VSE
VSE
Belimo 2

Prieskum odhalil, prečo sa ľudia najčastejšie púšťajú do renovácií rodinných domov

Až 90 % majiteľov rodinných domov, ktorí renovovali dom v posledných piatich rokoch, sa pre rekonštrukciu rozhodli, aby zvýšili svoj komfort a kvalitu vnútorného prostredia.

rekonštrukcia rodinného domu

Ilustračné foto: VELUX

  • Aktuality |  10.05.2020 |  Radovan Potočár / BPB

Až 90 % obyvateľov sa rozhodlo renovovať svoj rodinný dom z dôvodu potreby zvýšenia komfortu bývania a zlepšenia kvality vnútorného prostredia. Vyplýva to z prieskumu platformy Budovy pre budúcnosť (BPB) z februára tohto roka.

Vnútorná kvalita budov ale aj kvalita vonkajšieho prostredia sa špeciálne v aktuálnej koronakríze ukazuje ako dôležitá pre zdravie ľudí a zvládnutie pandémie.

Kríza vraj posilňuje trend

Prieskum agentúry Focus na vzorke 504 respondentov v trochu slovenských krajoch sa realizoval ešte pred vypuknutím koronakrízy. Z prieskumu vyplynulo, že až 90 % majiteľov rodinných domov, ktorí renovovali v posledných piatich rokoch, sa pre renováciu rozhodli práve z dôvodu zlepšenia komfortu a vnútorného prostredia ich obydlia. Z toho 60 % to považovalo za veľmi dôležité, 30 % za skôr dôležité.

„Prieskum podľa nás dokazuje, že zdravé vnútorné prostredie bolo pre Slovákov dôležité a súčasná kríza by tento trend pravdepodobne ešte viac potvrdila. Vzhľadom na to, že podľa výskumov, trávime vo vnútorných priestoroch až 90 % svojho času je tento prístup správny,“ uviedla Katarína Nikodemová, riaditeľka platformy.

Okrem kvality vnútorného prostredia sa ukazuje v aktuálnej koronakríze ako dôležitá aj kvalita ovzdušia. Podľa nedávno zverejnenej , vedci prišli k záveru, že riziko úmrtia na COVID-19 je vyššie u ľudí dlhodobo vystavených smogu. Vedci vypočítali až 15-percentný nárast v počte úmrtí pri vystavení jemným prachovým časticiam PM2,5.

„Na Slovensku máme s opatreniami na ochranu ovzdušia dlhodobo problém. Od roku 2010 je voči SR dokonca vedený infringement Európskou komisiou v súvislosti s nedodržiavaním limitných hodnôt pre prachové častice PM10 a PM2,5. Ten môže vyústiť až do súdneho konania voči SR. Na tomto druhu znečisťovania ovzdušia sa u nás najvýznamnejšie podieľa sektor vykurovania domácností a to najmä tuhým palivom až v 77 % prípadov. Menší podiel má energetika (5 %), doprava (8,2 %), priemysel (5 %),“ uviedol Richard Paksi, analytik platformy.

Tuhé palivá znečisťujú

Na území Slovenska viac ako 125 000 rodinných domov vykuruje tuhým palivom. Z toho 87 %, t. j. 110 000 domácností vykuruje pevným palivom v neefektívnych alebo nevhodných kotloch (prehorievacie a odhorievacie kotly). Zvyšných 13 % domácností vykuruje uhlím a uhoľnými briketami.

Problém so znečistením ovzdušia z vykurovania domácností majú najmä oblasti, kde je častá kombinácia neobnoveného rodinného domu, nízkych príjmov a vykurovania tuhými palivami. Pre vlastníkov rodinných domov, ktorí kúria lacným a dostupným drevom je iný zdroj (aj keď ekologickejší) neatraktívny a to z dôvodu vyšších nákladov na kúrenie.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

SPP a U. S. Steel Košice chcú dohodu o dlhodobých dodávkach energií

SPP a U. S. Steel Košice chcú dohodu o dlhodobých dodávkach energií

Dohoda sa má týkať dodávok zemného plynu aj elektriny.

Plynári menia odpočet plynu. Časť domácností čaká v roku 2025 samoodpočet

Plynári menia odpočet plynu. Časť domácností čaká v roku 2025 samoodpočet

Pri samoodpočte má domácnostiam pomôcť nová aplikácia. Stav plynomera sa však dá nahlásiť aj inými spôsobmi.

Monitoring energetiky | 28. 11. - 3. 12. 2024

Monitoring energetiky | 28. 11. - 3. 12. 2024

Prehľad energetických noviniek v médiách, verejnej správe a legislatíve za uplynulé obdobie.

X
X
X
X