VSDS
VSDS
INNOGY

Prevádzkovateľ prenosovej sústavy otestuje batériové úložisko ako virtuálne vedenie

Batéria v Litve bude testom pre väčšie riešenia v budúcnosti s cieľom prepojenia s elektrickými sústavami v Európe a väčšieho využívania obnoviteľných zdrojov.

Prevádzkovateľ prenosovej sústavy otestuje batériové úložisko ako virtuálne vedenie

Foto: Fluence

Spoločnosť Litgrid, prevádzkovateľ prenosovej sústavy v Litve, sa chystá otestovať menší batériový systém vo svojej sieti. Úložisko s inštalovaným výkonom 1 MW bude poskytovať frekvenčné aj nefrekvenčné podporné služby, ktoré majú preukázať prínosy batérie ako súčasti prenosovej sústavy.

“Ako prevádzkovateľ prenosovej sústavy v Litve sa nachádzame v jedinečnej pozícii. Rovnako ako ostatní, aj my čelíme výzve pri transformácii k obnoviteľnej energii. Zároveň však realizujeme projekt synchronizácie, ktorý nás posunie zo súčasného fungovania v post-sovietskej sieti k nezávislej spolupráci s európskymi partnermi,” uviedol Rokas Masiulis, výkonný riaditeľ Litgrid.

Litovská energetika je do veľkej miery závislá na dovoze elektriny. Aj to je faktor, ktorý núti prevádzkovateľa prenosovej siete hľadať nové riešenia. “Preto skúmame možnosti batériového úložiska na prenosovej úrovni.”

Virtuálne káble

“Virtuálne prenosové vedenie” umožní nielen riadenie toku elektriny podľa potreby, ale posilní aj spoľahlivosť a stabilitu siete. “Virtuálne prenosové vedenie je jednou z najzaujímavejších aplikácií batériového uskladnenia elektriny. Sme hrdí na spoluprácu s inovačne zmýšľajúcim prevádzkovateľom siete, ktorá ukáže prínosy úložiska ako súčasti prenosovej sústavy,” hovorí výkonný riaditeľ Fluence Manuel Perez Dubuc.

Viessmann rezerva

Batériové úložisko v rámci prenosovej siete predstavuje akési virtuálne prenosové prepojenie, umožňujúce dodať alebo odobrať zo sústavy elektrinu podľa potreby a imitovať tak tok elektriny v sieti. V prípade preťaženia siete dokáže batéria nadbytočnú elektrinu absorbovať a vrátiť ju naspäť vo vhodnom čase.

Podobné, ale väčšie batériové úložisko testuje aj prevádzkovateľ prenosovej siete vo Francúzsku. Ako už Energie-portal.sk informoval, vysporiadavať sa s preťažením majú tri batérie (32 MW), umiestnené v kritických miestach sústavy. S ešte väčšími batériami v rámci prenosovej sústavy sa uvažuje aj v Nemecku, USA, či Austrálii. Takéto riešenie má byť alternatívou k rozširovaniu prenosovej sústavy a stavaniu novej infraštruktúry. Čo je oveľa nákladnejší proces a trvajúci aj desať rokov.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

ZSD a SEPS spojili sily, na západe a juhozápade Slovenska budujú smart grid

ZSD a SEPS spojili sily, na západe a juhozápade Slovenska budujú smart grid

Rozbiehajúci sa projekt Danube InGrid má priniesť rozsiahle prepojenie energetickej infraštruktúry.

Do riadenia elektrizačnej sústavy v Česku sa zapojili noví integrovaní agregátori

Do riadenia elektrizačnej sústavy v Česku sa zapojili noví integrovaní agregátori

Otvorenie trhu podporných služieb pre menších poskytovateľov prináša ďalšie prepojenie elektroenergetiky a plynárenstva.

Susediace veterné parky sa navzájom spomaľujú, ukázala štúdia

Susediace veterné parky sa navzájom spomaľujú, ukázala štúdia

Blízkosť veľkých offshore veterných elektrární ovplyvňuje produkciu energie veternými turbínami nachádzajúcimi sa po prúde vetra, pričom môže znížiť ich kapacitu o 20 až 25 percent.