Eversheds Sutherland
Dny teplárenství a energetiky 2024
Belimo 2

Opotrebovaním pneumatík sa uvoľňuje viac emisií pevných častíc ako z výfukov

Drobné častice gumy znečisťujú životné prostredie. Analytici predpokladajú, že čoskoro bude potrebné pristúpiť k ich regulácii.

Opotrebovaním pneumatík sa uvoľňuje viac emisií pevných častíc ako z výfukov

Foto: Pexels

Pri jazde sa z pneumatík štiepia drobné čiastočky

Z analýzy spoločnosti Emissions Analytics vyplýva, že takmer dvetisíckrát väčšie znečistenie tuhými časticami ako z výfukov automobilov vzniká opotrebovaním pneumatík. Častice pneumatík znečisťujú vzduch, vodu aj pôdu a obsahujú množstvo toxických organických zlúčenín, vrátane karcinogénov.

Znečistenie ovzdušia spôsobuje celosvetovo milióny predčasných úmrtí ročne. Zavedením lepších filtrov množstvo emisií častíc z výfukov novších automobilov v rozvinutých krajinách kleslo, pričom v Európe sú hlboko pod zákonným limitom. Hmotnosť automobilov sa však zvyšuje, čo znamená, že sa viac častíc uvoľňuje z pneumatík, ktoré sa opotrebúvajú jazdou po vozovke.

Analytici zistili, že s každým prejdeným kilometrom sa z pneumatík uvoľní viac ako bilión extrémne jemných častíc, ktoré sú menšie ako dvadsaťtri nanometrov. Takéto častice sa nachádzajú aj vo výfukových plynoch a vzhľadom na svoju veľkosť môžu cez krvný obeh prenikať do orgánov ľudského tela. Častice menšie ako 23 nm sa ťažko merajú a v súčasnosti nepodliehajú reguláciám v EÚ ani v USA.

Opatrenia nemusia byť drahé ani drastické

„Pneumatiky predbiehajú výfuky a stávajú sa hlavným zdrojom emisií z vozidiel,“ uviedol pre The Guardian Nick Molden zo spoločnosti Emissions Analytics, ktorá sa špecializuje na vedecké merania emisií a palivovej úspornosti osobných automobilov aj úžitkových vozidiel.

V počiatočných odhadoch emisií tuhých častíc analytici dospeli k záveru, že do životného prostredia sa z pneumatík osobných automobilov a dodávok v Spojenom kráľovstve a USA každoročne uvoľní 300 000 ton gumy.

V súčasnosti neexistujú žiadne predpisy, ktoré by sa týkali miery opotrebovania pneumatík a chemikálie, ktoré pneumatiky obsahujú, sa tiež regulujú iba do istej miery. V Emissions Analytics analyzovali chemikálie prítomné v 250 rôznych typoch pneumatík, pričom identifikovali aj mnohé karcinogénne látky.

Miera opotrebenia pneumatík rôznych značiek sa výrazne líšila, ako aj obsah toxických chemikálií. To znamená, že negatívny vplyv tuhých častíc z pneumatík na životné prostredie je možné obmedziť presadením zmien, ktoré nevyžadujú vysoké náklady.

„Veľa by sa dalo docieliť odstránením najtoxickejších pneumatík. Nejde o to zakázať ľuďom používať automobily ani netreba vyvíjať úplne iné nové pneumatiky. Ak by sme dokázali odstrániť horšiu polovicu pneumatík a nahradili ich tými najlepšími, rozdiel by mohol byť obrovský. V súčasnosti však neexistujú žiadne nástroje regulácie,“ povedal pre britský denník Nick Molden.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Obrovský veterný park krachuje. Nedokáže dodať zmluvný objem zelenej elektriny

Obrovský veterný park krachuje. Nedokáže dodať zmluvný objem zelenej elektriny

Pozemná veterná farma s inštalovaným výkonom 653 MW je súčasťou pripravovanej najväčšej lokality s turbínami v Európe.

Chcú zrušiť poplatok, ktorý zaťažuje tepelné čerpadlá. Ministerstvo novelizuje vodný zákon

Chcú zrušiť poplatok, ktorý zaťažuje tepelné čerpadlá. Ministerstvo novelizuje vodný zákon

Prevádzka tepelných čerpadiel voda-voda môže vďaka zmene zákona zlacnieť. Odpadne poplatok za odber podzemných vôd.

Na ÚRSO prichádza generálna tajomníčka. S úradom má skúsenosti

Na ÚRSO prichádza generálna tajomníčka. S úradom má skúsenosti

Na úrade pôsobila za Jozefa Holjenčíka aj Ľubomíra Jahnátka.