Eversheds Sutherland
INNOGY
Belimo 2

Nové vzorové obchodné podmienky dodávateľov energií prešli verejnou konzultáciou

ÚRSO chce nové vzorové obchodné podmienky dodávky plynu a elektriny schváliť v marci 2021.

zemný plyn

Ilustračné foto: Energie-portal.sk

  • Aktuality |  04.12.2020 |  Radovan Potočár

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) pokračuje v procese prípravy nových vzorových obchodných podmienok dodávky plynu a elektriny pri poskytovaní univerzálnej služby pre odberateľov plynu a elektriny v domácnosti a pre malý podnik.

„Úrad v súčasnosti intenzívne vyhodnocuje a spracúva podnety, ktoré vzišli z verejnej konzultácie. Zároveň vypracoval a zverejnil harmonogram ďalšieho postupu,“ informoval regulátor na svojom webovom sídle.

V termíne od 12. októbra do 23. októbra 2020 pre dodávku plynu a od 19. októbra do 30. októbra 2020 pre dodávku elektriny úrad obdržal v rámci verejnej konzultácie podnety od 14 subjektov.

Boli medzi nimi jednotliví dodávatelia elektrickej energie, zástupcovia Združenia dodávateľov energií, Združenia slovenských spotrebiteľov, Spoločnosti pre ochranu spotrebiteľov a ďalší.

ÚRSO teraz zverejnil harmonogram prípravy nových vzorových obchodných podmienok (VOP), podľa ktorého bude ďalej postupovať v najbližších mesiacoch.

„Týmto postupom vytvárame priestor pre päťmesačnú odbornú verejnú debatu, ktorej ambíciou je spoznať názory a podnety vyplývajúce priamo z aplikačnej praxe,“ vyhlásil predseda ÚRSO Andrej Juris. 

„Nechceme ísť cestou, že úrad sám, za zatvorenými dverami, niečo vymyslí a potom to už len predloží verejnosti ako finálny výsledok. Takáto forma transparentnej komunikácie s účastníkmi trhu má svoj zmysel a verím, že sa to odrazí aj v podobe kvalitného konečného výsledku,“ uzavrel A. Juris.


Diskusia (1)

  1. Octavius17.12.2020 (18:18)
    Myslím, že podobné debaty mali prísť už pred rokmi, a nie len o obchodných podmienkach, ale aj o cenových podmienkach… Vo finále ako koncový odberateľ potom nemám moc na výber, pretože ceny sú si vlastne všade dosť podobné, a aj preto, že som osobne menil dodávateľa pred rokom a pol na Slovakia energy, tak aj pres všetky zľavy sme sa dostali dole len o niekoľko eur, lepšie ako nič. A myslím, že mnoho dodávateľov, by ponúklo lepšie ceny, ale nemajú ako… Osobne by som teda otvoril ďaleko viac debát v celej energetike.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Alternatívny dodávateľ zavádza špeciálne tarify pre elektromobily a tepelné čerpadlá

Alternatívny dodávateľ zavádza špeciálne tarify pre elektromobily a tepelné čerpadlá

Nové dynamické tarify budú pre odberateľov dostupné aj vo variante s inštalovanou fotovoltikou.

Ako funguje nabíjanie elektromobilu cez wallbox? Vypočujte si podcast

Ako funguje nabíjanie elektromobilu cez wallbox? Vypočujte si podcast

Patrik Križanský zo SEVA a Martin Košara z France-Tech sa rozprávali o malých mestských elektromobiloch.

Fotovoltické elektrárne vlani vyrobili 590 GWh energie na doplatok, zinkasovali 211 miliónov eur

Fotovoltické elektrárne vlani vyrobili 590 GWh energie na doplatok, zinkasovali 211 miliónov eur

V porovnaní s rokom 2019 fotovoltické elektrárne vyrobili menej elektriny, na podpore však získali väčšiu sumu.