VSE
Dny teplárenství a energetiky 2024
Belimo 2

Rekord SolarCity je prelomený. Najefektívnejší solárny panel prinesie Panasonic

Len pár dní po tom, čo americká spoločnosť SolarCity oznámila, že plánuje uviesť na trh najefektívnejší solárny panel na svete, Panasonic tento rekord prekonal.

Rekord SolarCity je prelomený. Najefektívnejší solárny panel prinesie Panasonic

Kým účinnosť modulu má v prípade panelu SolarCity dosahovať 22,04 %, japonský Panasonic zdvihol latku na 22,5 %. Túto informáciu Panasonic priniesol iba štyri dni po tom, čo sa najefektívnejším panelom pochválila jeho americká konkurencia.

Rekord už v minulom roku

Efektivity konverzie na úrovni 22,5 % potvrdil i japonský Národný inštitút pre pokročilý priemyselný výskum a technológie (AIST). Panasonic pritom stavia na už existujúcom rekorde viac než 25-percentnej efektivity na úrovni solárnych buniek. Ten spoločnosť dosiahla už roku 2014.

Panasonic vo svojej správe uviedol, že jeho posledný panelový prototyp bol vyrobený s využitím solárnych buniek založených na technológiách, ktoré sú prístupné pre masovú výrobu. Ide o 72-bunkový 270-wattový prototyp využívajúci technológie, ktoré už Panasonic má osvedčené.

"Tento rekord opäť dokazuje líderstvo Panasonicu vo fotovoltaike a náš pretrvávajúci záväzok posúvať latku v solárnych technológiách stále vyššie," povedal Daniel Roca, jeden z predstaviteľov spoločnosti v Európe.

Panel SolarCity bude na trhu skôr

S uvedením nového panelu na trh však svojho japonského konkurenta predbehne SolarCity. Nový modul, ktorý Panasonic predstavuje 13. - 15. októbra na výstave Solar Energy UK v Birminghame, sa na trhu vo Veľkej Británii a Európe objaví až v marci 2016.

Spoločnosť SolarCity naopak tvrdí, že prvé moduly začne produkovať v malých množstvách už tento mesiac vo svojom 100 MW pilotnom zariadení. Väčšina nových solárnych panelov sa bude však nakoniec vyrábať na 1 GW zariadení v Buffale v štáte New York.

Dodať takisto treba, že panel, ktorý vyvinula americká konkurencia Panasonicu, by mal byť na trhu lacnejší. Japonská firma v prípade svojho najnovšieho panelu využíva "tenko-vrstvové" solárne bunku, ktorých produkcia je drahšia než v prípade štandardných buniek, ktoré využíva SolarCity.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Mali už rozdeľovať dotácie. Zelená domácnostiam naberá čoraz väčší sklz

Mali už rozdeľovať dotácie. Zelená domácnostiam naberá čoraz väčší sklz

SIEA stále nevydáva poukážky, ktoré sa majú preplácať z nových eurofondov. Podmienky podpory medzičasom aktualizovali.

Bol to najväčší pokles od spustenia EU ETS. Emisie v energetike a priemysle rekordne klesli

Bol to najväčší pokles od spustenia EU ETS. Emisie v energetike a priemysle rekordne klesli

Emisie v EÚ klesli proti roku 2005 takmer o polovicu, hlási Európska komisia po spracovaní najnovších dát za vlaňajšok.

Zvyšovať podiel obnoviteľnej energie možno aj bez výstavby nových zdrojov

Zvyšovať podiel obnoviteľnej energie možno aj bez výstavby nových zdrojov

Nie všetky krajiny EÚ dosiahli záväzný podiel obnoviteľnej energie v roku 2020. Francúzsko zatiaľ ani nenakúpilo voľné „kapacitné potvrdenky“.