Obnoviteľné zdroje energie vs. jadro. Štúdia skúmala vplyv OZE a jadrovej energie na znižovanie uhlíkových emisií a ich vzájomný vzťah v energetickom mixe.
Obnoviteľné zdroje energie aj elektrina pochádzajúca z jadra by mali znižovať uhlíkové emisie pri výrobe elektrickej energie. Je to naozaj tak? Ako veľmi sa to darí OZE v porovnaní s atómovými elektrárňami? Aký je vzťah týchto technológií v rámci energetického mixu?
Najnovšia štúdia, publikovaná nedávno v časopise Nature Energy, hľadala odpovede na tieto otázky. Vedci analyzovali dáta o emisiách CO2 v celkovo 123 krajinách sveta za obdobie 25 rokov. Prostredníctvom regresnej analýzy ich porovnali s ukazovateľmi výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov a jadra.
Vedci vychádzali z troch základných hypotéz:
- Jadrová energia by mala zmierňovať vplyv výroby elektriny na klimatické zmeny. Teda čím vyšší podiel jadra v energetickom mixe, tým nižšie emisie CO2.
- Obnoviteľná energia by mala tiež pozitívne vplývať na zmierňovanie klimatických zmien. Rastúci podiel v energetickom mixe by sa mal odraziť na nižších uhlíkových emisiách.
- Vzájomné vytláčanie sa jadra a OZE. Väčší podiel jadrovej energie v krajine má negatívny vplyv na rast obnoviteľných zdrojov v energetickom mixe. Rovnako to platí aj naopak.
Ktoré z týchto predpokladov sa naplnili a aké prekvapenie priniesla štúdia? Dozviete sa v druhej časti článku.
Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného
za 99 € bez DPH získate na 1 rok
- Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
- Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.