Batéria v Litve bude testom pre väčšie riešenia v budúcnosti s cieľom prepojenia s elektrickými sústavami v Európe a väčšieho využívania obnoviteľných zdrojov.
Spoločnosť Litgrid, prevádzkovateľ prenosovej sústavy v Litve, sa chystá otestovať menší batériový systém vo svojej sieti. Úložisko s inštalovaným výkonom 1 MW bude poskytovať frekvenčné aj nefrekvenčné podporné služby, ktoré majú preukázať prínosy batérie ako súčasti prenosovej sústavy.
“Ako prevádzkovateľ prenosovej sústavy v Litve sa nachádzame v jedinečnej pozícii. Rovnako ako ostatní, aj my čelíme výzve pri transformácii k obnoviteľnej energii. Zároveň však realizujeme projekt synchronizácie, ktorý nás posunie zo súčasného fungovania v post-sovietskej sieti k nezávislej spolupráci s európskymi partnermi,” uviedol Rokas Masiulis, výkonný riaditeľ Litgrid.
Litovská energetika je do veľkej miery závislá na dovoze elektriny. Aj to je faktor, ktorý núti prevádzkovateľa prenosovej siete hľadať nové riešenia. “Preto skúmame možnosti batériového úložiska na prenosovej úrovni.”
Virtuálne káble
“Virtuálne prenosové vedenie” umožní nielen riadenie toku elektriny podľa potreby, ale posilní aj spoľahlivosť a stabilitu siete. “Virtuálne prenosové vedenie je jednou z najzaujímavejších aplikácií batériového uskladnenia elektriny. Sme hrdí na spoluprácu s inovačne zmýšľajúcim prevádzkovateľom siete, ktorá ukáže prínosy úložiska ako súčasti prenosovej sústavy,” hovorí výkonný riaditeľ Fluence Manuel Perez Dubuc.
Batériové úložisko v rámci prenosovej siete predstavuje akési virtuálne prenosové prepojenie, umožňujúce dodať alebo odobrať zo sústavy elektrinu podľa potreby a imitovať tak tok elektriny v sieti. V prípade preťaženia siete dokáže batéria nadbytočnú elektrinu absorbovať a vrátiť ju naspäť vo vhodnom čase.
Podobné, ale väčšie batériové úložisko testuje aj prevádzkovateľ prenosovej siete vo Francúzsku. Ako už Energie-portal.sk informoval, vysporiadavať sa s preťažením majú tri batérie (32 MW), umiestnené v kritických miestach sústavy. S ešte väčšími batériami v rámci prenosovej sústavy sa uvažuje aj v Nemecku, USA, či Austrálii. Takéto riešenie má byť alternatívou k rozširovaniu prenosovej sústavy a stavaniu novej infraštruktúry. Čo je oveľa nákladnejší proces a trvajúci aj desať rokov.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.