INNOGY
INNOGY
Belimo 2

Podporovaní výrobcovia za mesiac vyrobili 482 GWh elektriny na doplatok

Produkcia zelených elektrární prekonala očakávania ÚRSO.

biomasa

Ilustračné foto: Energie-portal.sk

Prevádzkovatelia zelených zdrojov elektriny v januári 2021 vyrobili 481,55 GWh energie, čo bolo približne o 10 % viac, ako očakával Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Vyplýva to z priebežných údajov o podpore obnoviteľných zdrojov (OZE) a vysoko účinnej kombinovanej výroby elektriny a tepla (VÚ KVET), ktoré zverejnil regulátor. 

Podľa predpokladu, z ktorého ÚRSO vlani vychádzal pri stanovovaní tarify za prevádzkovanie systému (TPS) na rok 2021, mali podporovaní výrobcovia zelenej energie v prvom mesiaci tohto roka vyrobiť 436,86 GWh energie. Ich skutočná produkcia bola zhruba o 10 % vyššia.

Mierne vyššie boli v januári 2021 taktiež náklady na podporu zelených zdrojov. Podľa predpokladu z  cenového rozhodnutia, ktorým ÚRSO vlani určil výšku TPS, mal celkový objem doplatkov v januári dosiahnuť necelých 20 miliónov eur. Skutočný objem januárových doplatkov však bola približne o 300 000 eur vyšší.

Téme sa podrobnejšie venujeme v tomto článku.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Nemci po prvýkrát primiešali vodík do zemného plynu v plynovode

Nemci po prvýkrát primiešali vodík do zemného plynu v plynovode

Primiešavanie vodíka do plynu má znížiť emisie skleníkových plynov.

Pozvánka na webinár: ENVIRODELIKTY 2021

Pozvánka na webinár: ENVIRODELIKTY 2021

Spôsobiť envirodelikt je rovnako jednoduché, ako mu predísť. Ako sa zachovať pri návšteve inšpekcie ŽP a ako s ňou následne komunikovať? To a mnohé ďalšie sa dozviete na chystanom webinári s policajtmi, právnikmi a špecialistami na odpadové hospodárstvo.

Príspevky na domy s takmer nulovou potrebou energie v roku 2021 zrejme nebudú

Príspevky na domy s takmer nulovou potrebou energie v roku 2021 zrejme nebudú

O príspevky vo výške 8 000 eur bol v minulom roku veľký záujem. V roku 2021 už rezort dopravy takmer nulové domy dotovať neplánuje.