Letá sú v dôsledku klimatickej zmeny čoraz teplejšie, následkom čoho rastie dopyt po technológiách na ochladzovanie budov.
Na ochladzovanie sa spotrebuje 15 % všetkej energie
Vedci z Americkej chemickej spoločnosti v novej štúdii, ktorú uverejnili v časopise ACS Energy Letters, opisujú, ako pomocou pokročilej výpočtovej technológie a umelej inteligencie navrhli priehľadnú vrstvu na okná, ktorá by mohla znížiť teplotu v interiéri budov s nulovou spotrebou energie.
Podľa odhadov sa na chladenie spotrebuje približne 15 % celosvetovo vyrobenej energie. Túto spotrebu by mohla znížiť vrstva nanášaná na okná, ktorá by zablokovala ultrafialové a blízke infračervené svetlo zo slnka. Práve tieto časti svetelného spektra totiž zvyčajne prechádzajú sklom a ohrievajú uzavreté miestnosti.
Spotreba energie by mohla klesnúť ešte viac, ak by vrstva vyžarovala teplo z povrchu okna na vlnovej dĺžke, ktorá prechádza atmosférou do okolitého priestoru. Je však ťažké navrhnúť materiály, ktoré by spĺňali tieto kritériá, a zároveň prepúšťali svetlo, teda by boli priehľadné.
Eungkyu Lee, Tengfei Luo a kolegovia sa rozhodli navrhnúť „priehľadný radiačný chladič“, ktorý by všetky tieto vlastnosti mal. Radiačné chladenie spočíva v tom, že povrch sa pasívne ochladzuje odrazom slnečného svetla.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.