Scenáre Medzivládneho panelu o zmene klímy týkajúce sa obnoviteľných zdrojov sú v porovnaní so súčasnou situáciou príliš ambiciózne, upozorňujú vedci.
Počíta sa s rýchlym rastom veternej a slnečnej energie
Obnoviteľné zdroje energie sa na výrobu elektriny využívajú každým rokom viac. Vedci z Chalmersovej technickej univerzity a Lundskej univerzity vo Švédsku a Stredoeurópskej univerzity vo Viedni však analyzovali mieru rastu veternej a solárnej energie v šesťdesiatich krajinách a dospeli k záveru, že žiadna krajina nenapreduje v obnoviteľných zdrojoch dostatočne rýchlo nato, aby sa zabránilo globálnemu otepleniu o 1,5 – 2 °C.
„Po prvýkrát bola teraz presne zmeraná maximálna miera rastu v jednotlivých krajinách, a ukazuje sa, akú obrovskú výzvu prestavuje nahradenie tradičných zdrojov energie obnoviteľnými, ako aj to, že je potrebné preskúmať rôzne technológie a scenáre,“ hovorí docentka Jessica Jewell, pôsobiaca v oblasti energetiky na Chalmersovej technickej univerzite.
Medzivládny panel o zmene klímy vytýčil scenáre týkajúce sa energetiky, v rámci ktorých je možné udržať globálne otepľovanie pod 1,5 °C alebo 2 °C, pričom vo väčšine z nich sa počíta s veľmi rýchlym rastom elektriny z obnoviteľných zdrojov.
V priemere by veterná aj solárna energia mali každý rok tvoriť o približne 1,4 percenta viac z celkovej ročnej svetovej dodávky elektriny ako v predošlom roku, v ambicióznejších scenároch by podiel solárnej energie mal ročne rásť až o viac ako 3 percentá. Nové zistenia vedcov však ukazujú, že takto rýchly rast bolo doteraz možné dosiahnuť iba v niekoľkých krajinách.
Použili novú metódu matematického modelovania
Meranie a predpovedanie rastu nových technológií, aj tých v oblasti obnoviteľných zdrojov energie, je ťažké, pretože ich rast nie je lineárny. Namiesto toho rast zvyčajne kopíruje takzvanú S krivku, teda sa najprv zrýchľuje exponenciálne, potom sa na chvíľu stabilizuje na lineárny rast a nakoniec sa spomalí, keď sa trh nasýti.
Technologický rast vedci väčšinou určujú meraním rýchlosti, akou daná technológia dosiahne nasýtenie trhu. V prípade veternej a solárnej energie však táto metóda nie je vhodná.
„Prišli sme s novou metódou, v rámci ktorej používame matematické modely na meranie sklonu S krivky, teda maximálnej miery rastu, ktorý sa dosiahne v jej najstrmšom bode. Ide o úplne nový spôsob, ako skúmať rast nových technológií,“ hovorí Jessica Jewell.
V ideálnom raste momentálne všetci zaostávajú
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.