Pellegrini: Slovensko je na križovatke, budúcnosť patrí zeleným technológiám a elektromobilite | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
VSDS
Belimo

Pellegrini: Slovensko je na križovatke, budúcnosť patrí zeleným technológiám a elektromobilite

Superodpočet na vedu a výskum by sa mal zvýšiť zo 100 % postupne až na 200 %. Vláda tak chce podporiť investície s vyššou pridanou hodnotou.

elektromobilyja

Foto: MH SR

Vláda garantuje automobilovému priemyslu aj naďalej špeciálny prístup. Po rokovaní so zástupcami Zväzu automobilového priemyslu (ZAP SR) to zdôraznili predseda vlády Pellegrini a minister hospodárstva Žiga. Obe strany sa pritom zhodli, že je potrebné diskutovať o tom, ako bude vyzerať automobilový priemysel na Slovensku nielen o rok, ale aj v budúcnosti. 

"Sme na križovatke prechodu na moderné a zelené technológie v tomto priemysle a rovnako tak aj na digitalizáciu a elektromobilitu," povedal premiér. Zároveň sa účastníci rokovania zhodli, že najdôležitejšími opatreniami, nielen pre toto odvetvie, sú teraz predvídateľnosť a určitá nákladová stabilitu. 

"Motívom našej debaty bolo to, aby sme nemenili počas roka alebo každý rok podmienky. Zástupcovia ZAP dostali prísľub, že vláda počas roka nebude prijímať opatrenia, ktoré by mali zásadný vplyv na náklady pri výrobe automobilov," zdôraznil Pellegrini.

Zvýšia superodpočet na vedu a výskum

V súčasnosti Slovensko vedie svetový rebríček v počte vyrobených automobilov, keď na 1000 obyvateľov vyrobí 198 áut. Podiel automobilov na celkovej priemyselnej produkcii dosiahol 46,8 %. Automobilky však už pociťujú prvé náznaky ochladenia ekonomiky.

Minister hospodárstva P. Žiga v súvislosti s globálnym vývojom upozornil na to, že očakávame niektoré udalosti, ktoré môžu ovplyvniť aj toto odvetvie. "Je to brexit, prípadné zavedenie ciel na dovoz áut do USA či emisné limity, ktoré prijala Európska komisia," ozrejmil minister.

Výsledkom diskusie je dohoda, že pre ďalšiu podporu investícií do výskumu a vývoja, by sa mal zvýšiť superodpočet na vedu a výskum najprv zo 100 na 150 percent a v ďalšom roku na 200 percent.

Ministerstvo financií pripraví špeciálny program na výstavbu nájomných bytov, aby sa aj touto cestou zvýšila mobilita ľudí za prácou. Na 100 eur sa zvýši príplatok na bývanie, ktorý tiež slúži na podporu mobility pracovnej sily.

Prehodnotiť by sa mala aj legislatíva týkajúca sa štátnej pomoci a podpory duálneho vzdelávania. Malo by prísť aj k zvýšeniu nezdaniteľnej časti dane a pokračovať sa bude v antibyrokratických opatreniach, ktoré sa tiež výrazne dotýkajú automobilového priemyslu.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Spoločnosť JAVYS neprekročila v roku 2022 žiaden z emisných limitov

Spoločnosť JAVYS neprekročila v roku 2022 žiaden z emisných limitov

Množstvá emisií znečisťujúcich látok zo zdrojov znečisťovania ovzdušia a vypustených skleníkových plynov (CO2) boli porovnateľné s predchádzajúcimi rokmi.

Monitoring energetiky | 22. - 26. 3. 2023

Monitoring energetiky | 22. - 26. 3. 2023

Prehľad energetických noviniek v médiách, verejnej správe a legislatíve za uplynulé obdobie.

Ročná správa JAVYS nezaznamenala v roku 2022 žiadnu vážnu udalosť

Ročná správa JAVYS nezaznamenala v roku 2022 žiadnu vážnu udalosť

Na pracoviskách spoločnosti JAVYS sa v roku 2022 nevyskytla žiadna radiačná nehoda, ani radiačná havária.