Enesco

Prieskum: Výmena dát v energetike je neprehľadná a zložitá

Aké problémy považujú účastníci trhu za najväčšie pri výmene údajov a v čom môže digitalizácia pomôcť?

Prieskum: Výmena dát v energetike je neprehľadná a zložitá
Obrázok: Sféra

Dáta zohrávajú dôležitú úlohu v energetike a s prichádzajúcou digitalizáciou sa ich význam ešte viac zvýši. Sú dôležité pre reguláciu a vyrovnávanie sústav, plánovanie výroby elektriny, odhadovanie spotreby v krátkodobej a dlhodobej budúcnosti, či pri určovaní výšky platby za spotrebovanú elektrinu.

Nutnosť poskytovania dát vyplýva aj z veľkého množstva predpisov. “Nenápadne pribúdajú paragrafy, za ktorými sa ukrývajú rôzne povinnosti účastníkov trhu na odovzdávanie dát iným subjektom a inštitúciam. Výmena dát je v súčasnosti veľmi neprehľadná,” uviedol Libor Láznička, riaditeľ úseku vývoja spoločnosti Sféra vo svojej prezentácii o dátovej výmene v energetike v rámci konferencie portálu eFocus "Smart metering/smart grid: Transformácia energetiky. Nové výzvy 2020+".

Spoločnosť Sféra realizovala prieskum o názoroch na výmenu dát medzi jednotlivými účastníkmi trhu – výrobcami, distribútormi, dodávateľmi, spotrebiteľmi. Výmenu dát a procesy v elektroenergetike považujú účastníci trhu za zbytočne zložité, pričom tento problém najviac trápi výrobcov (84 %).

Za menší problém to považujú distribučné spoločnosti. “Tieto subjekty sú prirodzene pri zdroji dát a disponujú väčšími prostriedkami, aby dokázali automatizovať procesy aj v náročnom prostredí,” objasňuje L. Láznička.

Rovnaké dáta viacerým subjektom v rôznom formáte

Účastníkov elektroenergetického trhu ťaží najmä nutnosť poskytovania rovnakých dát viacerým subjektom. Navyše sa pridáva dodatočná komplikovanosť v dôsledku používania rôznych komunikačných kanálov, vrátane pretrvávajúceho používania klasickej pošty.

VIESSMANN

“Informácia sa zadáva napríklad do excelu a posiela v takomto formáte inštitúcii. Iný subjekt však vyžaduje rovnaké číslo v inom formáte a zasielanie e-mailom. Ďalšia inštitúcia žiada možno podobný súbor, ale vyžaduje zaslanie webovou službou. Niektoré inštitúcie nútia k manuálnemu prihlasovaniu sa na internetový portál a zadanie daného údaju.”

Z prieskumu vyplynulo (link na prezentáciu nájdete v druhej časti článku), že respondenti by privítali centrálne miesto na vybavenie kompletnej agendy, kde by mohli údaje odovzdávať aj získavať. Jedným z podnetov je aj odstránenie dvojitých tokov dát. Táto snaha existuje pri komunikácii štátu s občanmi. Ak človek už raz odovzdá nejaké údaje úradom, tieto by si ich mali medzi sebou vymeniť a nepožadovať znova. “Prečo by niečo podobné nemohlo fungovať v energetike?” kladie si otázku L. Láznička.

Štandardizácia procesov aj v praxi

Účastníci energetického trhu by pri výmene dát a vybavovaní agendy radi vylepšili aj štandardizáciu procesov. Hoci na papieri existuje harmonizovaná technická špecifikácia pri výmene dát, prax je často iná.

V ďalšej časti článku sa ešte dozviete:

  • prečo je problémom štandardizácia komunikácie medzi dodávateľom a odberateľom
  • čo by privítali účastníci trhu s elektrinou aj plynom
  • ako by sa mohla odstrániť administratívna záťaž prevádzkovateľov miestnych distribučných sústav
  • ako by sa dodávatelia energií mohli vysporiadať s tzv. špekulatívnymi odberateľmi
  • prečo tlak na spracovanie dát ešte viac vzrastie a čo môže byť riešením pre všetky subjekty


Zostáva vám 48% na dočítanie

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia(0)