Vedci vyvinuli katalyzátor, ktorý podniecuje štiepenie vody a umožňuje produkciu udržateľného vodíkového paliva.
Napodobňujú proces fotosyntézy
V prírode rastliny získavajú atómy vodíka z vody pomocou slnečného žiarenia, no pre účely ľudskej činnosti sa vodík v súčasnosti vyrába z metánu a pri výrobnom procese sa spotrebuje veľké množstvo energie z fosílnych zdrojov.
V snahe znížiť emisie uhlíka sa vodík stáva čoraz atraktívnejším ako palivo sám o sebe alebo ako súčasť udržateľných palív vyrobených z recyklovaného oxidu uhličitého. Rovnako je potrebný pri mnohých chemických procesoch, napríklad pri výrobe hnojív.
Vedci z Michiganskej univerzity vyvinuli nový druh solárneho panelu, ktorý dosahuje deväťpercentnú účinnosť pri premene vody na vodík a kyslík, napodobňujúc proces fotosyntézy. Ide o veľký technologický pokrok, keďže zariadenie je desaťkrát účinnejšie ako doteraz vykonané solárne experimenty so štiepením vody.
Najväčšou výhodou metódy je zníženie nákladov na výrobu udržateľného vodíka, čo vedci dosiahli zmenšením polovodiča, ktorý je zvyčajne najdrahšou časťou podobných zariadení. Použitý polovodič sa sám regeneruje a odolá koncentrovanému svetlu ekvivalentnému stošesťdesiatim slnkám.
„Myslíme si, že zariadenia umelej fotosyntézy budú oveľa efektívnejšie ako prirodzená fotosyntéza a stanú sa prostriedkom pre dosiahnutie uhlíkovej neutrality,“ uvádza profesor Zetian Mi, ktorý výskum viedol.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.