Aké sú príčiny zvoľňovania tempa rastu OZE zdrojov a aký dopad to má na infraštruktúru flexibility?
Energetika Európskej únie sa má opierať aj o rast produkcie veterných elektrární. Rýchly rozvoj odvetvia a inštalovanej kapacity prebiehal do roku 2022. Technologické inovácie, vysoká konkurencieschopnosť odvetvia a politická podpora vyústili do výrazného poklesu nákladov na výstavbu veterných elektrární.
Trend sa však v posledných 12 až 18 mesiacoch zmenil. Nielen na európskom kontinente možno pozorovať rast nákladov, zastavovanie až rušenie projektov, čo má negatívne ekonomické dôsledky na hospodárenie nielen investorov a developerov, ale aj výrobcov komponentov.
Analytici Timera Energy sa pozreli na príčiny spomaľovania rastu odvetvia, predpokladané trvanie týchto faktorov a ich dopad na infraštruktúru flexibility, ktorú premenlivé zdroje potrebujú.
Rastúce náklady financovania
Výstavba veterných elektrární je náročná z hľadiska objemu počiatočnej investície. Z toho vyplýva veľká citlivosť na cenu kapitálu. Úrokové miery vlani pritom výrazne rástli po dlhom období nízkych sadzieb. K tomu sa pridáva zvýšenie rizikovej prirážky týchto projektov v dôsledku problémov výrobcov s kvalitou komponentov.
“Vyššie náklady na financovanie sa prejavujú na vyššej cene výstavby veternej elektrárne. Tento faktor prispel k rušeniu projektov v Európe a Spojených štátoch amerických. Avšak zdá sa, že kapitálové náklady sa stabilizujú a toto by nemalo byť dlhodobou prekážkou, ” uvádza Timera Energy.
Zostáva vám 66% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.