Poverený minister hospodárstva a šéf SPP dnes načrtli, ako je Slovensko pripravené na scenár, že dodávky plynu z Ruska sa úplne zastavia.
V prípade úplného zastavenia dodávok plynu z Ruska diverzifikované zdroje pokryjú okolo 70 % spotreby. Zvyšok je zabezpečený vďaka vysokému stavu zásob na konci vykurovacej sezóny.
Takto dnes (4. apríla) zhrnul aktuálnu situáciu v plynárenstve poverený minister hospodárstva Karel Hirman (Demokrati) s predsedom predstavenstva a generálnym riaditeľom Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) Miroslavom Kullom. Situáciu štátneho dodávateľa podľa ich slov vylepšili aj nové kontrakty, ktoré sa plynárom podarilo uzavrieť.
V článku sa dozviete:
- koľko plynu je aktuálne v zásobníkoch na Slovensku,
- ako SPP pokračuje v diverzifikácii zdrojov plynu,
- aký ďalší strategický krok SPP zvažuje,
- kedy plynári očakávajú rovnováhu na trhu s plynom v EÚ.
Pomohla mierna zima aj šetrenie
Napriek tomu, že dodávky plynu z Ruska do štátov EÚ výrazne poklesli, do Európy stále prúdi aj ruský plyn. Aktuálne dáta zo začiatku roka 2023 ukazujú, že Rusko je pre krajiny Únie po dodávkach skvapalneného zemného plynu (LNG), Nórsku a Alžírsku štvrtým najdôležitejším zdrojom plynu. Týždenne ho do Európy momentálne prúdi zhruba 500 mil. m3.
Predstavitelia plynárenského odvetvia v priebehu zimy upozorňovali, že situáciu EÚ aj Slovenska ešte môže zamotať úplné zastavenie ruských dodávok, a to najmä v kombinácii s obmedzenými dodávkami LNG v dôsledku vyššieho čínskeho dopytu. Tento scenár však podľa K. Hirmana nateraz nehrozí, jednak vďaka stále nízkemu dopytu po LNG v Ázii, ako aj vďaka miernej zime, ktorá vyústila do vysokého stavu zásob plynu.
„Už dnes, na konci vykurovacej sezóny, máme v zásobníkoch plynu takmer 60 % objemu plynu. To je objem, ktorý v minulých rokoch býval v zásobníku na začiatku vykurovacej sezóny, respektíve okolo Vianoc,“ podotkol dnes poverený minister Hirman.
„Už dnes preto vieme s istotou vyhlásiť, že máme veľmi slušný základ pre budúcu vykurovaciu sezónu a spolu s diverzifikačnými opatreniami vieme povedať, že plyn pre Slovensko máme zabezpečený,“ dodal K. Hirmam. Dôvodom vysoko nadpriemernej naplnenosti zásobníkov plynu je podľa jeho slov teplá zima, ale aj šetrenie plynom, ktoré ministerstvo vidí inak než Eurostat.
V slovenských zásobníkoch plynu naplnených na takmer 60 % kapacity sa aktuálne nachádza približne 22,6 TWh zemného plynu, čo predstavuje viac ako 40 % ročnej spotreby. Pre porovnanie: k 1. aprílu 2022 boli slovenské zásobníky naplnené na 20 % (13 % ročnej spotreby) a k 1. aprílu 2021 na 43 % (34 % ročnej spotreby). Na druhej strane v roku 2020 to bolo ešte viac než v tomto roku, zásobníky vtedy boli naplnené na takmer 77 % (68 % ročnej spotreby).
Nejasnou otázkou síce zostáva, aký podiel z tohto plynu majú v zásobníkoch uskladnený slovenskí dodávatelia, ale SPP vidí situáciu podľa slov M. Kullu optimisticky. A to najmä vďaka ďalšej diverzifikácii dodávok.
SPP má nové kontrakty
Štátni plynári podpísali pre rok 2023 a 2024 nové diverzifikačné kontrakty s najväčšími medzinárodnými dodávateľmi zemného plynu. SPP jednak predĺžil spoluprácu so spoločnosťou BP, ktorá zabezpečuje dodávku zemného plynu z ťažobných polí v Severnom mori, ako kontrakt so spoločnosťou ExxonMobil o dodávky plynu z jej globálneho portfólia.
Zostáva vám 50% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.