VSE
VSE
Belimo 2

Počas skúšok na 3. bloku Mochoviec sa poškodila vnútorná vostavba chladiacich veží

Opravy majú trvať do konca februára 2020.

Mochovce

Foto: Slovenské elektrárne

Úrad jadrového dozoru SR (ÚJD SR) potvrdil, že počas skúšok okruhu cirkulačnej chladiacej vody pre 3. blok jadrovej elektrárne Mochovce došlo k poškodeniu vnútornej vostavby chladiacich veží cirkulačnej chladiacej vody. 

„Po skúškach systému cirkulačnej chladiacej vody bolo obhliadkou veží zistené poškodenie železobetónových kanálov/žľabov a ich prekrytia v cirkulačných chladiacich vežiach. Príčinou udalosti bolo nedostatočné kotvenie železobetónového prekrytia voči žľabom (nedostatočné zapustenie kotvenia a nedostatočný počet kotiev) a pôsobenie tlaku vody počas skúšok čerpadiel,“ informoval ÚJD SR.

„Inšpektori ÚJD SR boli o udalosti bezodkladne informovaní a zúčastnili sa na rokovaní poruchovej komisie spoločnosti Slovenské elektrárne, a. s. Na rokovaní poruchovej komisie boli analyzované príčiny a schválené opatrenia na opravu poškodených žľabov. Podľa zápisu z poruchovej komisie majú byť opravy ukončené do konca februára 2020,“ uviedol úrad.

Oprava vostavby chladiacich veží pravdepodobne neovplyvní negatívne harmonogram uvádzania 3. bloku do prevádzky. ÚJD SR však bude postup Slovenských elektrární pri oprave chladiacich veží sledovať. Činnosti sú zatiaľ iba v štádiu plánovania, resp. obstarania dodávateľa prác.

„Vydanie povolenia na uvádzanie 3. bloku jadrového zariadenia Mochovce ÚJD SR podmieňuje vykonaním opravy, resp. významným progresom v jej postupe, ktorý bude reálne garantovať jej dokončenie v priebehu niekoľkých dní alebo týždňov,“ zdôraznil úrad.

Udalosť však podľa ÚJD SR neovplyvní harmonogram opakovaného náhrevu 3. bloku, pretože systém cirkulačnej chladiacej vody sa opakovaného náhrevu nezúčastňuje. Počas opakovaného náhrevu 3. bloku bude možné vykonávať opravu vostavby chladiacich veží.

Ako citkulácia prebieha?

Zariadenia cirkulačnej chladiacej vody patria do tzv. terciárneho chladiaceho okruhu elektrárne. Ich hlavnými časťami sú čerpadlá cirkulačnej chladiacej vody, potrubný rozvod a ťahové chladiace veže cirkulačnej chladiacej vody. Chladiace veže sú štyri (po dve na blok) a tvoria dominantu celej stavby 3. a 4. bloku Mochovce.

Hlavným účelom systému cirkulačnej chladiacej vody je odvod nízkopotenciálneho tepla (voda má teplotu okolo 25 °C, nie je v žiadnom prípade rádioaktívna a jej teplo sa už nedá inak efektívne využiť) z kondenzátorov turbín a jeho odovzdanie do atmosféry. Odvod tepla do atmosféry prebieha práve v chladiacich vežiach.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Klimatické plány predložilo Bruselu zatiaľ iba pár krajín

Klimatické plány predložilo Bruselu zatiaľ iba pár krajín

Do konca júna mali členské štáty EÚ zaslať Komisii revidované finálne verzie NECP. Nespravilo tak ani Slovensko.

Monitoring energetiky | 1. - 7. 7. 2024

Monitoring energetiky | 1. - 7. 7. 2024

Prehľad energetických noviniek v médiách, verejnej správe a legislatíve za uplynulé obdobie.

ÚRSO od začiatku roka zatiaľ udelil päť pokút. Vlani ich rozdal 242

ÚRSO od začiatku roka zatiaľ udelil päť pokút. Vlani ich rozdal 242

Regulátor od začiatku roka 2024 rozhodol o pokutách v celkovej sume 22 700 eur. Väčšinu majú zaplatiť energofirmy.

X
X
X
X