Odborníci z celého sveta navštívili vyraďované jadrové elektrárne na Slovensku | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSE
Belimo 2

Odborníci z celého sveta navštívili vyraďované jadrové elektrárne na Slovensku

Jadrová elektráreň V1 v Jaslovských Bohuniciach má za sebou medzinárodnú návštevu.

JAVYS

Foto: JAVYS

  • Aktuality |  26.10.2021 |  Tlačová správa JAVYS

Štrnásť odborníkov z celého sveta sa stretlo v dňoch 18. – 22. októbra 2021 na Slovensku v rámci zasadnutia skupiny TAG 70, aby diskutovali o procese vyraďovania jadrových elektrární a súvisiacich činností.

Technická poradná skupina (TAG Technical Advisory Group) pri OECD NEA (Jadrovej energetickej agentúry OECD) z dôvodu nepriaznivej pandemickej situácie absolvovala sériu online mítingov, no napokon sa s miernym časovým oneskorením podarilo zrealizovať na pôde JAVYS aj fyzické stretnutie technikov.

Pracovné stretnutie primárne slúži na odbornú výmenu vedeckých a technických informácii o vyraďovaní jadrových zariadení a zasadnutia Pracovnej skupiny TAG sú principiálne organizované v lokalite vyraďovaného jadrového zariadenia.

V rámci zasadnutia TAG 70 na Slovensku mali možnosť odborníci zo Švédska, Švajčiarska, Francúzska, Japonska, Tajvanu, Dánska či Talianska navštíviť kontrolované pásmo jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach, kde je realizovaná demontáž a fragmentácia veľkorozmerných komponentov primárneho okruhu. Okrem toho si prezreli dozorňu Integrálneho skladu a Republikové úložisko v Mochovciach.

Odborníci na rôzne činnosti a etapy vyraďovania z rôznych častí sveta využili možnosť porovnať prístupy k vyraďovaniu a najmä, skúsenosti z praxe. Zahraniční kolegovia ocenili realizované aktivity našej spoločnosti JAVYS, a. s., v oblasti bezpečného vyraďovania jadrových zariadení, nakladania s rádioaktívnym odpadom a najmä, vysoký podiel materiálov uvoľňovaných do životného prostredia a rýchle tempo vyraďovania jadrovej elektrárne V1.

Nasledujúce technické stretnutie TAG 70 by sa malo konať v Japonsku, avšak finálne rozhodnuté bude o jeho konaní až v januári 2022 na základe aktuálnej pandemickej situácie.


Spoločnosť JAVYS je komunikačným partnerom Energie-portal.sk.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Akcionári ČEZ-u majú našliapnuté na rekordne najvyššie dividendy v histórii

Akcionári ČEZ-u majú našliapnuté na rekordne najvyššie dividendy v histórii

Prudko rastúce ceny komodít zvyšujú zisk energetickej skupiny, ale aj komplikujú nákup a predaj energií.

Monitoring energetiky | 1. - 7. 8. 2022

Monitoring energetiky | 1. - 7. 8. 2022

Prehľad energetických noviniek v médiách, verejnej správe a legislatíve za uplynulé obdobie.

Moody´s: Slovensko udržalo rating A2, výhľad sa zhoršil na negatívny

Moody´s: Slovensko udržalo rating A2, výhľad sa zhoršil na negatívny

Ratingová agentúra považuje nepredvídateľnú situáciu pri dodávkach plynu z Ruska za najväčšiu hrozbu pre slovenskú ekonomiku.