Eversheds Sutherland
VSE
Belimo 2

Najprv do rafinérie v Indii, potom na európsky trh. Británia dováža produkty z ruskej ropy, ukázala správa

Sankcie síce podkopávajú príjmy Kremľa, ale sú v nich diery, konštatuje fínsky think-tank.

ropa

Foto: Depositphotos

Od zavedenia embarga na dovoz ruskej ropy a výrobkov z ruskej ropy po mori, ktoré v roku 2022 zaviedli štáty EÚ a Veľká Británia, viac ako tri percentá ropných produktov dovezených na britský trh tvorili výrobky z ropy, ktorej pôvodu bol v Rusku.

Vo svojej najnovšej správe to konštatuje fínsky think-tank CREA. Materiál mapuje toky ropných produktov, akými sú nafta či benzíny, na britský trh počas 12 mesiacov účinnosti embarga.

K dovozu výrobkov z ruskej ropy, ktoré popisuje správa, však nedochádza tým, že by sa sankcie porušovali. Analytici CREA vidia dôvod v tom, že v sankciách je diera. A tá umožňuje krajinám, ktoré nezaviedli na Rusko sankcie (napríklad Indii, Číne či Spojeným arabským emirátom) legálne importovať ruskú surovú ropu, rafinovať z nej ropné produkty a tie následne legálne predávať na európskom trhu.

V prípade plynu vyzerá situácia inak, pretože možnosti Ruska presmerovať svoje exporty sú obmedzenejšie. Krajina má len malé kapacity na skvapalňovanie plynu a väčšina plynovodov vedie do Európy. S Čínou Rusko spája jediný plynovod. Téme sme sa podrobnejšie venovali tu.

Ako putujú ropné produkty

Výrobky z ruskej ropy sa podľa správy CREA dostávajú na trh Spojeného kráľovstva z 12 rafinérií. Väčšina z nich sa nachádza v Indii, zvyšok v Číne, Spojených arabských emirátoch, Turecku, Tunisku či Pakistane.

Zdroj: CREA

Do prehľadu zaradili tucet rafinérií, ktoré okrem iných zdrojov dovážajú tankermi aj ropu z Ruska. Najviac suroviny z Ruska podľa CREA v sledovanom období nakúpila rafinéria Jamnagar v Indii, ktorá je najväčšou rafinériou na svete.

Hotové produkty následne označené ako indické palivá smerujú na európsky trh. „Hoci sankcie zakazujú dovoz ropy a ropných produktov priamo z Ruska, viedlo to k vytvoreniu nového trhu, kde tretie krajiny (tie, ktoré neuplatňujú sankcie) importujú ruskú ropu a následne exportujú produkty, ktoré sú z nej vyrobené, do EU/G7 krajín, ktoré uplatňujú sankcie,“ píše sa v správe.

Ide o stovky miliónov eur

 
 

Zostáva vám 36% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Počítajú s gigawattovým prírastkom fotovoltiky ročne aj napriek ochladeniu trhu

Počítajú s gigawattovým prírastkom fotovoltiky ročne aj napriek ochladeniu trhu

Darí sa inštaláciám v českých domácnostiach. Pridať musíme vo veľkých zdrojoch a batériách, vraví Jan Fousek z Asociácie pre akumuláciu energie.

Ako bude fungovať EIA a povoľovacie procesy vo svetle legislatívnych zmien? (PRÁVNY POHĽAD)

Ako bude fungovať EIA a povoľovacie procesy vo svetle legislatívnych zmien? (PRÁVNY POHĽAD)

Článok opisuje vybrané aspekty procesu EIA a povoľovacích procesov vo svetle legislatívnych úprav účinných od 1. 4. 2024, ako aj návrhov, ktoré sú aktuálne v legislatívnom procese.

Nie je to len o fotovoltických paneloch a tepelnom čerpadle. K efektívnej prevádzke treba manažment, vysvetľuje odborník

Nie je to len o fotovoltických paneloch a tepelnom čerpadle. K efektívnej prevádzke treba manažment, vysvetľuje odborník

Nestačí sa pozerať na jednotlivé zariadenia, kľúčové je, ako funguje celý systém, hovorí Daniel Hrčka zo spoločnosti Viessmann.

X
X
X
X