INNOGY
INNOGY
SPP - Distribúcia

Prvá elektrifikovaná cesta na svete nabíja elektromobily počas jazdy

Vo Švédsku otvorili cestu s elektrickou koľajnicou v asfalte, vozidlá majú byť menej závislé na využívaní nabíjacích staníc.

Prvá elektrifikovaná cesta na svete nabíja elektromobily počas jazdy

Foto: eRoadArlanda

Vo švédskom hlavnom meste Štokholm bola tento týždeň otvorená prvá elektrická cesta na svete. Elektrifikované cestné komunikácie nie sú ničím novým, doteraz však boli určené pre iné dopravné prostriedky ako automobilové vozidlá. Elektrická energia dobíjajúca elektromobily sa však nenachádza v drôtoch nad zemou, ale v drážkach v asfalte cesty, pripomínajúcich električkové koľaje.

Prvé dva kilometre elektrifikovanej cesty spájajú štokholmské letisko Arlanda s logistickým centrom na predmestí. Postupne sa však počíta s rozšírením na ostatné hlavné úseky ciest v krajine. Pilotný projekt zo začiatku testujú nákladné automobily logistickej spoločnosti PostNord.  

Elektromobil dobíjaný z koľajnice

Elektromobil sa ku koľaji pripája špeciálnym pohyblivým ramenom inštalovaným na podvozku vozidla. Pri predbiehaní a vychýlení sa vozidla z dráhy koľaje sa rameno automaticky odpojí. Elektrická cesta je rozdelená na 50 častí, pričom v každej bude elektrický prúd iba v momente, keď bude po nej elektromobil prechádzať. Pri zastavení auta sa nabíjanie odpojí.  

Dobíjací systém dokáže merať spotrebu každého pripojeného elektromobilu a náklady na elektrinu tak možno ihneď zosobniť. Výhodou dynamického napájania oproti nabíjaniu zo staníc má byť možnosť oveľa menšej batérie, čo automaticky znižuje náklady na produkciu elektromobilu. Cena za kilometer takejto elektrickej cesty dosahuje zhruba milión eur, náklady môžu byť nižšie, ak sa koľajový elektrický systém inštaluje počas rekonštrukcie cesty. Tieto náklady majú byť o polovicu menšie než náklady na električkovú trať.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné
Značky
ELEKTROMOBILY

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Stĺpček. Biomasa z banánovníkov, biopalivá z čučoriedok

Stĺpček. Biomasa z banánovníkov, biopalivá z čučoriedok

Drviť zdravé stromy na štiepku či spaľovať potravinové suroviny v autách sa oplatí. Dostatočný prísun dotácií zabezpečí, že aj z tej najnezmyselnejšej činnosti môže byť rentabilný biznis.

Americkí geológovia potvrdili najväčšie ložisko ropy a plynu v histórii

Americkí geológovia potvrdili najväčšie ložisko ropy a plynu v histórii

Geologický úrad USGS potvrdil existenciu súvislých zásob fosílnych palív na území Texasu a Nového Mexika, ktoré dvojnásobne prevyšujú dorerajší rekord spred dvoch rokov.

Ceny elektriny v EÚ: Slovensko patrí v daniach a poplatkoch ku špičke

Ceny elektriny v EÚ: Slovensko patrí v daniach a poplatkoch ku špičke

Čerstvé čísla Eurostatu za prvý polrok 2018 ukazujú, že ceny elektriny na Slovensku zaťažujeme daňami a skrytými daňami relatívne vo väčšej miere, ako je priemer EÚ.