Rast veternej a slnečnej energie nie je dostatočne rýchly nato, aby zastavil zmenu klímy | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
VSE
Belimo 2

Rast veternej a slnečnej energie nie je dostatočne rýchly nato, aby zastavil zmenu klímy

Scenáre Medzivládneho panelu o zmene klímy týkajúce sa obnoviteľných zdrojov sú v porovnaní so súčasnou situáciou príliš ambiciózne, upozorňujú vedci.

Rast veternej a slnečnej energie nie je dostatočne rýchly nato, aby zastavil zmenu klímy

Foto: Depositphotos

Počíta sa s rýchlym rastom veternej a slnečnej energie

Obnoviteľné zdroje energie sa na výrobu elektriny využívajú každým rokom viac. Vedci z Chalmersovej technickej univerzity a Lundskej univerzity vo Švédsku a Stredoeurópskej univerzity vo Viedni však analyzovali mieru rastu veternej a solárnej energie v šesťdesiatich krajinách a dospeli k záveru, že žiadna krajina nenapreduje v obnoviteľných zdrojoch dostatočne rýchlo nato, aby sa zabránilo globálnemu otepleniu o 1,5 – 2 °C.

„Po prvýkrát bola teraz presne zmeraná maximálna miera rastu v jednotlivých krajinách, a ukazuje sa, akú obrovskú výzvu prestavuje nahradenie tradičných zdrojov energie obnoviteľnými, ako aj to, že je potrebné preskúmať rôzne technológie a scenáre,“ hovorí docentka Jessica Jewell, pôsobiaca v oblasti energetiky na Chalmersovej technickej univerzite.

Medzivládny panel o zmene klímy vytýčil scenáre týkajúce sa energetiky, v rámci ktorých je možné udržať globálne otepľovanie pod 1,5 °C alebo 2 °C, pričom vo väčšine z nich sa počíta s veľmi rýchlym rastom elektriny z obnoviteľných zdrojov.

V priemere by veterná aj solárna energia mali každý rok tvoriť o približne 1,4 percenta viac z celkovej ročnej svetovej dodávky elektriny ako v predošlom roku, v ambicióznejších scenároch by podiel solárnej energie mal ročne rásť až o viac ako 3 percentá. Nové zistenia vedcov však ukazujú, že takto rýchly rast bolo doteraz možné dosiahnuť iba v niekoľkých krajinách.

Použili novú metódu matematického modelovania

Meranie a predpovedanie rastu nových technológií, aj tých v oblasti obnoviteľných zdrojov energie, je ťažké, pretože ich rast nie je lineárny. Namiesto toho rast zvyčajne kopíruje takzvanú S krivku, teda sa najprv zrýchľuje exponenciálne, potom sa na chvíľu stabilizuje na lineárny rast a nakoniec sa spomalí, keď sa trh nasýti.

Technologický rast vedci väčšinou určujú meraním rýchlosti, akou daná technológia dosiahne nasýtenie trhu. V prípade veternej a solárnej energie však táto metóda nie je vhodná.

„Prišli sme s novou metódou, v rámci ktorej používame matematické modely na meranie sklonu S krivky, teda maximálnej miery rastu, ktorý sa dosiahne v jej najstrmšom bode. Ide o úplne nový spôsob, ako skúmať rast nových technológií,“ hovorí Jessica Jewell.

V ideálnom raste momentálne všetci zaostávajú

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Kupujú bioplynovú stanicu. Matka Slovnaftu chce rozšíriť portfólio biopalív

Kupujú bioplynovú stanicu. Matka Slovnaftu chce rozšíriť portfólio biopalív

Ide o jednu z najväčších bioplyniek v regióne.

Navrhujú posilniť reguláciu a zmeniť výpočet kompenzácií pre dodávateľov energií

Navrhujú posilniť reguláciu a zmeniť výpočet kompenzácií pre dodávateľov energií

Za návrhom poslancov stojí regulačný úrad. Dodávatelia varujú pred oslabovaním konkurenčného prostredia.

ÚRSO sa pýta, prečo nezlacňujú energie. Dôvodom je regulácia, odkazujú dodávatelia

ÚRSO sa pýta, prečo nezlacňujú energie. Dôvodom je regulácia, odkazujú dodávatelia

Dodávky energií sú podľa analýzy ÚRSO na Slovensku výrazne drahšie ako inde. Regulácia spôsobila oneskorenie pri zdražovaní a spomaľuje aj zlacnenie, kontrujú dodávatelia.