INNOGY
Dny teplárenství a energetiky
TVIP

Novela zákona o energetike je na svete. Vieme, čo ministerstvo navrhuje

Zákon o energetike čakajú zmeny. Rezort hospodárstva včera predložil novelu, ktorú možno pripomienkovať do 22. decembra.

zákon o energetike

Foto: Fotolia

O novele energetického zákona ministerstvo hospodárstva hovorí už dlhšie. Do medzirezortného pripomienkového konania ju rezort poslal včera. Nejde však o veľkú a komplexnú novelu, ktorú ministerstvo avizovalo.

Návrh sa týka požiadaviek Európskej komisie v súvislosti s transpozíciou tretieho energetického balíčka. Rezort taktiež uvádza, že novela  doterajšej aplikačnej praxe. Legislatívny materiál bude možné pripomienkovať do 22. decembra. Potom by mala smerovať do parlamentu.

Nabíjačky pre elektromobily nahlasovať ÚRSO

Návrh zákona upravuje stav núdze v elektroenergetike, predchádzanie a skúšku stavu núdze, súvisiace práva a povinnosti účastníkov trhu s elektrinou, spôsob vyhlasovania a oznamovania stavu núdze v elektroenergetike a obmedzujúcich opatrení a ďalšie podmienky, ktoré so stavom núdze v elektroenergetike súvisia.

Do prvého článku zákona ministerstvo navrhuje zaviesť definície viacerých pojmov súvisiacich s elektromobilitou. Slovenská legislatíva by tak už mala po novom poznať, napríklad, pojem „elektromobil.“ 

„Nakoľko je pre Úrad pre reguláciu sieťových odvetví nevyhnutné disponovať informáciami o subjektoch, ktoré prevádzkujú verejne prístupné nabíjacie stanice, tieto subjekty majú povinnosť v lehote do 30 dní oznámiť Úradu pre reguláciu sieťových odvetví začiatok výkonu tejto činnosti, ukončenie činnosti a zmenu vykonávania činnosti. Zároveň sa táto oznamovacia povinnosť vypúšťa pre výrobcov elektriny v malom zdroji,“ píše sa v dôvodovej správe.

Na druhej strane by však prevádzkovatelia nabíjacích staníc podľa návrhu ministerstva nemali byť považovaní za podnikateľov v energetike. To by im malo do budúcna ušetriť množstvo byrokratických povinností. Nebudú, napríklad, musieť získať formálne oprávnenie na podnikanie v energetike.

Zmeny zasiahnu dodávateľov i odberateľov

Navrhovanou novelou ministerstvo taktiež plánuje upraviť vzťahy medzi dodávateľmi a odberateľmi. Zmena dodávateľa má byť v budúcnosti jednoduchšia. Pri súčasnom stave platí, že keď je zmluva o združenej dodávke elektriny a plynu podpísaná na obdobie, ktoré končí v iný deň ako zmluva o distribúcii plynu pre pôvodného dodávateľ, prevádzkovateľ siete nepovoľuje zmenu dodávateľa.

Odberatelia energií by mali mať po novom okrem toho možnosť splnomocniť na úkony súvisiace so zmenou dodávateľa písomným plnomocenstvom svojho nového dodávateľa.

Legislatívne zmeny sa majú dotknúť i zisťovania stavu. „Navrhuje sa, aby dodávatelia mohli určovať spotrebu plynu medzi dvoma termínmi zisťovania stavu meradla na základe typového diagramu, ktorý zverejní prevádzkovateľ siete. Takýto postup je flexibilnejší, je v prospech odberateľa a už teraz funguje v rámci dodávky elektriny,“ uviedlo ministerstvo.

V praxi to teda znamená, že ustanovenia týkajúce sa merania a vyhodnocovania dodávky plynu budú zosúladené s podmienkami platnými pri elektrine.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Ako transformovať Hornú Nitru? Banský podnik má viacero návrhov

Ako transformovať Hornú Nitru? Banský podnik má viacero návrhov

Podpora obnoviteľných zdrojov energie, rastlinná výroba na poddolovaných územiach či rozvoj cestovného ruchu. Hornonitrianske bane sa chcú podieľať na transformácii regiónu po útlme ťažby uhlia.

PAS: Zlacniť elektrinu najväčším odberateľom je nespravodlivé. Radšej zastavte dotácie na uhlie

PAS: Zlacniť elektrinu najväčším odberateľom je nespravodlivé. Radšej zastavte dotácie na uhlie

Podnikateľom sa nepáči, že ministerstvo hospodárstvo neodstráni vysoké ceny elektriny aj pre menšie firmy, zbytočne im zhoršujú konkurencieschopnosť.

Nová batéria premieňa odpadové teplo na elektrinu

Nová batéria premieňa odpadové teplo na elektrinu

Japonskí vedci vyvíjajú pevný termoelektrický článok, založený na sodíkovo-iónovej batérii. Množstvo znovuzískanej energie je zatiaľ minimálne.