VSE
VSE
Belimo 2

R. Haluška z VSD: Prichádzajúce zmeny v energetike nie sú hrozbou, ale príležitosťou

Distribútori zabezpečovali doteraz iba statickú infraštruktúru pre prepravu elektriny ku spotrebiteľovi. V budúcnosti budú poskytovať rozhranie pre nové služby a produkty.

R. Haluška z VSD: Prichádzajúce zmeny v energetike nie sú hrozbou, ale príležitosťou

Spoločnosť Východoslovenská distribučná (VSD) distribuuje elektrinu v objeme zhruba 3800 GWh do 650-tisíc odberných miest východného Slovenska. Ako samostatný subjekt funguje od roku 2005, kedy sa dodávka a distribúcia elektriny oddelili.

Aké boli začiatky tejto transformácie, aké problémy riešil distribútor v tom čase? Ako sa za posledných 16 rokov posunul vývoj v tomto odvetví a ako sa VSD prispôsobuje trendu digitalizácie? Kde vidí distribučná spoločnosť svoje miesto v meniacich sa podmienkach trhu s elektrinou? Aj o tom hovorili na konferencii VSE unIT Radoslav Haluška, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ VSD a Peter Gontkovič, manažér pre inovácie.

“Po oddelení distribúcie a dodávky elektrickej energie sme začali pracovať na koncepčných veciach v oblasti dispečerského riadenia, či geografických informačných systémov,” opisuje začiatky VSD R. Haluška. Distribútor začal narábať s dátami, tvoriť dátové modely.

“Cesta k tomu, aby sme z nich dokázali získať kvalitné poznatky a realizovať dobré rozhodnutia na ich základe, je veľmi dlhá. Ale bolo veľmi dôležité spraviť tieto zmeny.”

Druhou kľúčovou oblasťou bolo zosúladenie biznisu a fungovania spoločnosti. “Snažili sme sa organizáciu prispôsobiť biznisu, nie naopak. Boli to veľmi ťažké a často boľavé zmeny, mnohí im nerozumeli. Veľa vecí sa dalo spraviť inak, no snažili sme sa adaptovať na budúcnosť.”

“Za 16 rokov sme sa posunuli od ťažkej energetiky viac k IT technológiám a začali informatizovať elektrickú sústavu,” hodnotí transformáciu P. Gontkovič. Spoločnosť sa musí adaptovať na technologický vývoj, ktorý sa v ostatných rokoch ešte viac zrýchľuje.

Chýba motivácia optimalizovať spotrebu

Súčasťou regionálnej distribučnej sústavy sú stále viac diaľkovo riadené prvky, čomu napomáha aj budovanie optických liniek. S tým začala spoločnosť ako prvá spomedzi distribučiek na Slovensku už začiatkom 90. rokov. Posun k tzv. “big data” prístupu a väčšej orientácii na zákazníka by mali priniesť aj inteligentné merače, ktoré využíva už 100-tisíc zákazníkov VSD.

“Prínos IMS je zatiaľ ťažko hmatateľný. Vybudovanie smart platformy je komplexná a investične aj prevádzkovo nákladná vec,” myslí si R. Haluška. Pripomína, že reálny benefit inteligentných meračov je podmienený zmenami podmienok na trhu. “Pokiaľ dodávatelia elektriny nebudú môcť vytvárať nové produkty a služby, motivujúce zákazníkov k efektívnemu správaniu a životnému štýlu, benefity sú otázne.”

Distribútor už v súčasnosti automaticky zbiera dáta o spotrebe zákazníka a zdieľa ich s účastníkmi trhu. Informácie má k dispozícii aj zákazník cez portál distribučnej spoločnosti a dokáže monitorovať svoje správanie.

“Chýba však motivácia a produkt na to, aby sa mohol správať zodpovednejšie a prebral oveľa väčšiu zodpovednosť za vlastný životný štýl. Apelujem na všetkých, ktorí to môžu zmeniť, je potrebné otvoriť trh a vytvoriť podmienky pre zodpovedné správanie zákazníkov a reálne využívať to, čo systém už dnes dokáže poskytovať,” vyzýva predstaviteľ VSD.

Dostupnosť elektriny 99,97 % času

Digitalizácia pomáha distribútorovi lepšie riadiť sústavu a riešiť aj prípadné poruchy. Vďaka inteligentným meračom dokáže identifikovať miesto poruchy a reagovať na konkrétnych odberových miestach ešte skôr, než sa o tom zákazník dozvie. Odpočet klasických elektromerov zjednodušuje online aplikácia, kde zákazník odfotí stav elektromeru a zapíše hodnotu. Návšteva odpočtára tak nie je nutná.

Optimalizácia riadenia distribučnej sústavy zároveň zvyšuje kvalitu distribúcie elektriny. Zatiaľ čo v roku 2012 musela spoločnosť odstrániť poruchu do 24 hodín, dnes sú to v niektorých prípadoch iba štyri hodiny od ohlásenia poruchy. “Samozrejme, ak niekde spadne veľa stromov na vedenie, za štyri hodiny to nestihneme. Vtedy je k dispozícii 18 hodín. Čiže závisí aj od zložitosti terénu a nutného spôsobu reakcie,” upresňuje P. Gontkovič.

 
 

Zostáva vám 43% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (1)

  1. machi@centrum.sk09.07.2021 (20:51)
    Tak hlavne aby sme z toho mali niečo my, ako koncoví zákazníci. Podľa mňa by bolo nejlepšie, aby sme mohli troška s tou cenou manipulovať podľa toho, ako chceme… Ja som troška dúfal, že po tom čo prejdem ku Slovakia Energy, tak sa tak stane a aj keď sa niečo ročne vracia, tak to nie je zase taká šupa.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Počítajú s gigawattovým prírastkom fotovoltiky ročne aj napriek ochladeniu trhu

Počítajú s gigawattovým prírastkom fotovoltiky ročne aj napriek ochladeniu trhu

Darí sa inštaláciám v českých domácnostiach. Pridať musíme vo veľkých zdrojoch a batériách, vraví Jan Fousek z Asociácie pre akumuláciu energie.

Ako bude fungovať EIA a povoľovacie procesy vo svetle legislatívnych zmien? (PRÁVNY POHĽAD)

Ako bude fungovať EIA a povoľovacie procesy vo svetle legislatívnych zmien? (PRÁVNY POHĽAD)

Článok opisuje vybrané aspekty procesu EIA a povoľovacích procesov vo svetle legislatívnych úprav účinných od 1. 4. 2024, ako aj návrhov, ktoré sú aktuálne v legislatívnom procese.

Nie je to len o fotovoltických paneloch a tepelnom čerpadle. K efektívnej prevádzke treba manažment, vysvetľuje odborník

Nie je to len o fotovoltických paneloch a tepelnom čerpadle. K efektívnej prevádzke treba manažment, vysvetľuje odborník

Nestačí sa pozerať na jednotlivé zariadenia, kľúčové je, ako funguje celý systém, hovorí Daniel Hrčka zo spoločnosti Viessmann.

X
X
X
X