VSDS
INNOGY
INNOGY

Počas skúšok na 3. bloku Mochoviec sa poškodila vnútorná vostavba chladiacich veží

Opravy majú trvať do konca februára 2020.

Mochovce

Foto: Slovenské elektrárne

Úrad jadrového dozoru SR (ÚJD SR) potvrdil, že počas skúšok okruhu cirkulačnej chladiacej vody pre 3. blok jadrovej elektrárne Mochovce došlo k poškodeniu vnútornej vostavby chladiacich veží cirkulačnej chladiacej vody. 

„Po skúškach systému cirkulačnej chladiacej vody bolo obhliadkou veží zistené poškodenie železobetónových kanálov/žľabov a ich prekrytia v cirkulačných chladiacich vežiach. Príčinou udalosti bolo nedostatočné kotvenie železobetónového prekrytia voči žľabom (nedostatočné zapustenie kotvenia a nedostatočný počet kotiev) a pôsobenie tlaku vody počas skúšok čerpadiel,“ informoval ÚJD SR.

„Inšpektori ÚJD SR boli o udalosti bezodkladne informovaní a zúčastnili sa na rokovaní poruchovej komisie spoločnosti Slovenské elektrárne, a. s. Na rokovaní poruchovej komisie boli analyzované príčiny a schválené opatrenia na opravu poškodených žľabov. Podľa zápisu z poruchovej komisie majú byť opravy ukončené do konca februára 2020,“ uviedol úrad.

Oprava vostavby chladiacich veží pravdepodobne neovplyvní negatívne harmonogram uvádzania 3. bloku do prevádzky. ÚJD SR však bude postup Slovenských elektrární pri oprave chladiacich veží sledovať. Činnosti sú zatiaľ iba v štádiu plánovania, resp. obstarania dodávateľa prác.

„Vydanie povolenia na uvádzanie 3. bloku jadrového zariadenia Mochovce ÚJD SR podmieňuje vykonaním opravy, resp. významným progresom v jej postupe, ktorý bude reálne garantovať jej dokončenie v priebehu niekoľkých dní alebo týždňov,“ zdôraznil úrad.

Udalosť však podľa ÚJD SR neovplyvní harmonogram opakovaného náhrevu 3. bloku, pretože systém cirkulačnej chladiacej vody sa opakovaného náhrevu nezúčastňuje. Počas opakovaného náhrevu 3. bloku bude možné vykonávať opravu vostavby chladiacich veží.

Ako citkulácia prebieha?

Zariadenia cirkulačnej chladiacej vody patria do tzv. terciárneho chladiaceho okruhu elektrárne. Ich hlavnými časťami sú čerpadlá cirkulačnej chladiacej vody, potrubný rozvod a ťahové chladiace veže cirkulačnej chladiacej vody. Chladiace veže sú štyri (po dve na blok) a tvoria dominantu celej stavby 3. a 4. bloku Mochovce.

Hlavným účelom systému cirkulačnej chladiacej vody je odvod nízkopotenciálneho tepla (voda má teplotu okolo 25 °C, nie je v žiadnom prípade rádioaktívna a jej teplo sa už nedá inak efektívne využiť) z kondenzátorov turbín a jeho odovzdanie do atmosféry. Odvod tepla do atmosféry prebieha práve v chladiacich vežiach.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Sieťové poplatky, TPS aj zrušenie stopstavu. Aké témy priniesol 10. ročník seminára SAPI?

Sieťové poplatky, TPS aj zrušenie stopstavu. Aké témy priniesol 10. ročník seminára SAPI?

Vyvrcholením seminára SAPI „Fotovoltika a OZE v roku 2021“ bola odborná diskusia o slovenskej obnoviteľnej energetike do roku 2030.

Budú výrobcovia vracať podporu? Prekompenzácie budú témou online diskusie

Budú výrobcovia vracať podporu? Prekompenzácie budú témou online diskusie

Zástupcovia slovenských a českých ministerstiev, regulačných úradov a asociácií OZE budú o tzv. prekompenzáciách diskutovať za okrúhlym stolom 24. novembra.

Európska komisia Maďarom odobrila prevzatie najväčšieho dodávateľa plynu v Česku

Európska komisia Maďarom odobrila prevzatie najväčšieho dodávateľa plynu v Česku

Maďarská štátna energetická spoločnosť MVM odkúpi skupinu innogy Česká republika.