VSDS
VSDS
INNOGY

Pellegrini: Slovensko je na križovatke, budúcnosť patrí zeleným technológiám a elektromobilite

Superodpočet na vedu a výskum by sa mal zvýšiť zo 100 % postupne až na 200 %. Vláda tak chce podporiť investície s vyššou pridanou hodnotou.

elektromobilyja

Foto: MH SR

Vláda garantuje automobilovému priemyslu aj naďalej špeciálny prístup. Po rokovaní so zástupcami Zväzu automobilového priemyslu (ZAP SR) to zdôraznili predseda vlády Pellegrini a minister hospodárstva Žiga. Obe strany sa pritom zhodli, že je potrebné diskutovať o tom, ako bude vyzerať automobilový priemysel na Slovensku nielen o rok, ale aj v budúcnosti. 

"Sme na križovatke prechodu na moderné a zelené technológie v tomto priemysle a rovnako tak aj na digitalizáciu a elektromobilitu," povedal premiér. Zároveň sa účastníci rokovania zhodli, že najdôležitejšími opatreniami, nielen pre toto odvetvie, sú teraz predvídateľnosť a určitá nákladová stabilitu. 

"Motívom našej debaty bolo to, aby sme nemenili počas roka alebo každý rok podmienky. Zástupcovia ZAP dostali prísľub, že vláda počas roka nebude prijímať opatrenia, ktoré by mali zásadný vplyv na náklady pri výrobe automobilov," zdôraznil Pellegrini.

Zvýšia superodpočet na vedu a výskum

V súčasnosti Slovensko vedie svetový rebríček v počte vyrobených automobilov, keď na 1000 obyvateľov vyrobí 198 áut. Podiel automobilov na celkovej priemyselnej produkcii dosiahol 46,8 %. Automobilky však už pociťujú prvé náznaky ochladenia ekonomiky.

Minister hospodárstva P. Žiga v súvislosti s globálnym vývojom upozornil na to, že očakávame niektoré udalosti, ktoré môžu ovplyvniť aj toto odvetvie. "Je to brexit, prípadné zavedenie ciel na dovoz áut do USA či emisné limity, ktoré prijala Európska komisia," ozrejmil minister.

Výsledkom diskusie je dohoda, že pre ďalšiu podporu investícií do výskumu a vývoja, by sa mal zvýšiť superodpočet na vedu a výskum najprv zo 100 na 150 percent a v ďalšom roku na 200 percent.

Ministerstvo financií pripraví špeciálny program na výstavbu nájomných bytov, aby sa aj touto cestou zvýšila mobilita ľudí za prácou. Na 100 eur sa zvýši príplatok na bývanie, ktorý tiež slúži na podporu mobility pracovnej sily.

Prehodnotiť by sa mala aj legislatíva týkajúca sa štátnej pomoci a podpory duálneho vzdelávania. Malo by prísť aj k zvýšeniu nezdaniteľnej časti dane a pokračovať sa bude v antibyrokratických opatreniach, ktoré sa tiež výrazne dotýkajú automobilového priemyslu.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Solárna energia má poháňať uhoľnú baňu v Poľsku

Solárna energia má poháňať uhoľnú baňu v Poľsku

Fotovoltická elektráreň sa bude rozprestierať na 55 hektároch a vyrobí 30-tisíc MWh elektrickej energie ročne.

Jediným akcionárom Slovnaftu bude MOL, rozhodlo mimoriadne valné zhromaždenie

Jediným akcionárom Slovnaftu bude MOL, rozhodlo mimoriadne valné zhromaždenie

Minoritným akcionárom vyplatia 85 eur za akciu.

Alternatívny dodávateľ plynu zvyšuje cenu od novembra

Alternatívny dodávateľ plynu zvyšuje cenu od novembra

Spoločnosť Slovakia Energy reaguje na rast ceny komodity na veľkoobchodnom trhu.