Eversheds Sutherland
INNOGY
Belimo 2

Podpora alternatívnych palív na Slovensku nie je nastavená správne, zhoduje sa opozícia

Vláda považuje dotácie na elektromobily za gesto voči automobilkám. Opozičné strany sa chcú sústrediť na infraštruktúru a podporu hromadnej a nákladnej dopravy.

Podpora alternatívnych palív na Slovensku nie je nastavená správne, zhoduje sa opozícia

Foto: Energie-portal.sk

Elektromobily sa tešia podpore v celej Európe. Väčšina krajín dotuje nákupy elektrických vozidiel z daní obyvateľstva. Výnimkou je azda iba Nórsko, kde je podpora najštedrejšia a aj preto tu podiel elektromobilov na celkovom počte predávaných automobilov dosahuje najvyšší podiel (44 %). Tamojšia vláda si však môže dovoliť rozdávať. Peniaze idú zo ziskov z predaja bohatých zásob ropy a plynu v mori.

V krajinách, kde dotácie nie sú väčšie alebo žiadne, predstavujú elektromobily väčšinou iba hračku pre tých, ktorí si to môžu dovoliť. Elektrické vozidlá slúžia často iba ako záložné riešenie k bežne používanému autu. Značnú časť dopytu predstavuje sektor verejnej správy, prípadne firemný sektor z dôvodu výhodnejšieho odpisovania nákladov.

Viessmann rezerva

Nákup elektromobilov podporuje aj slovenská vláda niekoľkými miliónmi eur. Ozývajú sa však kritické hlasy, prečo rovnako nie je podporované napríklad používanie stlačeného alebo skvapalneného zemnému plynu v doprave. Mestá tak nie sú motivované nakupovať iné ako naftové autobusy pre verejnú dopravu.

MHD, nákladná doprava, infraštruktúra

Postoje politických strán sa pri podpore elektromobility a plynu v doprave rôznia. “Slovensko je postavené na automobilovom priemysle a trend je ísť cestou elektromobilov. Hoci osobne si myslím, že elektromobilita nie je konečný stav vývoja technológií,” zdôvodňoval podporu minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD) na konferencii portálu Euractiv.sk "Klíma a energetika vo voľbách 2020".

“Nevylučujem, že by sme v budúcnosti zapojili aj CNG a LNG. Ale nevidím tu dopyt po tejto forme pohonu z pohľadu automobiliek. Hoci vodík a plyn môžu byť hlavné komodity pre dopravu v roku 2050.”

Caroline Lišková z KDH hovorí nielen o elektrickom, ale aj plynovom pohone. “V rámci znižovania uhlíkovej stopy by mala byť podporovaná hlavne mestská hromadná doprava systematickým spôsobom, aby sa nepodporovali iba elektromobily, ale aj CNG a LNG.” Hromadnú dopravu chcú dotovať aj v PS/Spolu. “V programe máme podporu hromadnej dopravy, ale najmä elektromobility,” objasňuje Erik Baláž.

Karol Galek z SaS si myslí, že podpora alternatívnych palív na Slovensku nie je správne nastavená. “Na nákup elektromobilu pre podnikateľa z Bratislavy sa musí daňami skladať aj človek z Humenného.” Podporovať by sa podľa neho mal predovšetkým rozvoj infraštruktúry. Hoci cestou budovania prípojok CNG v budovách (rovnako ako pri nabíjacích staniciach pre elektromobily), tak ako to navrhuje plynárenské odvetvie, by nešiel.

“Nemyslím si, že CNG prípojka v budovách je správny prístup. Dôvod inštalácie nabíjačiek pre elektromobily je, že nabíjanie trvá dlhšie. Pri autách na CNG alebo LNG je doba oveľa kratšia. Ale napríklad budovanie takýchto plniacich staníc popri existujúcej infraštruktúre je cestou pre plyn, ale aj vodík. Treba podporovať infraštruktúru, ale aj vedu a výskum.”

Proti súčasnej forme podpory elektromobilov je aj strana OĽaNO. “Ak deklarujeme, že nám ide o životné prostredie, treba sa pozerať na to, kde je najväčšie znečistenie. Nemôžeme podporovať osobné automobily, ale ísť k najväčším znečisťovateľom. Sú to veľké dopravné prostriedky – kamióny, autobusy. Aj preto sme kritizovali opakovanú podporu elektromobilov a chceme financie nasmerovať do verejnej a nákladnej dopravy,” vysvetľuje Eduard Heger.

“Ak chceme z obmedzeného zdroja peňazí vyťažiť maximum, musíme prihliadať na to, kde prinesú najväčší efekt. Z hľadiska klímy je verejná a nákladná doprava dôležitejšia.”

V ďalšej časti článku sa ešte dozviete:

  • ako minister hospodárstva vníma podporu elektromobility?
  • ktorá automobilka a kde pripravuje novú investíciu v SR do výroby komponentov pre elektromobily?
  • môže podpora nákupu elektromobilov presvedčiť automobilky do investovania v tejto oblasti?
 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Do riadenia elektrizačnej sústavy v Česku sa zapojili noví integrovaní agregátori

Do riadenia elektrizačnej sústavy v Česku sa zapojili noví integrovaní agregátori

Otvorenie trhu podporných služieb pre menších poskytovateľov prináša ďalšie prepojenie elektroenergetiky a plynárenstva.

Susediace veterné parky sa navzájom spomaľujú, ukázala štúdia

Susediace veterné parky sa navzájom spomaľujú, ukázala štúdia

Blízkosť veľkých offshore veterných elektrární ovplyvňuje produkciu energie veternými turbínami nachádzajúcimi sa po prúde vetra, pričom môže znížiť ich kapacitu o 20 až 25 percent.

O kreslo v Regulačnej rade zabojujú jej bývalý člen a manažér SPP

O kreslo v Regulačnej rade zabojujú jej bývalý člen a manažér SPP

Dvojicu kandidátov už odobril Výbor NR SR pre hospodárske záležitosti, návrh smeruje do pléna. Posledné slovo však bude mať prezidentka.