Ministerstvo životného prostredia v júli avizovalo, že predaj palivového dreva z národných parkov pre občanov spustia „čoskoro.“
Štátne Lesy SR spadajúce pod rezort pôdohospodárstva naplnili svoj tohtoročný plán predaja palivového dreva na 92 %. Záujem domácností o vykurovanie drevom je pritom podľa lesníkov enormný: v porovnaní s minulým rokom evidujú, že záujem o palivové drevo stúpol zhruba o polovicu.
Na problém však narážajú obyvatelia území s národnými parkami. K palivovému drevu sa vo svojom okolí tak ľahko nedostanú. Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR), pod ktoré národné parky patria od nedávnej reformy ich správy, pritom už koncom júla avizovalo, že správy národných parkov začnú s predajom cenovo zvýhodneného dreva pre občanov „čoskoro.“
V článku sa dozviete:
- koľko palivové dreva ešte Lesy SR plánujú predať do konca roka,
- ako funguje „samovýroba“ a aký je o ňu záujem,
- ktoré odštepné závody Lesov SR hlásia najviac žiadostí o palivové drevo,
- prečo väčšina národných parkov, ktorých správa prešla pod envirorezort, ešte nemôže predávať drevo.
Pri samovýrobe znížili limit
Dopyt občanov po palivovom dreve v tomto roku podľa údajov štátneho podniku Lesy SR stúpol o asi 45 % v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Podnik preto zvýšil ponuku palivového dreva a ministerstvo pôdohospodárstva tvrdí, že štátni lesníci nával zvládajú.
„Štátny podnik Lesy SR dokáže pokryť žiadosti občanov o kúpu palivového dreva formou samovýroby. Koncom augusta spustil podnik online registráciu žiadostí, k dnešnému dňu je vybavených 1 371 z celkového počtu 1 387 žiadostí o samovýrobu dreva,“ uviedlo ministerstvo.
Tzv. samovýroba je v porovnaní so „štandardným“ nákupom už spracovaného palivového dreva cenovo výhodnejšia. Tento postup v praxi znamená, že občania si v lese svojpomocne nachystajú drevo zo zvyškov po ťažbe, prípadne vyvrátené, či vyschnuté stromy, alebo drevo vyťažia vo vybraných porastoch do 50 rokov.
Zmenou pravidiel, ktorú Lesy SR zaviedli 24. augusta, sa znížil limit objemu palivového dreva, ktorý je možné prostredníctvom samovýroby predať jednej fyzickej osobe. Kým doposiaľ išlo o 16 m3, po novom je to 12 m3. „Chceme to urobiť tak, aby sme zasiahli čo najväčší počet domácností a aby to bolo spravodlivé a transparentné,“ vysvetľoval vtedy minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan (nom. OĽaNO).
Záujemcovia o samovýrobu dreva musia preukazovať účel využitia drevnej hmoty na vykurovanie, a to buď potvrdením o revízii komína, alebo potvrdením o evidencii malého zdroja znečistenia ovzdušia, alebo čestným vyhlásením, ktorým potvrdia, že majú trvalý pobyt v nehnuteľnosti vykurovanej pevným palivom.
Dopyty záujemcov vybavujú odštepné závody Lesov SR podľa územnej príslušnosti. Podľa aktuálnych údajov štátnych lesníkov dostali najväčší počet žiadostí o palivové drevo odštepné závody Východ (3 317), Karpaty (2 878) a Vihorlat (2 181).
Zdroj: Lesy SR
Zostáva vám 36% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.