Až 90 % majiteľov rodinných domov, ktorí renovovali dom v posledných piatich rokoch, sa pre rekonštrukciu rozhodli, aby zvýšili svoj komfort a kvalitu vnútorného prostredia.
Až 90 % obyvateľov sa rozhodlo renovovať svoj rodinný dom z dôvodu potreby zvýšenia komfortu bývania a zlepšenia kvality vnútorného prostredia. Vyplýva to z prieskumu platformy Budovy pre budúcnosť (BPB) z februára tohto roka.
Vnútorná kvalita budov ale aj kvalita vonkajšieho prostredia sa špeciálne v aktuálnej koronakríze ukazuje ako dôležitá pre zdravie ľudí a zvládnutie pandémie.
Kríza vraj posilňuje trend
Prieskum agentúry Focus na vzorke 504 respondentov v trochu slovenských krajoch sa realizoval ešte pred vypuknutím koronakrízy. Z prieskumu vyplynulo, že až 90 % majiteľov rodinných domov, ktorí renovovali v posledných piatich rokoch, sa pre renováciu rozhodli práve z dôvodu zlepšenia komfortu a vnútorného prostredia ich obydlia. Z toho 60 % to považovalo za veľmi dôležité, 30 % za skôr dôležité.
„Prieskum podľa nás dokazuje, že zdravé vnútorné prostredie bolo pre Slovákov dôležité a súčasná kríza by tento trend pravdepodobne ešte viac potvrdila. Vzhľadom na to, že podľa výskumov, trávime vo vnútorných priestoroch až 90 % svojho času je tento prístup správny,“ uviedla Katarína Nikodemová, riaditeľka platformy.
Okrem kvality vnútorného prostredia sa ukazuje v aktuálnej koronakríze ako dôležitá aj kvalita ovzdušia. Podľa nedávno zverejnenej , vedci prišli k záveru, že riziko úmrtia na COVID-19 je vyššie u ľudí dlhodobo vystavených smogu. Vedci vypočítali až 15-percentný nárast v počte úmrtí pri vystavení jemným prachovým časticiam PM2,5.
„Na Slovensku máme s opatreniami na ochranu ovzdušia dlhodobo problém. Od roku 2010 je voči SR dokonca vedený infringement Európskou komisiou v súvislosti s nedodržiavaním limitných hodnôt pre prachové častice PM10 a PM2,5. Ten môže vyústiť až do súdneho konania voči SR. Na tomto druhu znečisťovania ovzdušia sa u nás najvýznamnejšie podieľa sektor vykurovania domácností a to najmä tuhým palivom až v 77 % prípadov. Menší podiel má energetika (5 %), doprava (8,2 %), priemysel (5 %),“ uviedol Richard Paksi, analytik platformy.
Tuhé palivá znečisťujú
Na území Slovenska viac ako 125 000 rodinných domov vykuruje tuhým palivom. Z toho 87 %, t. j. 110 000 domácností vykuruje pevným palivom v neefektívnych alebo nevhodných kotloch (prehorievacie a odhorievacie kotly). Zvyšných 13 % domácností vykuruje uhlím a uhoľnými briketami.
Problém so znečistením ovzdušia z vykurovania domácností majú najmä oblasti, kde je častá kombinácia neobnoveného rodinného domu, nízkych príjmov a vykurovania tuhými palivami. Pre vlastníkov rodinných domov, ktorí kúria lacným a dostupným drevom je iný zdroj (aj keď ekologickejší) neatraktívny a to z dôvodu vyšších nákladov na kúrenie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.