VSDS
VSDS
INNOGY

Podmienky Zelenej domácnostiam II sa menia. Bytovým domom pribudne povinnosť

Od štvrtku 11. apríla sa menia všeobecné podmienky projektu Zelená domácnostiam II. V niektorých prípadoch budú bytové domy potrebovať od teplárov potvrdenie, že inštalácia OZE nezhorší parametre CZT.

bytové domy, Zelená domácnostiam

Foto: Fotolia

Bytové domy, ktoré sa chcú uchádzať o príspevky na slnečné kolektory či biomasové kotly cez projekt Zelená domácnostiam II, budú mať o jednu administratívnu povinnosť viac. Vyplýva to z aktualizovaných všeobecných podmienok projektu Zelená domácnostiam II, ktoré zverejnila Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA).  

O príspevky na obnoviteľné zdroje energie (OZE) budú môcť bytové domy aj naďalej žiadať iba v tom prípade, ak nie sú pripojené na centrálne zásobovanie teplom (CZT) vôbec, prípadne ak systém CZT nie je účinný. Budú potrebovať potvrdenie od teplárov, že inštalácia OZE nezhorší parametre CZT.

Prioritu má CZT

Od spustenia Zelenej domácnostiam nemôžu poukážky využiť bytové domy, ktoré by sa v dôsledku podporeného projektu odpojili od systémov CZT a ani tie, ktoré sú pripojené na účinné systémy CZT.

Pre účinné systémy CZT je dôležitý pôvod tepla, ktoré musí v zmysle zákona o tepelnej energetike v stanovej miere pochádzať z OZE, priemyselných procesov alebo z kombinovanej výroby elektriny a tepla.

„Bytové domy napojené na systémy CZT by mali  vopred rokovať s dodávateľom tepla a overiť si, či nie je systém účinný. Bytové domy napojené na systémy, ktoré nie sú účinné, môžu poukážky využiť, ak prevádzkovateľ CZT potvrdí, že inštaláciou nepríde k výraznému zhoršeniu parametrov CZT,“ zdôraznil uviedol manažér komunikácie SIEA Stanislav Jurikovič.

Aktualizáciou všeobecných podmienok chce podľa jeho slov agentúra predísť situáciám, keď si bytový dom pripraví projekt a až po získaní poukážky alebo počas realizácie zistí, že podmienky na využitie poukážky nespĺňa.

„V tejto súvislosti odporúčame všetkým zástupcom vlastníkov bytových domov, tiež správcom, ale aj prípadným zhotoviteľom inštalácií, aby si podmienky podpory vopred pozorne prečítali a v prípade akýchkoľvek nejasností konkrétne otázky riešili s pracovníkmi SIEA v konzultačných centrách,“ doplnil.

          Pred podaním žiadosti si overte:

  • či bytový dom odoberá teplo z účinného systému CZT
  • či po inštalácii nedôjde k výraznému zhoršeniu parametrov CZT
  • či je bytový dom na území, pre ktoré Úrad pre reguláciu sieťových odvetví vydal platné povolenie na predmet podnikania „rozvod tepla“


Upravené všeobecné podmienky projektu nadobudnú účinnosť od štvrtka 11. apríla.

Argumentujú nastavením eurofondov

Potvrdenie, ktoré má bytovému domu vystaviť priamo prevádzkovateľ CZT, bude podľa aktualizovaných všeobecných podmienok projektu povinnou prílohou energetického auditu.

Z doteraz platných podmienok vyplývalo, že k splneniu tejto podmienky sa mal vyjadriť energetický audítor v energetickom audite, ktorý je pre bytové domy povinnou prílohou k žiadosti o preplatenie poukážky.

„Prostriedky na inštaláciu lokálnych zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie prostredníctvom národného projektu Zelená domácnostiam II pochádzajú z európskych fondov, ktoré okrem iného podporujú aj prechod na účinné systémy CZT. Preto je veľký dôraz kladený na to, aby podporné opatrenia nešli proti sebe,“ vysvetlil S. Jurikovič.

Domy bez CZT uprednostňujú

Žiadateľov, ktorí spĺňajú určité podmienky, SIEA uprednostňuje vyššou sumou podpory.  Celkový podporený výkon zariadenia závisí od počtu bytov v bytovom dome, pri kolektoroch je to maximálne 1 kW na byt, pri kotloch na biomasu 7 kW na byt.

Príspevok pre bytové domy môže byť vo výške 400 až 440 eur na inštalovaný kW výkonu zariadenia v prípade slnečných kolektorov a 80 až 88 eur na kW pri kotloch na biomasu. Tieto sadzby sú základné. O 10 % vyššia sadzba je určené pre bytové domy, ktoré splnia uprednostňujúcu podmienku, že v oblasti nie je vybudovaný systém centralizovaného zásobovania teplom.

Oblasťou, v ktorej je vybudovaný systém centralizovaného zásobovania teplom, sa rozumie vymedzené územie v zmysle zákona č. 657/2004 Z.z. o tepelnej energetike.

Znamená to, že bytové domy, ktoré sa nachádzajú na území, pre ktoré Úrad pre reguláciu sieťových odvetví vydal povolenie na predmet podnikania „rozvod tepla“, nespĺňajú uprednostňujúcu podmienku na uplatnenie zvýšenia hodnoty poukážky o 10%.

Ak je bytový dom umiestnený v oblasti, kde nie je systém CZT, podmienku pre uprednostnenie podľa článku E. bod 5 všeobecných podmienok spĺňa. Ak je v oblasti systém CZT vybudovaný, bytový dom uprednostňujúcu podmienku síce nespĺňa, ale o poukážku požiadať môže.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Energetici zmodernizovali jedno z najporuchovejších vedení, pribudli prvky smart grid

Energetici zmodernizovali jedno z najporuchovejších vedení, pribudli prvky smart grid

Osem kilometrov elektrického vedenia na západnom Slovensku zakopali pod zem. Infraštruktúra prešla digitaziláciou, pribudli inteligentné trafostanice. Zvýšený komfort má pocítiť takmer 200 000 odberateľov.

Slováci dávajú na bývanie, energie a vodu 28 % výdavkov, viac je to iba vo Fínsku a Dánsku

Slováci dávajú na bývanie, energie a vodu 28 % výdavkov, viac je to iba vo Fínsku a Dánsku

Podiel nákladov spojených s bývaním na celkových výdavkoch domácností u nás za 10 rokov klesol najvýraznejšie z celej EÚ. Do roku 2017 sme rebríček viedli.

Výbuch plynu v Prešove zdemoloval bytovku, hlásia mŕtvych aj zranených

Výbuch plynu v Prešove zdemoloval bytovku, hlásia mŕtvych aj zranených

Výbuch plynu v bytovom dome v Prešove si vyžiadal päť obetí, výškovej budove hrozí kolaps (VIDEO).