Keď porovnávame jednotkovú tarifu za systémové služby s inými európskymi štátmi, často porovnávame „hrušky s jablkami,“ upozorňuje šéf SEPS.
Vzhľadom na bezprecedentný vývoj na energetickom trhu vzbudzuje aktuálna otázka koncových cien elektriny na budúci rok veľké vášne.
Viaceré tarify, ktoré sú obsiahnuté v koncových cenách elektriny, sú príjmom Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy (SEPS), ktorej hlavnou úlohou je zaistiť bezpečnú a spoľahlivú prevádzku slovenskej prenosovej sústavy a prenos silovej elektriny do aj zo zahraničia.
Zvýšená pozornosť je v posledných týždňoch venovaná najmä takzvanej tarife za systémové služby, ktorá zohľadňuje náklady SEPS na zabezpečenie podporných služieb s cieľom udržiavať rovnováhu sústavy.
Podnik ale výšku tejto tarify neurčuje. Chce hospodáriť zodpovedne, a preto robí viaceré opatrenia, ktorých cieľom je vyvíjať tlak na čo najvýhodnejšie ceny. Snahou je zabezpečiť férovú a otvorenú súťaž medzi poskytovateľmi, z ktorej vzídu férové ceny, ako aj férové celkové náklady, ktoré na konci vstupujú do výpočtu samotnej tarify, vysvetlil na minulotýždňovom stretnutí s novinármi generálny riaditeľ SEPS Peter Dovhun.
V článku sa dozviete:
- aké poplatky sú príjmom SEPS,
- aký vplyv má podnik na určovanie výšky taríf,
- aká je úloha regulátora,
- ako sa medziročne vyvíjali výšky taríf,
- čo ovplyvňuje chuť poskytovateľov podporných služieb (ne)zúčastňovať sa na ich poskytovaní,
- aký vývoj možno očakávať vzhľadom na nárast cien energií,
- do akej miery môže SEPS ovplyvňovať výšku TSS a čo v snahe zodpovedne hospodáriť robí,
- ako chce uľahčiť férové podmienky na trhu,
- prečo je jednotková TSS na Slovensku vyššia ako v Česku a ako sa často pri porovnávaní výšky taríf medzi jednotlivými štátmi porovnávajú „hrušky s jablkami“.
Výška taríf sa každoročne mení
V oblasti príjmov SEPS sú kľúčové štyri druhy taríf. Jednak ide o tarify za systémové služby (TSS), ktoré zohľadňujú náklady podniku na zabezpečenie podporných služieb (96 %) a prevádzku dispečerského systému (4 %).
Podporné služby pomáhajú regulačnou elektrinou udržať rovnováhu sústavy a sú popri údržbe stožiarov a vedení rozhodujúcim finančným nákladom SEPS. V roku 2021 stáli podnik 125 miliónov eur.
Z TSS platí podnik poskytovateľom podporných služieb za rezerváciu časti ich výrobnej kapacity alebo spotreby. Tarifa na aktuálny rok 2022 bola stanovená vo výške 6,2976 €/MWh a medziročne poklesla o 0,17 %.
Do hry však vstupujú aj ďalšie poplatky, ako sú tarify za prenos, ktoré v tomto roku medziročne poklesli o 3,82 %, ale aj tarify za rezervovanú kapacitu, ktoré v medziročnom porovnaní poklesli o 3,72 %.
Poslednou skupinou sú tarify za straty pri prenose elektriny, teda poplatok za prirodzené straty, ktoré vznikajú pri distribúcii elektriny.
SEPS ponúka vstupné dáta, regulátor rozhodne
Zostáva vám 72% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.