Materiály, o ktorých bude už v stredu rokovať vláda, počítajú s mimoriadnou podporou pre elektromobily, vozidlá na vodík, CNG, LNG a LPG. Okrem priamych dotácií štát plánuje daňové úľavy, lacnejší zápis do evidencie vozidiel či nízkoemisné zóny.
Podpora alternatívnych palív podľa MH SR sleduje viacero cieľov. Okrem znižovania závislosti na fosílnych zdrojov a zvyšovania energetickej bezpečnosti to má byť aj pozitívny vplyv na životné prostredie a verejné zdravie.
Najvýznamnejším druhom alternatívnych palív sú v súčasnosti podľa ministerstva biopalivá, ktoré sa na spotrebe energií v EÚ podieľajú takmer piatimi percentami. Rezort hospodárstva však spochybňuje, že trh dokáže sám zabezepčiť ďalší rozvoj alternatívnych palív.
„Chýbajúci harmonizovaný rozvoj infraštruktúry pre alternatívne palivá bráni rozvoju úspor z rozsahu na strane ponuky a mobilite na strane dopytu,“ píše sa v jednom z predkladaných materiálov.
Dokument, ktorý prezentuje východiská pre podporu alternatívnych palív a navrhuje desať konkrétnych opatrní, vypracoval rezort hospodárstva s ministerstvom životného prostredia.
Cieľom materiálu je transpozícia smernice o zavádzaní infraštruktúry pre alternatívne palivá. O prvých známych detailoch sme informovali ešte na konci októbra.
Podporu alternatívnych palív chce štát zamerať na tie palivá, ktoré umožňujú ich súbežné a kombinované použitie napríklad prostredníctvom dvojpalivových technológií. „Za hlavné alternatívne palivá s potenciálom dlhodobej náhrady ropy sa považujú: elektrická energia, vodík, biopalivá, syntetické a parafínové palivá, zemný plyn a skvapalnený ropný plyn (LPG),“ uvádza ministerstvo hospodárstva.
V roku 2020 750 stojanov pre dobíjanie elektromobilov
Pre rozvoj elektromobility bude podľa mnisterstva kľúčový rozvoj infraštruktúry dobíjacích staníc ako i priame stimuly pre ľudí kupujúcich nové vozidlo.
Podľa predikcie, ktorú MH SR opiera o údaje SEVA, by mali elektrické vozidlá tvoriť už v roku 2020 viac než 5-percentný podiel na predaji nových aut. O desať rokov neskôr by to malo byť dokonca už takmer 17%.
Absolútne počty zaregistrovaných elektromobilov sú síce podľa ministerstva stále nízke, rastúci trend z posledných rokov však bude ďalej posilňovať. Pomer medzi batériovými elektromobilmi (BEV) a pug-in hybridmi MH SR v materiáli odhaduje na 60:40.
Jednotlivé značky a modely novoregistrovaných elektromobilov v minulom roku sumarizuje tabuľka.

„Rozmiestnenie rýchlonabíjacích staníc je pomerne rovnomerné v rámci celého územia Slovenska, s dobrým pokrytím v rozsahu hlavných ťahov ciest D1 a R1 a najväčších miest. Najväčšia vzdialenosť medzi dvoma blízkymi rýchlonabíjacími bodmi je približne 80 km, čo pri dlhších jazdách ale stále vytvára nároky na plánovanie cesty,“ konštatuje rezort hospodárstva.
Najslabšie pokrytý je v prípade všetkých druhov dobíjania predovšetkým región južného Slovenska. Sieť stojanov pre nabíjanie elektromobilov sa však podľa odhadov ministertva už v najbližších rokoch výrazne zahustí.

Najlepšie pripravené alternatívne palivo: zemný plyn
V prípade skvapalneného ropného plynu (LPG) je už v súčasnosti vybudovaná pomerne rozsihala sieť čerpacích staníc, ktorá dobre pokrýva dopyt vlastníkov tchto vozidiel. Z celkového počtu asi 1000 čerpacích staníc na Slovensku ponúka LPG asi 38%.
Rozsiahlu pozornosť však materiál venuje potenciálnemu rozvoju v segmente stlačeného zemného plynu (CNG) a skvapalneného zemného plynu (LNG). Ministerstvo sa pritom odvoláva na materiál Európskej komisie, podľa ktorého je práve zemný plyn momentálne najlepšie pripraveným alternatívnym palivom pre dopravu.
„Cieľ SR vo výške 1 % vozidiel s pohonom na zemný plyn v roku 2025 a 2 % v roku 2030 je reálne splniteľný v prípade vhodných podporných opatrení,“ píše sa v dokumente rezortu hospodárstva.
V súčasnosti je u nás registrovaných viac ako 1 200 ks osobných vozidiel s kombinovaným pohonom na CNG a benzín a 47 vozidiel s pohonom na samotné CNG. Potenciál pre LNG vidí štát najmä v prípade kamiónov a v riečnej vodnej doprave.
Slovenskí motoristi majú v súčasnosti k dispozícii 10 verejných plniacich staníc CNG – z toho osem prevádzkovaných spoločnosťou SPP CNG je v samoobslužnom režime – a ďalšie dve neverejné. Podľa analýzy ministerstva ide o nedostatočný počet.
V prvej fáze by do roku 2020 mala byť vybudovaná čerpacia stanica v každom meste nad 25 tisíc obyvateľov a na základných cestných ťahoch (TEN-T).

Desať navrhovaných opatrení
Predpokladaný rozvoj v jednotlivých segmentoch alternatívnych palív má podľa predstavy rezortu zabezpečiť desať špeciálnych opatrení, pričom väčšina z nich bude záťažou aj pre verejné financie. Vláda v stredu 9.11. prerokuje tieto návrhy:
- Príspevok prí kúpe elektromobilu. Na nákup vozidla s elektrickým pohonom bude štát poskytovať príspevok až do 5000 eur. Výzva na registráciu žiadostí o pridelenie príspevku prebehne do 31.12.2017.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.