Enesco

Pásmové tarify chce ÚRSO od Nového roka. Podnikatelia aj ministerstvo sú proti

ÚRSO ohlásil, že chce, aby mali domácnosti „základný“ objem energií s nižšou cenou. Nie tak zhurta, odkazuje rezort hospodárstva.

Pásmové tarify chce ÚRSO od Nového roka. Podnikatelia aj ministerstvo sú proti
Foto: Energie-portal.sk

Zámer Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) zaviesť pre tzv. zraniteľných odberateľov energií pásmové tarify naráža na kritiku ešte skôr, než ho regulátor stihol predstaviť v paragrafovom znení.

Proti zavedeniu nového systému od roku 2026 sa stavajú ministerstvo hospodárstva aj zástupcovia podnikateľského sektora. V zámere vidia skryté riziká a upozorňujú, že dodávatelia energií potrebujú na úpravu informačných systémov čas.

O čo ide

Kým na konkrétnu formu energpomoci od vlády sa stále čaká, regulátor v júni 2025 predstavil zámer zaviesť pri cenách elektriny a plynu pre domácnosti nový pásmový systém s progresívnou cenou. Spočívať má v tom, že každá domácnosť by mala určitý „základný balíček“ energií k dispozícii s nižšou cenou a na spotrebu nad touto úrovňou by sa uplatňovala vyššia jednotková cena.

„Predpokladám, že sa takto zníži potreba drahých plošných dotácií a bude sa pomáhať cielene iba tým, ktorí to naozaj potrebujú,“ hovoril vtedy na margo návrhu predseda ÚRSO Jozef Holjenčík.

„V praxi to znamená, že napríklad za prvých 1 000 kWh ročnej spotreby by domácnosti zaplatili nižšiu cenu, a čím vyššia by bola ich spotreba nad tento limit, tým vyššia by bola cena za ďalšiu jednotku energie,“ vysvetľoval ďalej regulátor.

Na zavedenie novej cenotvorby bude ÚRSO potrebovať zmeny v cenových vyhláškach, z ktorých pri regulácii vychádza. Ide o vykonávacie predpisy, ktoré navrhuje a prijíma úrad sám. Už v júni pritom ohlasoval, že jeho zámerom bude, aby nový systém platil od 1. januára 2026.

Na zámere úrad v nasledujúcich týždňoch pracoval ďalej. V júli predstavil tzv. predbežnú informáciu k vyhláškam o cenovej regulácii v elektroenergetike a plynárenstve. V oboch prípadoch medzi hlavné ciele zaradil práve zavedenie pásmových taríf. Predloženie vyhlášok avizoval na august.

Plán má viaceré úskalia

Zostáva vám 65% na dočítanie

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia(0)