Novela zákona o energetike je na svete. Vieme, čo ministerstvo navrhuje | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSE
Belimo 2

Novela zákona o energetike je na svete. Vieme, čo ministerstvo navrhuje

Zákon o energetike čakajú zmeny. Rezort hospodárstva včera predložil novelu, ktorú možno pripomienkovať do 22. decembra.

zákon o energetike

Foto: Fotolia

O novele energetického zákona ministerstvo hospodárstva hovorí už dlhšie. Do medzirezortného pripomienkového konania ju rezort poslal včera. Nejde však o veľkú a komplexnú novelu, ktorú ministerstvo avizovalo.

Návrh sa týka požiadaviek Európskej komisie v súvislosti s transpozíciou tretieho energetického balíčka. Rezort taktiež uvádza, že novela  doterajšej aplikačnej praxe. Legislatívny materiál bude možné pripomienkovať do 22. decembra. Potom by mala smerovať do parlamentu.

Nabíjačky pre elektromobily nahlasovať ÚRSO

Návrh zákona upravuje stav núdze v elektroenergetike, predchádzanie a skúšku stavu núdze, súvisiace práva a povinnosti účastníkov trhu s elektrinou, spôsob vyhlasovania a oznamovania stavu núdze v elektroenergetike a obmedzujúcich opatrení a ďalšie podmienky, ktoré so stavom núdze v elektroenergetike súvisia.

Do prvého článku zákona ministerstvo navrhuje zaviesť definície viacerých pojmov súvisiacich s elektromobilitou. Slovenská legislatíva by tak už mala po novom poznať, napríklad, pojem „elektromobil.“ 

„Nakoľko je pre Úrad pre reguláciu sieťových odvetví nevyhnutné disponovať informáciami o subjektoch, ktoré prevádzkujú verejne prístupné nabíjacie stanice, tieto subjekty majú povinnosť v lehote do 30 dní oznámiť Úradu pre reguláciu sieťových odvetví začiatok výkonu tejto činnosti, ukončenie činnosti a zmenu vykonávania činnosti. Zároveň sa táto oznamovacia povinnosť vypúšťa pre výrobcov elektriny v malom zdroji,“ píše sa v dôvodovej správe.

Na druhej strane by však prevádzkovatelia nabíjacích staníc podľa návrhu ministerstva nemali byť považovaní za podnikateľov v energetike. To by im malo do budúcna ušetriť množstvo byrokratických povinností. Nebudú, napríklad, musieť získať formálne oprávnenie na podnikanie v energetike.

Zmeny zasiahnu dodávateľov i odberateľov

Navrhovanou novelou ministerstvo taktiež plánuje upraviť vzťahy medzi dodávateľmi a odberateľmi. Zmena dodávateľa má byť v budúcnosti jednoduchšia. Pri súčasnom stave platí, že keď je zmluva o združenej dodávke elektriny a plynu podpísaná na obdobie, ktoré končí v iný deň ako zmluva o distribúcii plynu pre pôvodného dodávateľ, prevádzkovateľ siete nepovoľuje zmenu dodávateľa.

Odberatelia energií by mali mať po novom okrem toho možnosť splnomocniť na úkony súvisiace so zmenou dodávateľa písomným plnomocenstvom svojho nového dodávateľa.

Legislatívne zmeny sa majú dotknúť i zisťovania stavu. „Navrhuje sa, aby dodávatelia mohli určovať spotrebu plynu medzi dvoma termínmi zisťovania stavu meradla na základe typového diagramu, ktorý zverejní prevádzkovateľ siete. Takýto postup je flexibilnejší, je v prospech odberateľa a už teraz funguje v rámci dodávky elektriny,“ uviedlo ministerstvo.

V praxi to teda znamená, že ustanovenia týkajúce sa merania a vyhodnocovania dodávky plynu budú zosúladené s podmienkami platnými pri elektrine.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Goldman Sachs: Cena plynu môže klesnúť na 100 eur/MWh budúci rok

Goldman Sachs: Cena plynu môže klesnúť na 100 eur/MWh budúci rok

Špeciálna daň z nadmerného zisku energofiriem pokryje nárast cien energií pre spotrebiteľov v EÚ iba z tretiny, uvádzajú analytici americkej banky.

Finančné vysporiadanie zúčtovania odchýlok sa mení. OKTE reaguje na vyhlášku ÚRSO

Finančné vysporiadanie zúčtovania odchýlok sa mení. OKTE reaguje na vyhlášku ÚRSO

Jedna úprava sa chystá aj pri výpočte finančnej zábezpeky.

Simulovali havárie na jadrových zariadeniach. Tri firmy preverili svoju pripravenosť

Simulovali havárie na jadrových zariadeniach. Tri firmy preverili svoju pripravenosť

Na havarijnom cvičení v Jaslovských Bohuniciach sa zúčastnilo takmer 700 ľudí.