Prvé plynové tepelné čerpadlo už aj pre domy | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
VSDS
Belimo 2

Prvé plynové tepelné čerpadlo už aj pre domy

Taliansky výrobca Robur ponúka novinku, model K18 vhodný do domov, hotelov, penziónov, či  menších komerčných objektov.

Prvé plynové tepelné čerpadlo už aj pre domy

Foto: Robur

Model Robur K18 je menšie plynové tepelné čerpadlo, zabezpečujúce maximálnu teplotu vykurovania do 65 °C a teplej vody do 70 °C. Predstavuje vysoko účinnú náhradu kotla s úsporami energie a znížením emisií uhlíka až o 38 % oproti kondenzačným kotlom.

V porovnaní s elektrickými tepelnými čerpadlami je podstatne tichší a vyžaduje menšie nároky na údržbu, pretože pozostáva z menšieho počtu mechanických častí.

Je vhodný najmä do objektov príliš veľkých pre použitie elektrických tepelných čerpadiel alebo tam, kde je treba zabezpečiť vyššiu teplotu vody. Teda objektov, kde sa potrebný výkon pre vykurovanie pohybuje okolo 18 kW.

Kombinuje využívanie elektriny, plynu a vzduchu.

Výhodou plynových absorpčných tepelných čerpadiel je, rovnako ako pri kotloch, jednoduchá a rýchla inštalácia, integrácia do existujúceho vykurovacieho systému a najmä vysoká účinnosť a úspora nákladov na elektrinu aj plyn. Podľa výrobcu na 1kW zemného plynu pridá za 24 hodín 0,5 kW energie zo vzduchu.

Tabuľka : Výkonnosť a účinnosť tepelného čerpadla K18

výkon tepelného čerpadla

Taliansky výrobca testoval Robur K18 v rôznych klimatických podmienkach s ohľadom na rôzne typy prevádzky. Napríklad na severe Poľska s typickými nízkymi teplotami v zimnom období, alebo vo Veľkej Británii, kde sa klíma vyznačuje vysokou vlhkosťou vzduchu.

Výsledkom testov je vysoká účinnosť pri využívaní plynu (G.u.E. 169 %), energetická trieda A++, nízky dopad na životné prostredie (žiadne chladivá na báze freónových plynov) a úspora energií.

Maximálna spotreba elektrickej energie čerpadla K18 predstavuje 280 W, preto nie je nutné posilňovať existujúcu elektrickú prípojku. Inštalácia prebieha podobným rovnakým spôsobom ako pri kondenzačnom kotli.

Tabuľka: Porovnanie parametrov jednotlivých vykurovacích zariadení

porovnanie parametrov tepelných čerpadiel

Zároveň je potrebné uviesť, že tepelné čerpadlá využívajúce obnoviteľné zdroje energie, sú všeobecne citlivejšie na nevhodné prevádzkovanie než tradičné kondenzačné kotly.

Napríklad používaním príliš vysokých teplôt, keďže čerpadlo je nízkoteplotný zdroj. Zbytočným cyklovaním jednotiek alebo celých kaskád sa zvyšuje spotreba elektrickej energie a znižuje účinnosť a životnosť zdroja.

Príliš rýchly nábeh bivalentných zdrojov môže zvyšovať prevádzkové náklady vyššou spotrebou plynu.

Graf: Porovnanie výkonnosti plynového a elektrického     tepelného čerpadla

Samozrejmosťou vybavenia čerpadiel je komunikačné rozhranie GSM, umožňujúce vzdialene prijímať a ukladať podrobné informácie o prevádzkovom stave čerpadla.

Vďaka tomuto je možné, po dohode so servisom, ovplyvniť všetky významné parametre týkajúce sa nastavenia napr. teplotných kriviek, časovačov, konštánt pre riadenie kaskády aj spúšťanie bivalentného zdroja.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Rozchytali sa za 24 minút. Zelená domácnostiam rozdelila posledné príspevky

Rozchytali sa za 24 minút. Zelená domácnostiam rozdelila posledné príspevky

Väčšina z balíka 5,6 mil. eur ide na tepelné čerpadlá a fotovoltické panely.

Stromy čistia mestské ovzdušie. Pri územnom plánovaní však treba zvážiť rôzne faktory

Stromy čistia mestské ovzdušie. Pri územnom plánovaní však treba zvážiť rôzne faktory

Zeleň mestu prináša mnohé benefity. Účinnosť stromov pri zlepšovaní kvality ovzdušia však závisí od konkrétneho typu znečisťujúcej látky aj lokality.

Plynári varujú: Za krádež plynu zaplatíte násobne viac než za jeho bežnú dodávku

Plynári varujú: Za krádež plynu zaplatíte násobne viac než za jeho bežnú dodávku

Pri zistení neoprávneného odberu plynu je jeho hodnota vypočítavaná z ceny distribútora, nie dodávateľa, ktorá je dotovaná štátom.