INNOGY
INNOGY
Belimo

Podiel ruského plynu v EÚ sa vlani zvýšil. Je EÚ viac závislá na Moskve?

V minulom roku dosiahol ruský plynový monopol Gazprom rekordný podiel na európskom trhu. Kým v roku 2015 predstavoval podiel ruského plynu na trhu EÚ 30 percent, vlani to už bolo 34 percent.

zemný plyn

Foto: Fotolia

Závislosť poklesla

Leonid Bershidsky z agentúry Bloomberg si kladie otázku, či takýto vývoj nie je úplne opačný, ako pôvodne Brusel zamýšľal. Únia sa totiž snaží znížiť závislosť na ruskom plyne. Podľa neho, aj keď sa to na prvý pohľad nemusí zdať, EÚ plní svoje zámery.

Z ekonomického hľadiska sa totiž Bruselu darí napĺňať trochu iný cieľ, a to zastaviť zneužívanie monopolnej sily, ktorú má Gazprom vo východnej Európe.

„Firma totiž pristúpila na nové pravidlá hry. Jej ceny sa stali tak atraktívne, že zákazníci nemali dôvod vyhýbať sa ruskému plynu. Gazprom tak za zvýšenie svojho trhového podielu tvrdo zaplatil,“ tvrdí Bershidsky. Ako však dodáva, na túto hru ruský monopol pristúpil pre svoje vlastné politické a ekonomické ciele. Tie sa zameriavajú na nový plynovod, ktorý by obišiel nášho východného suseda.

Prepad cien

Ceny plynu v priebehu minulého roka poklesli na najnižšiu úroveň za posledných 12 rokov. Tisíc metrov kubických plynu stálo vlani v priemere 167 dolárov. Ceny klesali na základne zmlúv, v ktorých sú previazané s istým časovým odstupom na ceny ropy. A čierne zlato v roku 2015 bolo lacné.

Únia sa snaží o cenovú flexibilitu už od roku 2012, kedy začala s Gazpromom antimonopolné konanie. Ku koncu vlaňajška nakoniec došlo k dohode. Rusi sa tak vyhli hrozbe maximálnej pokuty dosahujúcej 10 percent celosvetových tržieb.

Dohoda nebola doteraz ešte zverejnená, ale Bershidsky predpokladá, že ruský monopol sa zaviazal zlacnieť svoju produkciu na úroveň spotových cien na európskom trhu.

„Firma preto má od polovice minulého roka negatívny cashflow,“ odhaduje Bershidsky.

Geopolitický význam klesá

Podľa neho z európskeho pohľadu nie je Gazprom mocnou geopolitickou zbraňou, ktorú by chcel mať k dispozícii ruský prezident Vladimír Putin. Hrozba zastavenia dodávok už nie je tak veľká, ako to bolo v roku 2009.

Vtedy mohlo teoreticky prísť k tomu, že domácnosti vo východnej Európe nebudú mať počas zimných mesiacov teplo.

V súčasnosti môže maximálne prísť k prechodnému rastu cien.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Trh so zemným plynom sa už zotavuje z krízy, ukázala najnovšia správa Komisie

Trh so zemným plynom sa už zotavuje z krízy, ukázala najnovšia správa Komisie

Európsky trh s plynom môže významne ovplyvniť viacero nových iniciatív, dôležitá bude integrácia energetických systémov aj vodík, upozorňuje Komisia.

Elektromobily v EÚ lámu rekord, elektrický pohon má už každé desiate z nových áut

Elektromobily v EÚ lámu rekord, elektrický pohon má už každé desiate z nových áut

Nabíjanie elektromobilu v Nemecku je spojené s 10-krát väčším objemom emisií CO2 ako vo Francúzsku, ukázala najnovšia správa Komisie.

Tomáš Mareček: Slovensko-poľský plynovod nám sprístupní globálny trh s LNG

Tomáš Mareček: Slovensko-poľský plynovod nám sprístupní globálny trh s LNG

Plynovod medzi Slovenskom a Poľskom prinesie nové možnosti obchodovania so zemným plynom, tvrdí Tomáš Mareček, šéf slovenského prepravcu plynu eustream.