VSE
VSE
Belimo

Otvárajú sa nové možnosti na trhu s podpornými službami. Aj pre firmy s menšími zdrojmi

Ďalšia veľká zmena príde s integráciou Slovenska do platforiem MARI a PICASSO, vysvetľuje Ján Paulíny.

podporné služby

Foto: Depositphotos

Trh s podpornými službami má za sebou turbulentný vývoj a čakajú ho ďalšie zásadné zmeny. Niektoré z doterajších obmedzení pritom padnú už začiatkom leta vďaka novej vyhláške o pravidlách trhu a novému Energetickému dátovému centru. Pripraviť sa však treba aj na ďalšie zmeny.

Čo sa zmenilo z pohľadu poskytovateľov podporných služieb? Aké nové možnosti sa objavili? A aké výzvy má trh stále pred sebou? O podrobnosti sa podelil Ján Paulíny, riaditeľ obchodu a marketingu spoločnosti IPESOFT.

ÚRSO zdvihol ceny za disponibilitu

Minuloročná situácia na energetickom trhu spojená s nárastom cien elektriny sa podľa J. Paulínyho podpísala pod bezprecedentný stav. „Mnohí poskytovalia podporných služieb prakticky prestali dodávať svoju službu a predávali vyrobenú energiu na spotovom trhu,“ priblížil na nedávnej konferencii eFOCUS.

Vysoké ceny elektriny na spotovom trhu spôsobili, že viaceré energetické a priemyselné podniky sa rozhodli radšej predávať svoju produkciu na spote, než ju poskytovať Slovenskej elektrizačnej a prenosovej sústave (SEPS) v podobe disponibility.

Na tento stav koncom vlaňajška zareagoval Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) tým, že zvýšil cenu za disponibilitu. „Istým spôsobom sa tak stabilizoval trh s podpornými službami a tým aj samotná sústava. Dôležité je, že cena disponibility podporných služieb sa zvýšila zhruba o 60 %, čím rozdiel oproti spotovým cenám výrazne poklesol.“

Tento krok regulátora pomohol zvýšiť atraktivitu podporných služieb pre podniky, ktoré ako ich poskytovatelia dokážu v reálnom čase zvýšiť svoju produkciu a tým aj spotrebu elektriny alebo, naopak, v prípade potreby dodať časť vlastnej elektriny do sústavy.

Prichádzajú agregátori

Na trh s podpornými službami pritom vstupujú rôzni noví hráči, napríklad prevádzkovatelia batériových úložísk. Prvé batériové úložisko certifikované na podporné služby na Slovensku spustili vlani v auguste. IPESOFT sa na tomto projekte podieľal ako dodávateľ systému na riadenie úložiska pre primárnu reguláciu, zároveň zariadenie aj certifikoval pre poskytovanie podporných služieb.

Dôležité podľa J. Paulínyho tiež je, že Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) zmenila technické podmienky a už pred spustením Energetického dátového centra (EDC) umožnila poskytovanie agregovanej podpornej služby. Znamená to, že každý z nových zdrojov zapojených do agregácie nemusí dosahovať donedávna požadovaný výkon 1 MW. Po novom je limit pre jeden subjekt výrazne nižšie, a to na úrovni aspoň 10 kW. Musí byť však súčasťou agregovaného bloku, ktorý spolu združuje minimálny výkon 1MW.

Nové nastavenie systému tak podľa J. Paulínyho umožňuje, aby sa do poskytovania podporných služieb mohol zapojiť oveľa širší okruh hráčov. V rámci agregovanej služby tak môžu podporné služby poskytovať aj firmy, ktoré svoje zdroje používajú primárne na iné technologické účely. 

IPESOFT

Čaká sa na nové pravidlá trhu

Na druhej strane však platia aj základné obmedzenia. „Tým, že ešte nie je spustené EDC a ešte neplatia nové pravidlá trhu, vyžiadalo si to prechodné obdobie, počas ktorého je podmienkou, že zdroje vstupujúce do agregácie musia byť v rámci jednej bilančnej oblasti. Inak by ich nebolo možné krížom cez bilančné oblasti zúčtovávať,“ priblížil J. Paulíny.

Tieto prekážky by sa však mali v dohľadnej dobe pominúť, a to vďaka novým pravidlám trhu z dielne ÚRSO, ktoré vstúpia do účinnosti od 1. júla, ako aj vďaka avizovanému spusteniu EDC.

Ďalšie obmedzenie spočíva v tom, že SEPS vlastným algoritmom nerozdeľuje požiadavku na jednotlivé zdroje, ktoré sú začlenené do agregácie. „O to sa musí postarať nadradený terminál,“ vysvetlil J. Paulíny.

Technickým limitom sú tiež obmedzenia, ktoré vznikajú na strane prevádzkovateľov distribučnej sústavy. A pamätať tiež treba na to, že distribučné spoločnosti potrebujú zabezpečiť možnosť merania a odpájania zdroja nad 100 kW tak, aby zabezpečili kvalitu svojej bilančnej oblasti.

Konkurencia sa zostrí

Faktorom, ktorý ovplyvní ďalší vývoj na trhu s podpornými službami, bude podľa odborníka vstup Slovenska do platforiem MARI a PICASSO.

„Niektorí prevádzkovatelia prenosových sústav, napríklad prevádzkovateľ sústavy v Českej republike, k týmto platformám už pristúpili. Na Slovensku máme prechodné obdobie do 24. júla 2024, kedy sa ako krajina pripojíme k obchodovaniu regulačnej elektriny. Na druhej strane disponibilita zostane aj naďalej určovaná ročnými aukciami,“ povedal predstaviteľ IPESOFT. V dlhšom časovom horizonte sa však podľa jeho slov počíta aj s obchodovaním disponibility.

V integrácii do platforiem MARI a PICASSO J. Paulíny vidí najmä tlak na znižovanie ceny regulačnej energie a neskôr v budúcnosti aj disponibility. Tento tlak však podľa neho bude mať aj svoje riziká.

„Ukazuje sa, že chuť investorov, ktorí chceli investovať do budovania zdrojov, ktoré budú zarábať hlavne na podporných službách, oslabla. Ďalšie znižovanie ceny môže byť v tomto zmysle úskalím,“ podotkol J. Paulíny.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Vplyvy veterných elektrární na okolie sú známe. Treba iba zjednotiť požiadavky, tvrdí EIA expert

Vplyvy veterných elektrární na okolie sú známe. Treba iba zjednotiť požiadavky, tvrdí EIA expert

Ak k jednému zámeru veternej elektrárne prídu tri pripomienky od verejnosti a k druhému až 200, ministerstvo by malo zvážiť, čo prenesie do rozsahu hodnotenia, myslí si Peter Socháň.

Ako rozvíjať veterné elektrárne? V severskej krajine nešli cez „go-to” zóny

Ako rozvíjať veterné elektrárne? V severskej krajine nešli cez „go-to” zóny

Príkladom pre Slovensko pri výstavbe veterných parkov môže byť Fínsko, kde pripájajú tisíc megawattov nových zdrojov ročne.

Oceliarne, rafinéria, cementárne. Ktoré podniky na Slovensku vlani vypustili najviac emisií (+grafy)

Oceliarne, rafinéria, cementárne. Ktoré podniky na Slovensku vlani vypustili najviac emisií (+grafy)

Poradie najväčších producentov emisií sa premiešalo. Pozreli sme sa, aké hodnoty firmy nahlásili za rok 2023.