Príspevky na biomasové kotly a slnečné kolektory môžu cez národný projekt Zelená domácnostiam II získať aj obyvatelia bytových domov. Tie však musia spĺňať viacero podmienok.
Vedeli ste, že projekt Zelená domácnostiam II sa netýka iba rodinných domov? O dotácie na zariadenia, ktoré využívajú obnoviteľné zdroje energie, sa môžu uchádzať aj bytové domy.
V prípade bytových domov sa však podpora poskytuje len na dva druhy zariadení – slnečné kolektory a kotly na biomasu. Domácnosti v rodinných domoch môžu okrem toho žiadať o príspevky aj na fotovoltické panely a tepelné čerpadlá.
Platí viacero obmedzení
Pred podaním žiadosti sa treba presvedčiť, či bytový dom spĺňa všeobecné podmienky podpory. Byt alebo bytový priestor v bytovom dome podľa nich nesmie byť vedený v obchodnom majetku akéhokoľvek podnikateľského subjektu a nesmie byť ani vo vlastníctve právnickej osoby, s výnimkou obce alebo kraja.
„Určité obmedzenia podnikania platia aj pre prenájom a účtovanie nákladov na energiu v bytových a nebytových priestoroch v dome. Najmä z uvedených dôvodov bol už v pilotnom projekte počet žiadostí bytových domov nízky,“ vysvetlil komunikačný manažér Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) Stanislav Jurikovič.
Všetky podmienky stanovené v projekte musí žiadateľ spĺňať minimálne v deň predloženia žiadosti o poukážku a dva roky od dátumu uvedeného na doklade o inštalácii zariadenia v domácnosti a jeho uvedení do prevádzky. Kompletné znenie podmienok nájdete na webe projektu.
Bytový dom potrebuje audit
Ďalšou z podmienok, aby mohol bytový dom žiadať o poukážku, je realizácia auditu. Energetický audit musí potvrdiť, že po využívaní podporeného zariadenia sa bytový dom neodpojí od centralizovaného zásobovania teplom (CZT) alebo k zhoršeniu parametrov CZT, a tiež to, že teplo nie je dodávané z takzvaných účinných systémov CZT. Jednoduchšiu situáciu tak určite majú bytové domy, ktoré majú vlastnú kotolňu.
Úlohou energetického audítora je zároveň posúdiť, či boli realizované všetky vhodné opatrenia na zníženie spotreby tepla na vykurovanie alebo prípravu teplej vody. Ak nie, mal by ich navrhnúť. Výkon podporeného zariadenia by mal byť nadimenzovaný už na stav budovy po realizácii úsporných opatrení.
„Odporúčame vopred získať potrebné súhlasy a povolenia, vybrať dodávateľa energetického auditu a zhotoviteľa. Prípravu určite netreba podceniť, pretože inštaláciu je nutné zrealizovať do troch mesiacov od vydania poukážky,“ zdôraznil komunikačný manažér Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) Stanislav Jurikovič.
Kto má nárok na vyššiu podporu?
Poukážka môže pokryť maximálne 50 % z oprávnených nákladov na zariadenie vrátane inštalácie. Celkový podporený výkon zariadenia závisí od počtu bytov, pri kolektoroch je to maximálne jeden kilowatt na byt, pri kotloch na biomasu sedem kilowattov na byt.
Príspevok pre bytové domy môže byť vo výške 400 až 440 eur na inštalovaný kilowatt výkonu zariadenia v prípade slnečných kolektorov a 80 až 88 eur na kilowatt pri kotloch na biomasu. Nižšie zo sadzieb sú základné, o 10 % vyššie sadzby sú určené pre bytové domy, ktoré splnia uprednostňujúce kritérium týkajúce CZT.
„Kritérium je splnené, ak je bytový dom umiestnený v oblasti, kde nie je vybudovaný systém CZT. Ak je v oblasti systém CZT vybudovaný, bytový dom uprednostňujúce kritérium síce nespĺňa, ale o poukážku požiadať môže,“ spresnil Jurikovič.
Spôsob uprednostnenia sa zmenil
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.