Opoziční poslanci navrhujú novelu zákona o tepelnej energetike. V prospech domácností | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
VSDS
Belimo 2

Opoziční poslanci navrhujú novelu zákona o tepelnej energetike. V prospech domácností

Poslanci Galek (SaS), Viskupič a Heger (obaja OĽANO) chcú novelou zákona uľahčiť odpájanie od CZT a výstavbu kotolní v bytových domoch. Súčasnú situáciu, kedy odpájanie vlastníkov bytov podlieha rozhodnutiu dodávateľa tepla, považujú opoziční poslanci za absurdnú.

Opoziční poslanci navrhujú novelu zákona o tepelnej energetike. V prospech domácností

Foto: Fotolia

"Hlavným cieľom návrhu zákona je, aby si žiadatelia o stavebné povolenie  mohli zvoliť výhodné dodávky tepla a aby im nemohla byť znemožnená výstavba vlastnej kotolne v bytovom dome," tvrdia poslanci.

Novelou zákona, ktorú v Národnej rade podali v piatok, chcú  dosiahnuť, aby dodávatelia tepla stratili postavenie dotknutých subjektov v zmysle stavebného zákona. To im v súčasnosti umožňuje vznášať záväzné stanoviská a de facto vetovať výstavbu vlastných kotolní v bytových domoch. Galek, Viskupič a Heger dokoncia hovoria o "teplárenskom nevoľníctve."

Domácnosti by si polepšili

Súčasný zákon podľa predkladateľov novely nastavuje podmienky tak, že sú nielen v rozpore s princípmi trhovej ekonomiky, ale odporujú aj dobrým mravom. "V slobodnej spoločnosti a právnom štáte je absurdné, aby akýkoľvek ekonomický subjekt svojím stanoviskom mohol vetovať vznik vlastnej konkurencie, či svojvoľne brániť v konaní nezaloženom na princípe podnikania," uvádzajú v dôvodovej správe.  

Pokiaľ má odberateľ - v konečnom dôsledku konečný spotrebiteľ - obmedzenú možnosť alternatívneho riešenia zásobovania teplom, reálnym dopadom je podľa troch opozičných poslancov prehlbovanie energetickej chudoby. Ponechanie alternatívnych riešení pre odberateľov by malo zlepšiť vyhliadky domácnosti na úspory.

Tie odhadli predkladatelia novely aj konkrétne. "Pri 12-poschodovom bytovom dome sa pri optimálnych podmienkach dá dosiahnuť ročná úspora na jednu bytovú jednotku až 300 eur," mieni trojica opozičných poslancov.

Priestor pre nových dodávateľov

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

OĽaNO chce ďalšiu daň. Podnikatelia odmietajú ďalšie straty investícií

OĽaNO chce ďalšiu daň. Podnikatelia odmietajú ďalšie straty investícií

Poslanec za OĽaNO Milan Vetrák predložil v októbri na rokovanie parlamentu novelu zákona č. 235/2012 Z. z. o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach.

Zdražel plyn, biomasa aj uhlie. Niektorých teplárov sa to však netýka, ceny výrazne nezvýšia

Zdražel plyn, biomasa aj uhlie. Niektorých teplárov sa to však netýka, ceny výrazne nezvýšia

Tlak na koncové ceny tepla závisí od toho, z čoho teplárne vyrábajú teplo. Regulačného úradu a firiem sme sa pýtali na nárast vstupných nákladov v teplárenstve.

Švajčiarsko zakáže používať elektromobily, aby sa vyhlo black-outu

Švajčiarsko zakáže používať elektromobily, aby sa vyhlo black-outu

V prípade hroziaceho nedostatku elektriny sa obmedzí nabíjanie elektrických vozidiel, zatvoria obchody, štadióny, či divadlá.