Zmluvy o dodávke elektriny z obnoviteľných zdrojov prinášajú výrobcom aj odberateľom viacero výhod. Na Slovensku sa zatiaľ veľmi nerozvíjajú.
Znižovanie alebo ukončovanie priamej finančnej podpory obnoviteľných zdrojov energie núti výrobcov hľadať iné riešenia zabezpečenia odberu zelenej elektriny. Jednou z perspektívnych foriem majú byť dlhodobé zmluvy o dodávke elektriny, uzatvárané priamo so spotrebiteľmi, tzv. "PPA" kontrakty.
Čo je PPA kontrakt
Dlhodobé zmluvy o dodávke elektriny uzatvárajú dve protistrany. Na jednej strane stojí vždy výrobca elektrickej energie, ktorý ju predáva druhej strane. Tou môžu byť tri kategórie subjektov: obchodník s elektrinou, dodávateľ elektriny alebo priamo konečný spotrebiteľ energie.
Zmluvné strany sa v kontrakte zaväzujú k dohodnutým podmienkam dodávky, ako je cena a množstvo elektriny, platobné a technické podmienky.
„Osobitnou formou PPA zmluvy je dohoda o dodávke zelenej elektriny z obnoviteľných zdrojov. Dôležitý rozdiel spočíva v tom, že protistranou výrobcovi je iba konečný odberateľ elektriny, ktorý spolu s dodanou elektrinou nakupuje aj tzv. „záruky pôvodu“. Zmluva sa uzatvára spravidla na obdobie tri až pätnásť rokov,“ objasňoval Ján Karaba, riaditeľ SAPI, na konferencii e-focus.sk Nová energetika, nové modely optimalizácie energetických nákladov.
Dohoda o dodávke elektriny cez PPA kontrakt má viacero výhod pre výrobcu aj odberateľa. Spotrebiteľ získa možnosť dlhodobej fixácie nákladov na nákup časti elektriny, čím si znižuje riziko vyplývajúce z možnej zmeny trhovej ceny elektriny. Zároveň môže využívať záruky pôvodu na zníženie spotrebnej dane a na plnenie tzv. „ESG“ kritérií.
Výhodou pre výrobcu je zaistenie predvídateľného príjmu, garantujúceho návratnosť investície. Tým môže ľahšie získať bankový úver na výstavbu obnoviteľného zdroja alebo za výhodnejších podmienok.
Ako sa stanovuje cena PPA kontraktu
Existujúce PPA kontrakty vo svete ukazujú, že cena elektriny sa obvykle stanovuje tromi spôsobmi – fixne, voľne a kombinovane.
Najčastejším spôsobom je pevná cena elektriny počas celého zmluvného obdobia, pričom aktuálna trhová cena je nepodstatná. Takéto PPA tvoria zhruba 70 % z celkového množstva zmlúv. Oveľa menej časté (20 % kontraktov) je stanovenie ceny na „plávajúcej“ (indexovej) úrovni, ktorá sa odvíja od trhovej ceny alebo vopred určeného spôsobu výpočtu, ktorý závisí od trhových cien elektriny.
Tretím spôsobom definovania ceny PPA kontraktu je hybridný spôsob, ktorý kombinuje uvedené dve metódy. Tento typ zmlúv tvorí približne 10 % všetkých zmlúv.
Zostáva vám 60% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.