Nový systém uskladňovania solárnej energie dekarbonizuje ropné vrty | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
Česko-slovenské energetické fórum 2023
Belimo

Nový systém uskladňovania solárnej energie dekarbonizuje ropné vrty

Inovatívna technológia, ktorú predstavila americká spoločnosť, je založená na ukladaní prebytočnej energie zo slanka do horniny v podobe geotermálnej energie.

Nový systém uskladňovania solárnej energie dekarbonizuje ropné vrty

Foto: Pexels

Slnečná energia sa zmení na geotermálnu

Jednou z výziev, ktorým čelí využívanie slnečnej energie, je jej uskladňovanie. V súčasnosti sa na tieto účely používajú solárne batérie, ktoré však slúžia iba na krátkodobé uskladnenie energie a nedokážu zásobovať napríklad celé mesto.

Nové riešenie prináša kalifornská spoločnosť Hyperlight Energy, ktorá plánuje využiť ropné vrty. Premení ich na termálne zdroje, v ktorých bude energia uložená tak, že ju v prípade potreby bude možné ihneď premeniť späť na elektrinu.

Technológia sa v princípe podobá využívaniu geotermálnej energie. Daniel Codd, ktorý pôsobí ako výskumník v oblasti obnoviteľných zdrojov energie na Kalifornskej univerzite v San Diegu, pre portál IEEE Spectrum uviedol, že myšlienkou je ukladať teplo zo slnka v skalných útvaroch pod zemským povrchom, čím vznikne geotermálny zdroj, ktorý je nabitý solárnou energiou a teplo udrží dlhšiu dobu.

Skladovanie energie zo slnka v podobe tepelnej energie je podľa vedca zaužívaným spôsobom, ktorý je nenákladný a nízkorizikový. Teplo môže byť uložené v zásobníkoch, odkiaľ sa v prípade potreby uvoľní.

Z vyčerpaného ropného vrtu je skladisko energie

„Táto technológia premieňa existujúce ropné vrty na generátory čistej energie,“ povedal generálny riaditeľ spoločnosti John King pre Forbes. Systém využíva infraštruktúru, ktorá už je na mieste, ako aj prístup k hornine, ktorý by inak nebol ani zďaleka jednoduchý.

Spoločnosť Hyperlight Energy tvrdí, že ich systém uskladňovania, ktorý nazvali Tectonic Sun, by mohol dodávať čistú elektrinu bez emisií s kapacitným faktorom na úrovni 80 % dvadsaťštyri hodín denne, sedem dní v týždni počas celého roku.

V porovnaní s tým je kapacitný faktor uskladňovania prebytočnej veternej a slnečnej energie v batériách približne 33 %. Nová technológia je vhodná do terénov tvorených sedimentárnymi horninami, ktoré sú porézne a udržia teplo, a ročne by mohla vyprodukovať viac ako 100 TWh elektriny.

Že tento hybridný systém energie z obnoviteľných zdrojov, ktorý kombinuje solárnu energiu s geotermálnym uskladňovaním, dokáže denne vyrábať lacnú elektrinu, potvrdila už aj analýza amerického Národného laboratória pre obnoviteľnú energiu.

Množstvo energie odpovedá konkrétnemu dopytu

Na zachytávanie tepla zo slnka spoločnosť vyvinula systém koncentrovanej solárnej energie nazývaný Hylux, ktorý spočíva v lacných, ľahkých modulárnych plastových dieloch, ktoré nahrádzajú tradičné súčiastky z ocele a betónu.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Rozchytali sa za 24 minút. Zelená domácnostiam rozdelila posledné príspevky

Rozchytali sa za 24 minút. Zelená domácnostiam rozdelila posledné príspevky

Väčšina z balíka 5,6 mil. eur ide na tepelné čerpadlá a fotovoltické panely.

Stromy čistia mestské ovzdušie. Pri územnom plánovaní však treba zvážiť rôzne faktory

Stromy čistia mestské ovzdušie. Pri územnom plánovaní však treba zvážiť rôzne faktory

Zeleň mestu prináša mnohé benefity. Účinnosť stromov pri zlepšovaní kvality ovzdušia však závisí od konkrétneho typu znečisťujúcej látky aj lokality.

Plynári varujú: Za krádež plynu zaplatíte násobne viac než za jeho bežnú dodávku

Plynári varujú: Za krádež plynu zaplatíte násobne viac než za jeho bežnú dodávku

Pri zistení neoprávneného odberu plynu je jeho hodnota vypočítavaná z ceny distribútora, nie dodávateľa, ktorá je dotovaná štátom.