VSE
Dny teplárenství a energetiky 2024
Belimo 2

Povedie skladovanie elektriny k obrovským úsporám emisií?

Uskladnenie elektriny môže už čoskoro zabezpečovať pätinu dopytu po elektrine.

uskladnenie elektriny

Foto: Flickr | Matt Malone

Niektoré štáty a energetické spoločnosti v USA vyvíjajú novú zbraň proti fosílnym palivám, ktorou majú byť gigantické batérie. Téme sa koncom júna venoval analytik Bobby Magill na portáli ClimateCentral.org.

Čoraz väčší počet štátov vyvíja tlak na to, aby sa začali výraznejšie používať veľké batérie na skladovanie elektrickej energie, čo by umožnilo rozšíriť kapacity pre výrobu elektriny zo Slnka a vetra. Tri štáty USA si už tento rok stanovili ciele alebo stimuly na skladovanie energie.

Zákonodarcovia v New Yorku schválili v júni návrh zákona, ktorý požaduje, aby štát stanovil svoje ciele na skladovanie energie. Nevada schválila podpobný návrh zákona v máji, chce ním stimulovať vznik kapacít na skladovanie energie.

Maryland schválil daňové úľavy (tax credit) na skladovanie energie.

Tieto opatrenia nasledujú aj Kalifornia, OregonMassachusetts, ktoré majú mandát na skladovanie elektrickej energie v batériách.

Elektrárne, ktoré využívajú ako zdroj energie uhlie aj zemný plyn, emitujú veľké objemy oxidu uhličitého, ktorý je považovaný za primárnu príčinu globálneho otepľovania.

V ostatných rokoch vlády vo väčšine krajín vyspelého sveta intenzívne investovali do rozvoja využitia solárnej a veternej energie. Keďže sa stavia čoraz viac veterných a solárnych elektrární, energetické spoločnosti sa potýkajú s jedným z hlavných problémov s obnoviteľnými zdrojmi: ako vyrovnať tok elektriny z veterných a solárnych fariem, keďže ten nie je stabilný (závislý od toho, kedy fúka vietor a svieti slnko). Často sa stáva, že prebytočná energia končí nevyžitá.

Tento problém majú pomôcť vyriešiť práve batérie.

Ak sa batérie využívajú na skladovanie energie z obnoviteľných zdrojov, v čase, keď vznikne, môžu ju následne elektrické spoločnosti použiť v čase, keď je to potrebné najviac, napríklad v priebehu pracovného dňa, kedy je najväčší dopyt po elektrine (klimatizačné zariadenia, osvetlenie v podnikoch atď.). V súčasnosti sa na vykrytie týchto náporov využíva najmä elektrická energia z elektrární na zemný plyn.


Čítajte tiež:

-> Ako sa bude skladovať elektrina? | Spôsoby výroby, dodávania a spotreby elektriny sa nielen vo Veľkej Británii menia zásadným spôsobom. Nástup nových trendov v energetickom systéme je podmienený tromi základnými faktormi – bezpečnosťou dodávok, ekonomickými nákladmi a uhlíkovými emisiami.

-> Najvyzretejšou technológiou skladovania elektriny sú prečerpávacie nádrže | Skladovanie elektriny sa pri rozmachu obnoviteľných zdrojov energie stane cieľom strategických investícií.

-> Uskladnenie elektriny zmenia lacné batérie z rastlín | Jedným z predpokladov masívnejšieho využívania obnoviteľných zdrojov energie je uskladnenie takto vytvorenej elektriny.


Batérie, ktoré používajú elektrické spoločnosti, sú obrovské. Napríklad Tesla PowerPack obsahuje 16 jednotiek, ktoré spolu vážia viac ako 3 tony a majú výšku 213 cm. Spolu poskytujúú stovky kilowattov energie.

Predstavitelia New Yorku hovoria, že batérie sú rozhodujúcim nástrojom pre splenie cieľu štátu, ktorým je vyrábať do roku 2030 polovicu svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov.

Čím viac štátov vytvára stimuly a určuje si svoje ciele pre skladovanie energie, tým viac elektrární využívajúcich fosílne palivá sa bude musieť tomuto trendu prispôsobiť a doplniť svoju energetickú infraštruktúru batériami na skladovanie elektriny.

Do solárnej hry sa pridáva čoraz viac veľkých firiem, vrátane výrobcu elektromobilov Tesla. Spoločnosť vyrába veľké batérie, ktoré umožňujú jednotlivým domácnostiam skladovať solárnu energiu, ktorú si sami vyrábajú.

Tesla uskladnenie elektriny

Projekt Mira Loma, Foto: InsideEdison.com

Tesla tiež buduje veľké úložné projekty pre elektrické spoločnosti na Havaji, v Connecticute a Kalifornii.

Firma Elona Muska spolupracovala aj s losangeleskou spoločnosťou South California Edison, ktorá v januári dokončila výstavbu zásobníka na skladovanie elektrickej energie, ktorý je dostatočne veľký na to, aby dodával elektrickú energiu 15 000 domácnostiam počas štyroch hodín v čase najvyššej spotreby elektrickej energie.

Projekt vznikol aj ako reakcia na masívny únik zo zásobníka zemného plynu Aliso Canyon v roku 2015, ktorý ohrozil dodávky zemného plynu elektrárňam. Štát preto potreboval nástroje, ktorými bude môcť generovať elektrickú energiu aj počas prerušenia dodávok plynu.

V Arizone, ktorá zatiaľ nemá mandát na opatrenia ku skladovaniu energie, energetická spoločnosť Arizona Public Service uskutočňuje test skladovania energie používanej v domácnostiach, ktorá pomôže spoločnosti vyrovnať sa s nepravidelným tokom elektrickej energie zo strešných a úžitkových solárnych elektrární.

Spoločnosť zaplatí majiteľom domov, ktorí sa zúčastňujú programu, mesačný kredit v hodnote 30 USD na 20 rokov, aby im pomohli testovať batérie pripojené k rozvodnej sieti.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Využívanie fotovoltiky v bytovkách je obmedzené, pomôžu spoločenstvá

Využívanie fotovoltiky v bytovkách je obmedzené, pomôžu spoločenstvá

Vlastníci bytov môžu inštalovať fotovoltické systémy pre využitie v spoločných priestoroch a pripraviť sa tak na nové podmienky.

Neplatí, že ruský plyn je zázračne lacný. Aj Gazprom si účtuje podľa ceny na burze

Neplatí, že ruský plyn je zázračne lacný. Aj Gazprom si účtuje podľa ceny na burze

Zo Slovenska každý mesiac smerujú do Ruska stovky miliónov eur. Hlavnú časť tvoria dovozy surovín.

Stanovujme ciele pre obnoviteľnú energiu, ktoré naozaj dokážeme dosiahnúť, upozorňujú energetici

Stanovujme ciele pre obnoviteľnú energiu, ktoré naozaj dokážeme dosiahnúť, upozorňujú energetici

Je lepšie latku nastaviť nižšie, ale dosiahnuť viac, ako hľadať dôvody, prečo sa cieľ nesplnil, zaznelo v diskusii na konferencii Vykurovanie 2024.