Protimonopolný úrad SR v uplynulých mesiacoch posudzoval podnet od spoločnosti Kúpele Bojnice. Tá upozorňovala na možné zneužívanie dominantného postavenia spoločnosťou Hornonitrianske bane Prievidza.
Predmetom podnetu, s ktorým sa bojnické kúpele na úrad obrátili, bolo podozrenie na účtovanie neprimerane vysokej ceny za hnedé uhlie, ktoré od spoločnosti HBP nakupuje spoločnosť Slovenské elektrárne, a.s. na účely výroby elektriny z domáceho uhlia.
„Úrad začal podľa § 22 ods. 1 písm. b) zákona o ochrane hospodárskej súťaže prešetrovanie, ktorého cieľom bolo zistiť, či namietané konanie by mohlo predstavovať porušenie zákona, a teda, či existuje dôvod na začatie správneho konania,“ informoval dnes Protimonopolný úrad.
Hlbinné dobývanie je drahšie
Úrad počas prešetrovania podnetu od bojnických kúpeľov zistil, že hlbinné dobývanie uhlia je v porovnaní s povrchovou ťažbou niekoľkonásobne nákladnejšie. Výsledkom toho je podľa úradu vyššia cena takto ťaženého uhlia.
„Napriek tomu Vláda SR uznesením č. 356/2005 zo 4. mája 2005 rozhodla o výrobe elektriny z domáceho uhlia vo všeobecnom hospodárskom záujme,“ uviedol Protimonopolný úrad.
Cena elektriny vyrobenej z domáceho uhlia je teda podľa prepočtov úradu za posledné roky viac ako dvojnásobná voči trhovej cene elektriny. Tú pri porovnaní určili ako ročný priemer spotovej ceny elektriny na trhu a bez podpory, resp. dotačných mechanizmov by na trhu bola nepredajná.
Na doplatenie rozdielu medzi výnosmi, nákladmi a primeraným ziskom pre výrobcu elektriny z domáceho uhlia preto Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) vo svojich vyhláškach stanovuje spôsob výpočtu tzv. doplatku. Ten na základe vzorca ÚRSO vypočítava každý rok.
„Na tento účel ÚRSO kontroluje a schvaľuje jednotlivé faktory relevantné pre tento výpočet, okrem iného aj ekonomicky oprávnené variabilné náklady na výrobu elektriny z uhlia,“ zhrnul Protimonopolný úrad.
Slovenské uhlie prešetruje aj Komisia
„Počas prešetrovania úrad zistil, že cena za nákup hnedého uhlia je dohodnutá až potom, ako prebehne schvaľovací proces pred ÚRSO a teda vychádza až z predpokladu oprávnenosti nákladov, ktoré ÚRSO v rámci doplatku schválil,“ píše sa v stanovisku úradu.
Úrad zároveň upozornil, že posudzovanie výroby elektriny z domácich zdrojov uhlia na Slovensku prebieha v súčasnosti aj zo strany príslušných útvarov Európskej komisie. Komisia podporu domáceho uhlia posudzuje hľadiska zlučiteľnosti príslušného opatrenia pomoci s vnútorným trhom.
„Vzhľadom na postup Európskej komisie a na kompetencie ÚRSO je otázne, či je úrad oprávnený posudzovať tento prípad podľa zákona o ochrane hospodárskej súťaže,“ reagoval Protimonopolný úrad.
Napriek tomu však úrad vyhodnotil aj skutočnosti zistených pri prešetrovaní a zároveň skutočnosti uvedené v podnete a týkajúce sa namietaných vysokých cien.
Prešetrovanie zastavili
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.