Podľa Medzinárodnej energetickej agentúry snahy o stimulovanie dopytu po nízkoemisnom vodíku zaostávajú za objemom, ktorý je potrebný na dosiahnutie klimatických ambícií.
Počet ohlásených vodíkových projektov vo svete z roka na rok rastie. Rovnako ako národné vodíkové stratégie, kde si štáty stanovú ciele a cesty pre rozvoj zeleného vodíka. Napriek tomu zostáva inštalovaná kapacita a produkovaný objem na nízkej úrovni.
Ako vyplýva z čerstvej výročnej správy Medzinárodnej energetickej agentúry „Global Hydrogen Review 2023“, podiel nízkoemisného vodíka na celkovej produkcii a používaní tohto obnoviteľného plynu predstavuje menej ako 1 %.
„Nové projekty čelia rastúcim nákladom, ohrozujúcim dlhodobú profitabilnosť. Inflácia, drahšie požičiavanie peňazí a znižovanie významu štátnej podpory ovplyvňujú celý hodnotový reťazec vodíka.“
Inštalovanie elektrolyzérov napreduje napriek problémom. Ku koncu roku 2022 predstavovala kapacita týchto zariadení takmer 700 MW. Celková kapacita by do konca roku 2023 mohla dosiahnuť už 2GW. Ale iba v prípade, ak by sa už začaté projekty alebo tie, kde už sa rozhodlo o realizovaní investície, dokončili. Zhruba polovica tejto kapacity sa nachádza v Číne.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.