Dvořák Hager & Partners
INNOGY
INNOGY

Panoráma Jaslovských Bohuníc sa zmenila, zbúrali štyri chladiace veže

Štyri chladiace veže bývalej jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach sú zbúrané. Demolačné práce trvali 272 pracovných dní. (FOTO)

JAVYS

Foto: JAVYS

Všetky štyri chladiace veže odstavenej jadrovej elektrárne V1, ktoré tvorili súčasť panorámy okolia Jaslovských Bohuníc vyše štyridsať rokov, sú zbúrané. Posledný kus štvrtej veže padol k zemi v pondelok 1. októbra. Informovala o tom Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS).

Demoláciu chladiacich veží realizovala talianska spoločnosť DESPE S.p.A., pričom náklady sa vyšplhali na deväť miliónov eur. Uchádzač, ktorý skončil v poradí ako druhý, ponúkol cenu vyššiu o 6,5 milióna eur.

Odstrel museli vylúčiť

Práce na rozoberaní prvej chladiacej veže sa začali už pred rokom v októbri. Zbúranie štyroch 120-metrových veží trvalo dokopy 272 pracovných dní.

Foto: JAVYS

Demolácia sa robila konvenčnou metódou, čiže postupným rozoberaním veží. Odstrel veží museli vylúčiť, keďže v blízkosti odstavenej jadrovej elektrárne V1 je ešte stále fungujúca jadrová elektráreň.

„Niektoré veže sa z bezpečnostných dôvodov demolovali aj v noci, pretože v ich blízkosti vedie vnútroareálová cesta,“ povedala hovorkyňa Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti (JAVYS). „O nočných demolačných prácach boli vopred informovaní aj starostovia a obyvatelia okolitých obcí.“

Zrecyklujú tisíce ton materiálu

Počas búracích prác odstránili celkovo asi 50 000 m3 železobetónu. Okrem plášťov chladiacich veží bolo potrebné odstrániť aj ich základy a spojovacie kanály medzi vežami.

Každá z rozoberaných veží podľa údajov JAVYS obsahovala celkom 1 208 ton ocele. Z toho je v betónovej konštrukcii 1 006 ton oceľovej výstuže a 202 ton ocele v rozvodových potrubiach s uzatváracími armatúrami.

Foto: JAVYS

Materiál z demolácie sa JAVYS podľa Žiakovej snažila v maximálnej možnej miere recyklovať. Keďže železobetónový materiál z veží nie je rádioaktívny, ani nebezpečný pre životné prostredie, postupne ho priamo v lokalite spracovali na drviacom zariadení so separátorom kovového materiálu.

„Čistý podrvený betón z demolácie zostáva v areáli jadrovej elektrárne V1 a je využívaný na spätný zásyp jám. Kovový odpad z veží vraciame späť do recyklačného procesu,“ vysvetlila hovorkyňa JAVYS.

Foto: JAVYS

Jamy po prvých troch chladiacich vežiach majú postupne zasypať a povrch terénu upraviť. Na záver by mal byť priestor upravený zeminou a zatrávnený, pričom JAVYS počíta, že by mohol byť určený na ďalšie priemyselné využitie.

Veže jadrovej elektrárne V1 dotvárali panorámu okolia Jaslovských Bohuníc 41 rokov. Presne od roku 1977, kedy boli uvedené do prevádzky. Odstavenie oboch blokov jadrovej elektrárne V1 bolo záväzkom Slovenska vyplývajúcim z predvstupových rokovaní o vstupe do EÚ.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Skončia menší dodávatelia s predajom elektriny a plynu domácnostiam?

Skončia menší dodávatelia s predajom elektriny a plynu domácnostiam?

Niektoré spoločnosti nechcú dodávať elektrinu a plyn domácnostiam so stratou kvôli regulovanej cene, radšej ich predajú so ziskom na burze.

Plyn môže zdražieť o 8 %, elektrina aj o 10 %. Dodávatelia to vysvetľujú takto

Plyn môže zdražieť o 8 %, elektrina aj o 10 %. Dodávatelia to vysvetľujú takto

Domácnosti si zrejme v budúcom roku za energie priplatia. Viacerí dodávatelia pre Energie-portal.sk potvrdili, že regulačnému úradu navrhujú zvýšiť regulované ceny elektriny aj zemného plynu.

Ťažba dreva je neprimeraná, treba ju obmedziť, apeluje kampaň My sme les

Ťažba dreva je neprimeraná, treba ju obmedziť, apeluje kampaň My sme les

Iniciatíva ochranárov, kreatívcov a známych osobností chce na Slovensku obmedziť ťažbu dreva a rozšíriť územia bez zásahov človeka. Kampaň „My sme les“ na internete podporilo už takmer 30 000 ľudí.