Inovatívna technológia, ktorú predstavila americká spoločnosť, je založená na ukladaní prebytočnej energie zo slanka do horniny v podobe geotermálnej energie.
Slnečná energia sa zmení na geotermálnu
Jednou z výziev, ktorým čelí využívanie slnečnej energie, je jej uskladňovanie. V súčasnosti sa na tieto účely používajú solárne batérie, ktoré však slúžia iba na krátkodobé uskladnenie energie a nedokážu zásobovať napríklad celé mesto.
Nové riešenie prináša kalifornská spoločnosť Hyperlight Energy, ktorá plánuje využiť ropné vrty. Premení ich na termálne zdroje, v ktorých bude energia uložená tak, že ju v prípade potreby bude možné ihneď premeniť späť na elektrinu.
Technológia sa v princípe podobá využívaniu geotermálnej energie. Daniel Codd, ktorý pôsobí ako výskumník v oblasti obnoviteľných zdrojov energie na Kalifornskej univerzite v San Diegu, pre portál IEEE Spectrum uviedol, že myšlienkou je ukladať teplo zo slnka v skalných útvaroch pod zemským povrchom, čím vznikne geotermálny zdroj, ktorý je nabitý solárnou energiou a teplo udrží dlhšiu dobu.
Skladovanie energie zo slnka v podobe tepelnej energie je podľa vedca zaužívaným spôsobom, ktorý je nenákladný a nízkorizikový. Teplo môže byť uložené v zásobníkoch, odkiaľ sa v prípade potreby uvoľní.
Z vyčerpaného ropného vrtu je skladisko energie
„Táto technológia premieňa existujúce ropné vrty na generátory čistej energie,“ povedal generálny riaditeľ spoločnosti John King pre Forbes. Systém využíva infraštruktúru, ktorá už je na mieste, ako aj prístup k hornine, ktorý by inak nebol ani zďaleka jednoduchý.
Spoločnosť Hyperlight Energy tvrdí, že ich systém uskladňovania, ktorý nazvali Tectonic Sun, by mohol dodávať čistú elektrinu bez emisií s kapacitným faktorom na úrovni 80 % dvadsaťštyri hodín denne, sedem dní v týždni počas celého roku.
V porovnaní s tým je kapacitný faktor uskladňovania prebytočnej veternej a slnečnej energie v batériách približne 33 %. Nová technológia je vhodná do terénov tvorených sedimentárnymi horninami, ktoré sú porézne a udržia teplo, a ročne by mohla vyprodukovať viac ako 100 TWh elektriny.
Že tento hybridný systém energie z obnoviteľných zdrojov, ktorý kombinuje solárnu energiu s geotermálnym uskladňovaním, dokáže denne vyrábať lacnú elektrinu, potvrdila už aj analýza amerického Národného laboratória pre obnoviteľnú energiu.
Množstvo energie odpovedá konkrétnemu dopytu
Na zachytávanie tepla zo slnka spoločnosť vyvinula systém koncentrovanej solárnej energie nazývaný Hylux, ktorý spočíva v lacných, ľahkých modulárnych plastových dieloch, ktoré nahrádzajú tradičné súčiastky z ocele a betónu.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.