Potenciál riek pri dodávkach tepla a chladu sa zatiaľ využíva najmä v individuálnych budovách. V hlavnom meste Česka pripravujú komunitný systém CZT s tepelným čerpadlom.
Veľkým zdrojom tepla a chladu sú rieky. V sústavách centralizovaného zásobovania teplom v strednej Európe sa zatiaľ príliš ich potenciál nevyužíva, ide skôr o individuálne budovy s inštalovanými tepelnými čerpadlami. Veľké tepelné čerpadlá v CZT sa rozširujú v niektorých krajinách západnej Európy, väčšinou sa však inštalujú mimo mestských centier v rámci veľkých industriálnych komplexov.
Prelomový projekt s tepelným čerpadlom na rieke v centre mesta, ktoré bude vyrábať teplo pre systém inteligentného centrálneho vykurovania a chladenia, sa pripravuje v pražskom Smíchove.
O inovatívnom koncepte výroby a dodávky tepla, ktorý má byť nielen ekologický, ale aj ekonomický, informoval na konferencii Dny teplárenství a energetiky 2024 Štefan Kráľ, zakladateľ spoločnosti JN Infra, pod ktorú patrí novovzniknutý dodávateľ tepla Smíchovská teplárenská.
„Málokto vníma rieky ako najväčší zdroj odpadného tepla. Ak by sme ho dokázali využiť, nepotrebujeme spaľovanie. Samozrejme, že technicky to nie je úplne možné. Vltava v Prahe dokáže dodať v zime tri GW tepla. To je viac, než potreba vykurovania všetkých budov v meste,“ vraví.
V článku sa dozviete:
- aký je potenciál rieky Vltavy pri výrobe tepla a chladu,
- ako funguje energetický pontón s tepelným čerpadlom,
- prečo majú byť investičné a prevádzkové náklady zariadenia nižšie v porovnaní s podobnými projektmi a aké sú ďalšie výhody plávajúcich pontónov,
- aké územie dokáže zariadenie efektívne pokryť dodávkami tepla a chladu,
- akú cenu tepla a chladu chce dodávateľ ponúknuť odberateľom v Prahe a v akej fáze je príprava nového zdroja a sústavy.
Princíp energetických pontónov
Ako funguje zariadenie nazvané Compon? „Ide o technológiu na odber tepla a chladu z okolitého prostredia a ich distribúciu. Primárne výmenníky tepla, tepelné čerpadlo, akumulácia, elektroinštalácia aj čerpadlá pre distribúciu sú umiestnené efektívnejšie a kompaktnejšie, než v obdobných projektoch s čerpadlami,“ naznačuje technické riešenie Š. Kráľ.
Zariadenie neodoberá ani nefiltruje vodu z rieky. Výmenníky tepla sa nachádzajú pod vodnou hladinou a využívajú prirodzený tok vody, čím šetria značnú časť prevádzkových nákladov. Ide o akési „plug&play“ zariadenie, ktoré je možné na mieste jednoducho inštalovať a ľahko pripojiť k distribučnej sieti bez nutnosti stavebných prác a zdĺhavého inštalovania technológií.
Prednosťou riešenia má byť aj ekologický aspekt. Zariadenie odoberá odpadné alebo naakumulované teplo bez akéhokoľvek znečistenia. Voda neopúšťa vodný tok a prenos tepla sa deje bez zmeny podstaty látky prijímajúcej a odovzdávajúcej teplo.
Štefan Kráľ | Foto: Energie-portal.sk Vplyv na teplotu rieky je tak minimálny. Zariadenie aj pri plnom výkone ovplyvní teplotu rieky podľa teplárenskej firmy maximálne o tisíciny až stotiny stupňa Celzia.
Výhodou riešenia má byť aj to, že na rozdiel od podobných projektov umožňuje pripojiť veľké tepelné čerpadlá aj v centrách miest. Tým sa skracuje vzdialenosť medzi miestom výroby a spotreby tepla, znižujú sa nároky na dĺžku rozvodov.
„Väčšina energocentier sa stavia mimo centier, pričom sú potrebné dlhé privádzače. Ale vieme, aké problémy sú s výstavbou, nikto to nechce mať za dvorom. My máme násobne nižšie náklady na distribučné siete, než štandardné teplárenské rozvody,“ objasňuje Š. Kráľ.
Zostáva vám 47% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.