Eversheds Sutherland
INNOGY
INNOGY

Oplatí sa investovať do inteligentného termostatu?

Smart termostat sa automaticky učí a prispôsobuje vašim preferenciám. Zachováva úroveň pohodlia aj pri zmenených podmienkach.

Oplatí sa investovať do inteligentného termostatu?

Foto: Nest

Mnoho domácností investovalo do programovateľných termostatov v ostatných rokoch. Tieto zariadenia prinášajú úspory a pohodlie pri prevádzke vykurovacích alebo klimatizačných systémov. Nastaviteľné termostaty umožňujú udržovanie rôzne prednastavenej teploty počas týždňa, aj cez víkendové dni.

Avšak v prípade, že potrebujete nižšiu alebo vyššiu teplotu, prípadne zmeniť časovanie, takéto termostaty vyžadujú ručné prenastavenie. To znamená, že kým sa dostanete k termostatu, už pociťujete nepohodu. Potom musíte čakať, až systém nabehne a teplota sa pomaly dostane na vami požadovanú úroveň.

Zákazníci chcú pohodlie, inteligentné termostaty ho prinášajú

V spoločnosti sa rozvinula kultúra okamžitého uspokojenia. Keď niečo chcete, chcete to teraz. Mnoho firiem to speňažuje a postavili svoje podnikanie na poskytovaní produktov a služieb tak, ako a kedy to chcú spotrebitelia. Výrobcovia termostatov nie sú v ničom odlišní.

Súčasní výrobcovia termostatov zistili, že ľudia potrebujú a chcú komfort na požiadanie. Zmena programu, veľmi horúce a vlhké dni, alebo dni pod nulou by nemali zmeniť úroveň pohodlia v domovoch. Nezáležiac od toho, aké nastavenie naprogramovali na termostate predchádzajúci mesiac. Inteligentné termostaty poskytujú riešenie, spĺňajúce potrebu zachovania pohodlia.

“Smart” termostaty sľubujú úspory energie, zníženie nákladov a automatické nastavenie teploty na základe vašich zvykov a preferencií. Samozrejmosťou je vzdialené ovládanie vykurovania alebo klimatizácie cez smartfón, čo umožňuje ľahký prístup, keď ste preč alebo zabudnete zmeniť nastavenie ešte pred odchodom na dlhší čas.

Ingeligentné termostaty sa učia a prisposobujú vašim návykom

Hoci niektorí z nás považujú termostaty iba za ovládací panel k vykurovaciemu alebo klimatizačnému systému, inteligentné termostaty poskytujú pohodlie založené na osobitnom štýle života.

Čo robí z väčšiny inteligentných termostatov naozaj inteligentné, je schopnosť naučiť sa správanie, reakcie a prispôsobiť tomu nastavenie. Takéto termostaty sa samé dokážu prispôsobiť podmienkam ako je vlhkosť a času trvania prechodu z nastavenia “preč” do nastavenia “doma”. Tak, aby podmienka požadovanej teploty bola splnená do času príchodu domov.

Možno už šetríte peniaze používaním programovateľného termostatu s nastaveniami teploty kedy ste doma a vonku. Avšak smart termostaty sa učia tieto časy. Termostat vás sleduje. Ak sa váš denný program zmení, zariadenie automaticky prispôsobí nastavenie. Nie je potrebné žiadne preprogramovanie ako na klasickom termostate.

Tým sa môže zmenšiť túžba prepnúť termostat na najnižšiu možnú teplotu, aby ste “ochladili príbytok rýchlejšie”, čo plytvá energiou a v skutočnosti ani nefunguje. Pre niektoré termostaty existujú aj mobilné aplikácie, ktoré dokonca ukážu, koľko míňate na energiách.

Inteligentný termostat nie je treba preprogramovávať pri každej zmene” NAME=

Cena inteligentných termostatov závisí aj od spôsobu inštalácie

Cena inteligentných termostatov sa veľmi líši. Niektoré vyžadujú inštaláciu prevedenú odborným dodávateľom. To vám ušetrí čas, ale zvýši počiatočné náklady. Termostaty propagované ako samoinštalovateľné nefungujú v skutočnosti na spôsob “zapojiť a fungovať”.

Preto buďte pripravení investovať určitý čas do procesu inštalácie. Nezabudnite, že si musíte stiahnuť a naučiť sa narábať s novou aplikáciou v smartfóne v prípade, že chcete používať aj možnosti vzdialeného ovládania termostatu.

Ak už máte štandardný 7-dňový alebo 5(2)-dňový programovateľný termostat a je nastavený na váš pravidelný program, už šetríte peniaze. Programovateľný termostat dokáže usporiť až 200 dolárov ročne na účtoch za energie... Ak ho správne používate.

V prípade, že ešte stále používate neprogramovateľný termostat, zvážte investíciu. Oplatí sa to a takéto zariadenie vám ponúkne “nastaviť a zabudnúť” zážitok.

Pri zužovaní výberu termostatu zvažujte vlastnosti (farba, veľkosť, štýl), cenu a funkcie, ktoré su pre vás dôležité a potom si prečítajte hodnotenia ostatných používateľov.

Ak ste pripravení na pohodlie, úspory energie a neporovnateľný komfort, potom ste pripravení na inteligentný termostat. K najbežnejším a spoľahlivým výrobcom smart termostatov patria Nest, Ecobee a Honeywell. Keďže niektoré ponúkajú viac ovládacích funkcií ako iné, dôležité je spraviť si vlastný prieskum.

Inteligentné termostaty Nest a Ecobee

Termostat Nest, podobne ako Ecobee termostat, ponúka ovládanie vlhkosti, ktoré zmení spôsob fungovania vášho vykurovacieho alebo klimatizačného systému. A to tak, že zníži alebo pridá vlhkosť do vzduchu.

Okrem toho obsahuje snímač počasia, zohľadňujúceho vonkajšie podmienky pri udržovaní komfortu v domácnosti. Navyše, samoprogramovateľná funkcia sa postupne naučí a pochopí váš program pri zachovaní optimánej úrovne pohodlia.

Inteligentný termostat Honeywell

Termostat Honeywell taktiež obsahuje tieto zmyslové schopnosti a prostredníctvom Wifi umožňuje ovládanie na diaľku. Termostat poskytuje upraviteľnú tapetu, 5-dňovú predpoveď počasia, vnútorný snímač vlhkosti, ktorý zabezpečuje v prípade nutnosti pridanie alebo odobratie vlhkosti v miestnosti.

Termostat Honeywell má tiež schopnosť zapojiť ventilátor systému a zvýšiť tak cirkuláciu vzduchu v miestnosti.

Kde najlepšie inštalovať inteligentný termostat

Myslite na to, že najlepšie miesto na inštalovanie termostatu je na vnútornej stene, mimo otvorov a iných zdrojov tepla, ktoré by mohli skresliť odčítanie teploty.

Ak realizujete niečo viac než obyčajnú výmenu, zavolajte odborníkov na vykurovanie, ktorí vám pomôžu a zaistia, že termostat bude správne inštalovaný a nastavený.


Zdroj: “Opýtajte sa odborníka: Mám investovať do inteligentného termostatu?” Tom Scarangello, Scaran Heating and Air Conditioning


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Viessmann zvyšuje konektivitu kotlov, čerpadiel, batérií, rekuperačných jednotiek

Viessmann zvyšuje konektivitu kotlov, čerpadiel, batérií, rekuperačných jednotiek

Spoločná digitálna platforma pre všetky zariadenia zjednodušuje ovládanie a zvyšuje komfort pre zákazníkov aj odborné firmy.

Energetická trieda A0 si vyžaduje užšiu spoluprácu medzi špecialistami

Energetická trieda A0 si vyžaduje užšiu spoluprácu medzi špecialistami

Pri návrhu a realizácii stavieb treba skĺbiť požiadavky, ktoré na budovy kladie energetická trieda A0, s nárokmi na kvalitu vnútorného prostredia.

Pozvánka na konferenciu: VYKUROVANIE 2021

Pozvánka na konferenciu: VYKUROVANIE 2021

Ďalší, v poradí už 29. ročník konferencie so zahraničnou účasťou, na tému „Alternatívne zdroje energie pre budovy s takmer nulovou potrebou energie“.