Novela zákona o tepelnej energetike vyvolala búrku nevôle teplárenského odvetvia | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSDS
Belimo 2

Novela zákona o tepelnej energetike vyvolala búrku nevôle teplárenského odvetvia

Teplárenské spoločnosti nesúhlasia s obmedzovaním ich kompetencií pri posudzovaní nových zámerov dodávky tepla. Obávajú sa rozpadu systémov CZT.

Novela zákona o tepelnej energetike vyvolala búrku nevôle teplárenského odvetvia

Foto: Energie-portal.sk

Poslanecký návrh novely zákona o tepelnej energetike, ktorý má do istej miery uvoľniť podmienky pre možnosť odpojenia sa odberateľov od existujúceho systému diaľkového vykurovania, prešiel pripomienkovým konaním.

Najväčšiu nevôľu teplárenských spoločností vyvoláva zrušenie záväznosti stanoviska prevádzkovateľa CZT v stavebnom konaní, či úloha miest pri posudzovaní nového zámeru. Nesúhlasia so zmenou definície tepelných zariadení, ani “zavádzaním trhových princípov do prísne regulovaného prostredia”.

Zástupcovia teplárenských spoločností, združení v Slovenskom zväze výrobcov tepla, vytýkajú návrhu vyňatie zariadení na spotrebu tepla zo sústavy tepelných zariadení. Môže to podľa nich znamenať, že za zásah do sústavy sa nebude považovať “taký zásah do odberných tepelných zariadení, ktorý v konečnom dôsledku spôsobí znehodnotenie alebo znefunkčnenie zariadení nachádzajúcich sa pred objektom spotreby.”

Teplárenské odvetvie namieta aj vloženie slova “primerane” pri posudzovaní súladu výstavby nového zariadenia s koncepciou rozvoja tepelnej energetiky obce. To má vnášať neistotu a vytvárať priestor na rozdielny výklad zákona. Mohla by tak vraj nastať situácia, že obec nebude dopad na existujúci systém CZT vôbec posudzovať, pričom negatívne dôsledky sa prejavia neskôr.

Teplári: hrozí zánik CZT

“Návrh presúva kompetenciu posúdiť dopad odpojenia na hospodárnosť sústavy CZT prevádzkovateľa sústavy na obec. Pritom je to práve dodávateľ, ktorý disponuje všetkými potrebnými technickými a ekonomickými dátami a je schopný tento dopad kompetentne posúdiť,” uvádza Republiková únia zamestnávateľov v pripomienke.

Návrh zákona o tepelnej energetike kritizujú teplári aj cez Slovenskú obchodnú a priemyselnú komoru. “Znevýhodňuje postavenie dodávateľov tepla vo vzťahu k ich odberateľom a predovšetkým vo vzťahu k existujúcim teplárenským sústavám prevažne vo vlastníctve štátu, miest a obcí.”

 
 

Zostáva vám 63% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (2)

  1. ba59@pobox.sk15.06.2021 (08:49)
    Neviem prečo autor nespomenul všetkých, ktorí nesúhlasia s predloženou novelou zákona a nezvolil názov: „Novela zákona o tepelnej energetike vyvolala búrku nevôle teplárenského odvetvia ale aj na Ministerstve životného prostredia“. Možno stanovisko tohto ministerstva bude v samostatnom príspevku. Všetci, ktorí si sú chcú prečítať pripomienky k tomuto zákonu majú takúto možnosť na: https://www.slov-lex.sk/legislativne-procesy/SK/LP/2021/272/pripomienky/zobraz Tu sú napísané aj zásadné nesúhlasné stanoviská Ministerstva životného prostredia, kde je v texte napr: Smernica EP a Rady (EÚ) 2018/2001 z 11. decembra 2018 o podpore využívania energie z obnoviteľných zdrojov, Čl. 24 presne stanovuje kedy a za akých podmienok je možné sa od systému diaľkového vykurovania alebo chladenia (systém CZT) odpojiť. Citujeme Čl. 24 „2. Členské štáty stanovia potrebné opatrenia a podmienky s cieľom umožniť odberateľom systémov diaľkového vykurovania alebo chladenia, ktoré nie sú účinnými centralizovanými systémami zásobovania teplom a chladom alebo sa takýmto systémom nestanú do 31. decembra 2025 na základe plánu schváleného príslušným orgánom, odpojiť sa od systému vypovedaním alebo úpravou zmluvy, aby si mohli vyrábať teplo alebo chlad z obnoviteľných zdrojov sami. Návrh novely zákona považujeme za rozporný so smernicou, nakoľko umožňuje odpojenie sa od akéhokoľvek systému, ihneď po účinnosti a zároveň nepodmieňuje transformáciu CZT na účinné CZT alebo náhrady nákladov priamo vzniknutých v dôsledku fyzického odpojenia. 5. Výhodou systému EU ETS je mať k dispozícii kontrolný mechanizmus nad zdrojmi/emitentmi skleníkových plynov. Z hľadiska ochrany ovzdušia, sú CZT evidované ako stredné a veľké zdroje znečisťovania ovzdušia v NEIS, ktoré sú prísne regulované a kontrolované v porovnaní s množstvom malých a individuálnych zdrojov znečisťovania ovzdušia určených na vykurovanie domácností. Na stredné a veľké zdroje znečisťovania ovzdušia sa vzťahujú povinnosti merania emisií a zabezpečenia najlepších dostupných techník – BAT, v porovnaní s malými zdrojmi, u ktorých je slabo zistiteľná evidencia a kontrola na úrovní obcí a miest, keďže častokrát ide o veľké množstvo malých zdrojov. V súvislosti so strategickými dokumentmi MŽP SR uvádzame nasledovné: CZT majú efektívnejšie technológie pri výrobe tepla a účinnejšie odlučovacie zariadenia v porovnaní s malými zariadeniami na výrobu tepla v domácnostiach, preto z pohľadu ochrany ovzdušia ako aj zmeny klímy je podporované: budovanie a pripájanie domácností na CZT, čo je uvedené aj v opatreniach Národného programu znižovania emisií (Názov opatrenia: Napojenie domácností na CZT), prevencia odpojenia sa od CZT (diaľkového vykurovania). ...
  2. morvova@fmph.uniba.sk15.06.2021 (12:44)
    Zamyslel sa niekto nad tym, ze po prve uzivanie energie cez CZT sucasne znamena uniky tepla na trase (vacsina potrubi nie je tepelne izolovana), co by sa malo chapat ako znizenie ucinnosti vyroby. Dalej kde je povedane, ze kazdy kto sa chce odpojit z CZT planuje kotolnu na baze fosilnych paliv alebo biomasy a to taku, ktorej ekologicke parametre budu nevyhovujuce. Novym zdrojom moze byt aj sustava vakuovych tepelnych slnecnych kolektorov s uskladnovanim tepla. V obdobi kedy nie je dostatok slnecneho ziarenia moze byt realizovany doohrev. Problematikou sa zaoberam uz viac ako 30 rokov a vhodne navrhnuty system bude vyzadovat doohrev podla lokality od 6 do 12 tyzdnov v roku. tento je mozne realizovat riadene pomocou elektrickej energie, alebo zemneho plynu, ale aj s vyuzitim tepelnych cerpadiel pilotne zariadenie vo velkosti vhodnej na rodinny dom mam postavene a testujem ho od roku 2014). Nikde nie je povedany, ze jedinym ucastnikom konania, ktory sa v danej problematiky vyzna su CZK.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Rozchytali sa za 24 minút. Zelená domácnostiam rozdelila posledné príspevky

Rozchytali sa za 24 minút. Zelená domácnostiam rozdelila posledné príspevky

Väčšina z balíka 5,6 mil. eur ide na tepelné čerpadlá a fotovoltické panely.

Stromy čistia mestské ovzdušie. Pri územnom plánovaní však treba zvážiť rôzne faktory

Stromy čistia mestské ovzdušie. Pri územnom plánovaní však treba zvážiť rôzne faktory

Zeleň mestu prináša mnohé benefity. Účinnosť stromov pri zlepšovaní kvality ovzdušia však závisí od konkrétneho typu znečisťujúcej látky aj lokality.

Plynári varujú: Za krádež plynu zaplatíte násobne viac než za jeho bežnú dodávku

Plynári varujú: Za krádež plynu zaplatíte násobne viac než za jeho bežnú dodávku

Pri zistení neoprávneného odberu plynu je jeho hodnota vypočítavaná z ceny distribútora, nie dodávateľa, ktorá je dotovaná štátom.