Drobné častice gumy znečisťujú životné prostredie. Analytici predpokladajú, že čoskoro bude potrebné pristúpiť k ich regulácii.
Pri jazde sa z pneumatík štiepia drobné čiastočky
Z analýzy spoločnosti Emissions Analytics vyplýva, že takmer dvetisíckrát väčšie znečistenie tuhými časticami ako z výfukov automobilov vzniká opotrebovaním pneumatík. Častice pneumatík znečisťujú vzduch, vodu aj pôdu a obsahujú množstvo toxických organických zlúčenín, vrátane karcinogénov.
Znečistenie ovzdušia spôsobuje celosvetovo milióny predčasných úmrtí ročne. Zavedením lepších filtrov množstvo emisií častíc z výfukov novších automobilov v rozvinutých krajinách kleslo, pričom v Európe sú hlboko pod zákonným limitom. Hmotnosť automobilov sa však zvyšuje, čo znamená, že sa viac častíc uvoľňuje z pneumatík, ktoré sa opotrebúvajú jazdou po vozovke.
Analytici zistili, že s každým prejdeným kilometrom sa z pneumatík uvoľní viac ako bilión extrémne jemných častíc, ktoré sú menšie ako dvadsaťtri nanometrov. Takéto častice sa nachádzajú aj vo výfukových plynoch a vzhľadom na svoju veľkosť môžu cez krvný obeh prenikať do orgánov ľudského tela. Častice menšie ako 23 nm sa ťažko merajú a v súčasnosti nepodliehajú reguláciám v EÚ ani v USA.
Opatrenia nemusia byť drahé ani drastické
„Pneumatiky predbiehajú výfuky a stávajú sa hlavným zdrojom emisií z vozidiel,“ uviedol pre The Guardian Nick Molden zo spoločnosti Emissions Analytics, ktorá sa špecializuje na vedecké merania emisií a palivovej úspornosti osobných automobilov aj úžitkových vozidiel.
V počiatočných odhadoch emisií tuhých častíc analytici dospeli k záveru, že do životného prostredia sa z pneumatík osobných automobilov a dodávok v Spojenom kráľovstve a USA každoročne uvoľní 300 000 ton gumy.
V súčasnosti neexistujú žiadne predpisy, ktoré by sa týkali miery opotrebovania pneumatík a chemikálie, ktoré pneumatiky obsahujú, sa tiež regulujú iba do istej miery. V Emissions Analytics analyzovali chemikálie prítomné v 250 rôznych typoch pneumatík, pričom identifikovali aj mnohé karcinogénne látky.
Miera opotrebenia pneumatík rôznych značiek sa výrazne líšila, ako aj obsah toxických chemikálií. To znamená, že negatívny vplyv tuhých častíc z pneumatík na životné prostredie je možné obmedziť presadením zmien, ktoré nevyžadujú vysoké náklady.
„Veľa by sa dalo docieliť odstránením najtoxickejších pneumatík. Nejde o to zakázať ľuďom používať automobily ani netreba vyvíjať úplne iné nové pneumatiky. Ak by sme dokázali odstrániť horšiu polovicu pneumatík a nahradili ich tými najlepšími, rozdiel by mohol byť obrovský. V súčasnosti však neexistujú žiadne nástroje regulácie,“ povedal pre britský denník Nick Molden.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.