Distribútori zabezpečovali doteraz iba statickú infraštruktúru pre prepravu elektriny ku spotrebiteľovi. V budúcnosti budú poskytovať rozhranie pre nové služby a produkty.
Spoločnosť Východoslovenská distribučná (VSD) distribuuje elektrinu v objeme zhruba 3800 GWh do 650-tisíc odberných miest východného Slovenska. Ako samostatný subjekt funguje od roku 2005, kedy sa dodávka a distribúcia elektriny oddelili.
Aké boli začiatky tejto transformácie, aké problémy riešil distribútor v tom čase? Ako sa za posledných 16 rokov posunul vývoj v tomto odvetví a ako sa VSD prispôsobuje trendu digitalizácie? Kde vidí distribučná spoločnosť svoje miesto v meniacich sa podmienkach trhu s elektrinou? Aj o tom hovorili na konferencii VSE unIT Radoslav Haluška, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ VSD a Peter Gontkovič, manažér pre inovácie.
“Po oddelení distribúcie a dodávky elektrickej energie sme začali pracovať na koncepčných veciach v oblasti dispečerského riadenia, či geografických informačných systémov,” opisuje začiatky VSD R. Haluška. Distribútor začal narábať s dátami, tvoriť dátové modely.
“Cesta k tomu, aby sme z nich dokázali získať kvalitné poznatky a realizovať dobré rozhodnutia na ich základe, je veľmi dlhá. Ale bolo veľmi dôležité spraviť tieto zmeny.”
Druhou kľúčovou oblasťou bolo zosúladenie biznisu a fungovania spoločnosti. “Snažili sme sa organizáciu prispôsobiť biznisu, nie naopak. Boli to veľmi ťažké a často boľavé zmeny, mnohí im nerozumeli. Veľa vecí sa dalo spraviť inak, no snažili sme sa adaptovať na budúcnosť.”
“Za 16 rokov sme sa posunuli od ťažkej energetiky viac k IT technológiám a začali informatizovať elektrickú sústavu,” hodnotí transformáciu P. Gontkovič. Spoločnosť sa musí adaptovať na technologický vývoj, ktorý sa v ostatných rokoch ešte viac zrýchľuje.
Chýba motivácia optimalizovať spotrebu
Súčasťou regionálnej distribučnej sústavy sú stále viac diaľkovo riadené prvky, čomu napomáha aj budovanie optických liniek. S tým začala spoločnosť ako prvá spomedzi distribučiek na Slovensku už začiatkom 90. rokov. Posun k tzv. “big data” prístupu a väčšej orientácii na zákazníka by mali priniesť aj inteligentné merače, ktoré využíva už 100-tisíc zákazníkov VSD.
“Prínos IMS je zatiaľ ťažko hmatateľný. Vybudovanie smart platformy je komplexná a investične aj prevádzkovo nákladná vec,” myslí si R. Haluška. Pripomína, že reálny benefit inteligentných meračov je podmienený zmenami podmienok na trhu. “Pokiaľ dodávatelia elektriny nebudú môcť vytvárať nové produkty a služby, motivujúce zákazníkov k efektívnemu správaniu a životnému štýlu, benefity sú otázne.”
Distribútor už v súčasnosti automaticky zbiera dáta o spotrebe zákazníka a zdieľa ich s účastníkmi trhu. Informácie má k dispozícii aj zákazník cez portál distribučnej spoločnosti a dokáže monitorovať svoje správanie.
“Chýba však motivácia a produkt na to, aby sa mohol správať zodpovednejšie a prebral oveľa väčšiu zodpovednosť za vlastný životný štýl. Apelujem na všetkých, ktorí to môžu zmeniť, je potrebné otvoriť trh a vytvoriť podmienky pre zodpovedné správanie zákazníkov a reálne využívať to, čo systém už dnes dokáže poskytovať,” vyzýva predstaviteľ VSD.
Dostupnosť elektriny 99,97 % času
Digitalizácia pomáha distribútorovi lepšie riadiť sústavu a riešiť aj prípadné poruchy. Vďaka inteligentným meračom dokáže identifikovať miesto poruchy a reagovať na konkrétnych odberových miestach ešte skôr, než sa o tom zákazník dozvie. Odpočet klasických elektromerov zjednodušuje online aplikácia, kde zákazník odfotí stav elektromeru a zapíše hodnotu. Návšteva odpočtára tak nie je nutná.
Optimalizácia riadenia distribučnej sústavy zároveň zvyšuje kvalitu distribúcie elektriny. Zatiaľ čo v roku 2012 musela spoločnosť odstrániť poruchu do 24 hodín, dnes sú to v niektorých prípadoch iba štyri hodiny od ohlásenia poruchy. “Samozrejme, ak niekde spadne veľa stromov na vedenie, za štyri hodiny to nestihneme. Vtedy je k dispozícii 18 hodín. Čiže závisí aj od zložitosti terénu a nutného spôsobu reakcie,” upresňuje P. Gontkovič.
Zostáva vám 43% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.