Andrej Juris bol v minulosti predsedom predstavenstva Západoslovenskej distribučnej, od minulého roka pracoval ako konzultant.
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) by mal v najbližších šiestich rokoch viesť Andrej Juris. Minister hospodárstva Richard Sulík v stredu 8. júla navrhne vláde jeho vymenovanie na post, ktorý sa uvoľnil po odvolaní Ľubomíra Jahnátka.
R. Sulík sa tak rozhodol na základe výsledkov výberového konania a verejného vypočutia. „Vyvinuli sme maximálne úsilie, aby bol vo vedení nezávislého regulačného orgánu skúsený odborník,“ vyhlásil R. Sulík.
Minister verí, že „vláda túto nomináciu odobrí a pod novým vedením bude ÚRSO robiť transparentnú, nezávislú a nediskriminačnú cenovú reguláciu.“
Rezort hospodárstva nad rámec zákona vyhlásil výberové konanie a verejné vypočutie kandidátov na post šéfa regulačného úradu 9. júna. Do výberového konania sa prihlásili 14 kandidáti, z toho na verejné vypočutie boli pozvaní 11. Ich profily sme na Energie-portal.sk priniesli v tomto článku.
Karol Galek mal tri tipy
Štátny tajomník Karol Galek uviedol, že po výberovom konaní a verejnom vypočutí mal tri tipy na možného nového šéfa úradu a je rád, že tip mu vyšiel.
„Z môjho pohľadu zvíťazila odbornosť a profesionalita,“ zdôraznil K. Galek.
Ak vláda nomináciu A. Jurisa podporí, štátny tajomník očakáva nezávislé a férové nastavenie regulácií, ktoré v konečnom dôsledku bude znamenať nižšie finančné zaťaženie domácností ale aj podnikov.
K. Galeka teší aj počet záujemcov, ktorí sa do tohto výberového konania prihlásili. „Ľudia znovu našli odvahu prihlásiť sa do výberových konaní. Rozhodujúcim kritériom sa totiž opäť stala odbornosť a nie prepojenosť s nejakou politickou stranou,“ dodal.
Kto je to Andrej Juris?
Andrej Juris je absolventom Slovenskej technickej univerzity, vzdelanie si rozšíril na Princeton University v USA a Jacobs University v Nemecku.
V profesionálnej praxi sa dlhodobo venuje energetike. Okrem iného v rokoch 2004 – 2019 pôsobil v spoločnosti Západoslovenská distribučná a.s., kde zastával post riaditeľa pre stratégiu a rozvoj a neskôr sa stal predsedom predstavenstva.

V rokoch 2005 – 2010 bol aj členom Rady Protimonopolného úradu. V minulosti pôsobil aj ako výkonný riaditeľ Centra pre hospodársky rozvoj, absolvoval stáž vo Svetovej banke. Bol tiež viceprezidentom a špeciálnym konzultantom americkej spoločnosti National Economic Research Associates.
V novembri 2019 založil konzultantskú spoločnosť Energy Sigma Advisory, s.r.o., v ktorej je dodnes jediným konateľom. Podľa údajov portálu Finstat firma za prvé dva mesiace činnosti v roku 2019 dosiahla tržby viac ako 20 000 eur.
Andrej Juris: ÚRSO bol veľmi pasívny
Svoju predstavu o riadení regulačného úradu A. Juris predstavil na verejnom vypočutí 24. júna.
ÚRSO podľa vlastných slov vníma ako jeden z kľúčových orgánov, ktorý môže napomôcť rozvoju nových technológií aj otvoreniu energetiky novým riešeniam a hráčom na trhu. „ÚRSO doteraz nevyužil tento potenciál a bol veľmi pasívnym účastníkom verejnej aj neverejnej debaty o transformácii slovenskej energetiky.“
Úrad má byť podľa neho spolutvorcom debaty o budúcnosti slovenskej energetiky aj v nadväznosti na európske trendy. „Transparentnosť, predvídateľnosť a férovosť. ÚRSO nevyužíval tieto atribúty v ostatných rokoch. Teda oprieť sa pri rozhodovaniach o predvídateľný právny rámec a jasnú metodiku,“ povedal. Rozhodovanie o cenách a iných kľúčových veciach chce otvoriť verejnosti.
Andrej Juris: Zraniteľným pomôžu technológie
Vzťah medzi dodávateľom energie a prirodzenými monopolmi nie je podľa neho optimálny. Také ale nie je nič v živote a stále je čo zlepšovať.
Dodávatelia znášajú absolútne kreditné riziko, pretože ostatné subjekty trhu sú chránené reguláciou. „Mala by sa prehodnotiť určitá miera primeranosti rizika a sankcií. Otázka na debatu je, ako preniesť riziko na iných účastníkov. Každé riziko je potrebné zvážiť z pohľadu nákladov, a malo by to byť súčasťou regulovanej ceny.“

Pri neregulovanej dodávke by malo byť zodpovednosťou dodávateľa, aby riešil kreditné riziko svojich zákazníkov. To je podľa A. Jurisa základ fungovania akéhokoľvek neregulovaného trhu.
Štvrtý energetický balíček EK by mal priniesť aj vytvorenie priestoru pre riešenia využívania batérií do elektromobilov. „Pre plne regulovaných prevádzkovateľov sietí a infraštruktúry je rozhodujúce, ako budú pripájať, riešiť flexibilitu. Je to obrovský priestor pre dodávateľov. Kľúčová je informovanosť, dostupnosť dát podľa typov spotreby,“ podotkol A. Juris.
Na Slovensku bude inštalovaných o nejaký čas spolu niekoľko miliónov inteligentných meračov a existuje tu veľký potenciál na zlepšenie. Ak sa zvýši momentálne nízka informovanosť spotrebiteľov aj alternatívnych dodávateľov, podľa A. Jurisa vzrastie aj miera konkurencie.
Nové technológie by podľa Jurisa mohli pomôcť aj tzv. zraniteľným odberateľom pri znižovaní celkových výdavkov na energie. „Je to kombinácia soláru, batérií, energetického manažmentu. Tieto riešenia už vo svete existujú. U nás sme o tom doteraz ani netušili.“
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.