Elektrinu vyrobenú na mori bude potrebné vo veľkých množstvách prenášať na pevninu.
Štáty EÚ chcú do roku zvýšiť podiel obnoviteľných zdrojov energie (OZE) aspoň na 42,5 % do roku 2030 a cieľ uhlíkovej neutrality do roku 2050 si vyžiada ešte viac OZE v ďalších dekádach. Kľúčovú rolu v týchto zámeroch zohrávajú offshore veterné parky, teda veterné elektrárne na mori.
Európska komisia vo svojom pláne pre offshore obnoviteľnú energiu ráta s tým, že pre plnenie týchto cieľov bude treba do roku 2030 vybudovať na mori elektrárne s výkonom 60 GW a do roku 2050 tento výkon späťnásobiť na 300 GW.
Európska asociácia prevádzkovateľov elektroenergetických prenosových sústav (ENTSO-E) tento týždeň zverejnila prvé plány rozvoja prenosovej siete na mori (ONDP), kde sa počíta s ešte väčšími výkonmi. Asociácia dala dokopy všetky rozpracované a pripravované offshore projekty v európskych štátoch.
Zámery členských štátov EÚ podľa prepočtov ENTSO-E počítajú s tým, že do roku 2050 integrujú do svojho energetického mixu offshore veterné parky s celkovým výkonom 354 GW. Spolu s inštaláciami vo vodách dvoch nečlenských krajín, Nórska a Veľkej Británie, by malo ísť o 496 GW.
To sa nezaobíde bez masívnych investícií do prenosových sústav. Elektrinu vyrábanú na mori, teda ďaleko od miest spotreby, bude potrebné prenášať na kontinent. Budovanie infraštruktúry pritom napreduje pomaly už v súčasnosti, čo môže byť v EÚ brzdou pre ďalší rozvoj OZE.
Čo konštatuje ENTSO-E
Zostáva vám 57% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.