INNOGY
INNOGY
INNOGY

Paroplynovú elektráreň v Bratislave kupuje Veolia

Prvú časť transakcie potvrdil Protimonopolný úrad SR. Jej súčasťou je aj PPC Energy, druhý najväčší výrobca elektriny na doplatok za minulý rok.

Paroplynovú elektráreň v Bratislave kupuje Veolia

Francúzsky energetický gigant skupina Veolia preberá do vlastníctva paroplynovú elektráreň spoločnosti PPC Investments. Tú získala od českej skupiny Natland Group. Kúpu, ktorá má byť prvou časťou celej transakcie, pred pár dňami oficiálne schválil Protimonopolný úrad SR.

Skupina Veolia pôsobí na Slovensku hlavne v odvetviach energetiky a vodárenstva. Hlavnou činnosťou spoločnosti Veolia Energia je prevádzka tepelno-technických zariadení, ich údržba, oprava a komplexná modernizácia, výroba a distribúcia tepla a teplej úžitkovej vody.

Spoločnosť PPC Investments poskytuje podporné služby pre prenosovú sieť vo forme dodávky elektriny v čase potreby. Okrem toho tiež zabezpečuje nákup zemného plynu pre dcérsku spoločnosť PPC Energy. Tá pôsobí v oblasti výroby a veľkoobchodného predaja elektriny, ako aj výroby a dodávky tepla na území Bratislavy.

PMÚ kúpu PPC Investments odklepol

“V predmetnom prípade dochádza k horizontálnemu prekrytiu aktivít v oblasti výroby a veľkoobchodného predaja elektriny, ako aj v oblasti poskytovania podporných služieb a dodávky regulačnej elektriny pre prevádzkovateľa prenosovej sústavy SR. Tieto prekrytia však nevzbudzujú súťažné obavy vzhľadom na spoločné podiely účastníkov koncentrácie na trhu,” konštatuje v stanovisku protimonopolný úrad.

PPC Energy dodáva teplo BAT

Ako ďalej uvádza úrad, skupina Veolia vyrába a dodáva teplo spotrebiteľom na území Bratislavy vo viacerých mestských častiach. Spoločnosť PPCE nedodáva teplo priamo spotrebiteľom, ale do systému centrálneho zásobovania teplom, ktorý vlastní spoločnosť Bratislavská teplárenská. Zdroj PPCE je schopný dodávať teplo iba do sústavy CZT spoločnosti BAT Bratislava – východ. Teplo v ňom vyrobené nie je možné dodať súčasným zákazníkom skupiny Veolia, resp. do CZT prevádzkovaného skupinou Veolia.

“Po vyhodnotení získaných podkladov a informácií dospel úrad k záveru, že posudzovaná koncentrácia je v súlade s § 12 ods. 1 zákona o ochrane hospodárskej súťaže, nakoľko značne nenaruší účinnú súťaž na relevantnom trhu, najmä v dôsledku vytvorenia alebo posilnenia dominantného postavenia,” uzatvára PMÚ.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Nové vedenie MH Manažment upratuje v štátnych teplárňach

Nové vedenie MH Manažment upratuje v štátnych teplárňach

Správca niekoľkých teplárenských podnikov zastavil viaceré nevýhodné zmluvy a projekty.

Česi spustili továreň na unikátne lítium-iónové batérie. Vyvinul ich českí vynálezca

Česi spustili továreň na unikátne lítium-iónové batérie. Vyvinul ich českí vynálezca

Kompletne robotizovanú výrobu financujú výlučne českí investori.

Väčšia kapacita, dlhšia životnosť, nižšia cena. Český Elon Musk vyvinul revolučnú batériu

Väčšia kapacita, dlhšia životnosť, nižšia cena. Český Elon Musk vyvinul revolučnú batériu

Popredný český vedec a odborník v nanotechnológiách Jan Procházka vynašiel batériu, ktorá môže zmeniť globálnu energetiku. Číňania do jeho firmy HE3DA investovali 1,5 miliardy korún a v Prahe už spustili skúšobnú výrobu.