Moderná slovenská energetika bude spojená s jadrom aj podľa štátneho tajomníka rezortu hospodárstva Karola Galeka.
Ako bude vyzerať slovenský energetický mix budúcnosti, ktoré zdroje v ňom budú zohrávať kľúčovú úlohu a aké trendy ovplyvnia budúcu podobu energetické sektora? O týchto a ďalších otázkach diskutovali špičky slovenskej energetiky na svetovej výstave EXPO 2020 v Dubaji.
Galek: Jadro má podporu obyvateľstva
Podľa štátneho tajomníka Ministerstva hospodárstva SR (MH SR) Karola Galeka, bude moderná slovenská energetika aj naďalej spojená s jadrovou energiou. Budúcnosť energetiky však vidí tiež v obnoviteľných zdrojoch energie, zemnom plyne a vodíku.
„Na úrovni Európskej únii sa snažíme presadiť budúcnosť jadra a plynu. Jadro bude aj v budúcnosti hrať veľkú úlohu v našom energetickom mixe. Jednak sa nám to osvedčilo, jednak máme vysokú podporu od obyvateľstva ako aj od politikov,“ povedal K. Galek.
V tejto súvislosti sa zástupca rezortu hospodárstva prihováral za doplnenie tzv. taxonómie aj na minulotýždňovom rokovaní ministrov Rady EÚ pre energetiku. Jadrová energia a v prechodnom obobí tiež zemný plyn sú podľa K. Galeka zárukou stability.
Zľava: Markus Kaune, Milan Urban, Pavol Štuller a Karol Galek | Foto: JAVYS
Prechod na nové zdroje energie a modernizácia slovenskej energetiky si podľa štátneho tajomníka MH SR vyžiada miliónové investície. Ako však zároveň podotkol, peňazí by na začiatok mohlo byť dostatok.
„Zoberiem všetky peniaze, ktoré sú na stole. Či už je to modernizačný fond, štrukturálne fondy alebo plán obnovy. Použijeme ich na investície do modernej energetiky, ktorá zvýši konkurencieschopnosť Slovenska. Zabezpečíme, že bude mať každý prístup k bezpečnej energii, ale hlavne zabezpečíme, že tá energia bude lacná,“ povedal K. Galek.
Štuller: 60 - 80 rokov sa bez jadra nepohneme
Predseda predstavenstva a generálny riaditeľ štátnej Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti (JAVYS), ktorá zabezpečuje rôzne činnosti v záverečnej fáze jadrovej energetiky, je presvedčený, že do jadra sa oplatí investovať. A to aj napriek nákladnému „zadnému palivovému cyklu,“ teda vysokým nákladom na vyraďovanie jadrových elektrární.
„Treba si uvedomiť, že každá ekonomika má nejaký zadný cyklus. Prevádzka jadrového bloku si na to dokáže zarobiť,“ vyhlásil P. Štuller.
Slovensko podľa neho nasledujúcich 60 až 80 rokov nebude mať inú možnosť ako využívať vo svojom energetickom mixe aj jadrovú energiu. Krajina by však podľa neho nemala zabúdať ani na obnoviteľné zdroje energie.
„Musíme vytvárať predpoklady na to, aby slovenská ekonomika bola naozaj nízkouhlíkovou ekonomikou, modernou ekonomikou a prispôsobenou potrebám priemyslu,“ podotkol P. Štuller.
Zostáva vám 38% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.