VSE
VSE
Belimo 2

Päť najčastejších porúch motora kogeneračnej jednotky bioplynovej stanice

Bez správne prevádzkovanej kogeneračnej jednotky nedokáže bioplynová stanica produkovať energiu. Monitorovací softvér dokáže včas upozorniť na problém a vyhnúť sa tak odstaveniu celého zariadenia.

Päť najčastejších porúch motora kogeneračnej jednotky bioplynovej stanice

Foto: Depositphotos

Plynové motory kogeneračnej jednotky, vyrábajúcej elektrickú energiu aj teplo, predstavujú jeden z najdôležitejších a najdrahších komponentov v bioplynových staniciach. Bez správne prevádzkovaného motora kogeneračnej jednotky nedokáže zariadenie produkovať energiu, čo znamená okamžitú stratu príjmov prevádzkovateľa.

Aj napriek tomu sa mnohí prevádzkovatelia spoliehajú na často nákladné servisné zmluvy, ktoré však pokrývajú iba mechanické poruchy motora. Alebo začínajú riešiť problém až vtedy, keď nastane porucha zariadenia.

Súčasné kogeneračné motory sú kvalitne vyladené, sofistikované časti systému, fungujúce s presnými toleranciami. Ak sú dobre udržiavané, budú správne fungovať dlhé roky. Bez kvalitnej údržby však prevádzkovatelia riskujú nie optimálnu výkonnosť, tvrdé vypínanie, či dokonca katastrofické zlyhanie zariadenia. Každý z problémov má vplyv na objem produkcie energie a v konečnom dôsledku ekonomický výsledok prevádzkovateľa bioplynovej stanice.

James Thompson, výkonný riaditeľ spoločnosti Gen-C, objasňuje dôležitosť monitorovacieho systému pri zabezpečení správneho fungovania kogeneračnej jednotky v bioplynových staniciach. Prevádzkovanie bioplynovej stanice prirovnáva ku starostlivosti o lietadlo.

“Dôverovali by ste leteckej spoločnosti, ktorá opravuje lietadlá, až keď sa objaví porucha? Alebo by ste radšej leteli s prepravcom neustále monitorujúcim lietadlo a podnikajúcim preventívne kroky v záujme ochrany lietadla a pasažierov?”

Prevádzkovatelia dozerajúci na fungovanie motora v reálnom čase a vyhodnocujúci dáta rôznych parametrov, sú najlepšie pripravení na predchádzanie problémov a zabezpečenie spoľahlivej prevádzky kogeneračnej jednotky.

Všetko o plyne

Takýto monitoring je podľa odborníka dôležitý aj napriek uzatvorenej servisnej zmluve k motoru. Kontrakt sa totiž často vzťahuje iba na mechanické fungovanie samotného motora. Ak jeho vypnutie súvisí s vonkajším faktorom, ako je napríklad problém s plynom, zmluva to nerieši.

“Nielen, že prevádzkovateľ bude nútený zaplatiť za vyriešenie tejto poruchy tretej strane, ale faktúru mu môže poslať aj existujúca servisná firma za dožadovanie sa uplatnenia úkonu mimo záruky.”

S cieľom identifikovať a napraviť problémy ešte pred ich ovplyvnením výkonnosti motora, odporúča odborník inštalovať softvér pre nepretržitý monitoring motora. Prevázkovateľ vie prostredníctvom kontrolného panelu okamžite odhaliť odchýlky od správnej prevádzky a zachytiť nepriaznivý trend alebo odchýlku. A čo je dôležité, ešte skôr, ako sa môže prejaviť na fungovaní kogeneračnej jednotky.

Takýto monitorovací systém dokáže kontrolovať až 25 rôznych parametrov a odhaliť týchto päť bežne sa vyskytujúcich príčin porúch motora:

1. Tlak plynu

Náhly alebo postupný pokles tlaku plynu môže vyústiť do tvrdého vypnutia motora. Mnohí prevádzkovatelia si zvykli na samočinné prerušenie chodu aj desaťkrát denne. Iba reštartujú motor a ide sa ďalej. Tu však vzniká problém. Takouto prevádzkou sa motor dlhodobo poškodzuje až na úroveň neopraviteľnosti. “Vplyv tvrdého vypnutia na sofistikovaný, moderný KVET motor je podobný, ako keď vozidlo Formuly 1 v rýchlosti 160 k/hm narazí na tehlu.” 

IPESOFT

Príčinou poklesu tlaku v kogeneračnej jednotke môže byť súvisieť so vznietením plynu alebo zablokovaním potrubia, či filtru. Monitorovaním tlaku plynu a spozorovaním akéhokoľvek zníženia môže prevádzkovateľ lepšie určiť príčinu nečakaného vypnutia motoru a predchádzať tak väčším problémom s kogeneračnou jednotkou.

2. Kvalita plynu

Kvalita vstupného materiálu pre bioplynové stanice sa často mení, a to v závislosti od miesta aj obdobia, čo má vplyv na kvalitu produkovaného bioplynu. Tieto zmeny ovplyvňujú výkonnosť motora kogeneračnej jednotky, najmä v prípade, ak sa nahromadia škodlivé znečisťujúce látky ako napríklad sírovodík. Monitorovanie zloženia plynu možno odhaliť nesprávne trendy prevádzky motora a prispôsobiť vstupný materiál podľa potreby ešte predtým, než sa prejaví negatívny vplyv na fungovanie kogeneračnej jednotky.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka na septembrové paralelné konferencie o chladení

Pozvánka na septembrové paralelné konferencie o chladení

Medzivládna organizácia IIR/IIF so sídlom v Paríži a Slovenský zväz pre chladiacu a klimatizačnú techniku (SZ CHKT) organizujú dve paralelné konferencie o chladení.

Rodinný dom sa dá naprojektovať v energetickej triede A0 aj s plynovým kotlom, odkazujú plynári

Rodinný dom sa dá naprojektovať v energetickej triede A0 aj s plynovým kotlom, odkazujú plynári

Vzorové projekty domov vypracovala Katedra technických zariadení budov na Stavebnej fakulte STU. Na vyžiadanie ich poskytujú bezplatne.

Prinesú investície a nezvýšia dlh. Garantované energetické služby obnovia budovy, hovorí šéfka ESCO Slovensko

Prinesú investície a nezvýšia dlh. Garantované energetické služby obnovia budovy, hovorí šéfka ESCO Slovensko

Optimálne využívanie energií sa týka mnohých oblastí, a to nám pomáha rásť, hovorí Naďa Hartmann. ESCO Slovensko má pod sebou už osem dcérskych spoločností.

X
X
X
X