VSDS
INNOGY
INNOGY

Nová technológia výrazne zefektívňuje využitie energie z morských vĺn

S inovatívnou metódou zachytávania energie z pohybu vody v oceáne by sme onedlho mohli začať naplno využívať ďalší obnoviteľný zdroj. Vlnová energia má obrovský potenciál, no doposiaľ bolo ťažké s ňou účinne pracovať.

Nová technológia výrazne zefektívňuje využitie energie z morských vĺn

Foto: Pexels

Energia vĺn má zatiaľ malé využitie

Vedci vyvinuli prototyp technológie, ktorá dokáže z morských vĺn získať dvakrát toľko energie, ako bolo doteraz možné. Ide o pokrok, vďaka ktorému by sa energia generovaná vlnami konečne mohla stať životaschopným obnoviteľným zdrojom.

Energia z morských vĺn má obrovský nevyužitý potenciál. Podľa odhadov vytvoria vlny obmývajúce všetky pobrežia celosvetovo za rok toľko energie, že by mohla pokryť globálnu ročnú spotrebu elektrickej energie.

Vývoj technológií, ktoré by dokázali efektívne nakladať s týmto prírodným zdrojom energie a odolávať neprívetivým podmienkam oceánu, však čelí toľkým výzvam, že využitie energie morských vĺn sa zaseklo v experimentálnej fáze.

Tím vedcov z austrálskej RMIT University však teraz predstavuje menič vlnovej energie, ktorý energiu zachytáva dvakrát účinnejšie než akákoľvek podobná technológia, ktorá bola doteraz vyvinutá. O inovácii, ktorá sa zakladá na dvoch turbínach, výskumníci informovali v štúdii, ktorá bola uverejnená v časopise Applied Energy.

Vedúci výskumu profesor Xu Wang uvádza, že energia morských vĺn je jedným z najsľubnejších zdrojov čistej, spoľahlivej a obnoviteľnej energie.

„Hoci trhu s obnoviteľnými zdrojmi dominujú veterná a slnečná energia, ide o zdroje, ktoré sú k dispozícii iba 20-30 % času. Vlnová energia je prístupná v priemere 90 % času a potenciálna energia obsiahnutá v pobrežných vlnách je obrovská,“ uvádza profesor Wang.

„Náš prototyp technológie rieši niektoré z hlavných technických problémov, ktoré brzdia priemysel vlnovej energie a jej využitie vo veľkom rozsahu. Dúfame, že s ďalším vývojom by sa táto technológia mohla stať základom pre prosperujúci nový priemysel obnoviteľnej energie, ktorý bude mať obrovské environmentálne a ekonomické výhody,“ dodáva.

Ako prevodník energie funguje?

Jedným z najpopulárnejších experimentálnych postupov je zachytávanie energie z morských vĺn prostredníctvom konvertora v podobe bóje, ktorý je ideálny pre použitie na mori. Táto technológia sa zakladá na zbere energie z pohybu vĺn hore a dole a vo všeobecnosti sú jej výroba aj inštalácia nákladovo efektívne.

Na účinné zachytenie energie je však potrebná presná synchronizácia s pohybom prichádzajúcich vĺn, na čo obvykle slúži množstvo senzorov, ovládačov a riadiacich procesorov. O to je však systém komplikovanejší, čo môže mať za následok nedostatočný výkon, ako aj problémy so spoľahlivosťou a údržbou.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Príspevok na obnovu domu získate aj bez vlastných peňazí a ručenia nehnuteľnosťou

Príspevok na obnovu domu získate aj bez vlastných peňazí a ručenia nehnuteľnosťou

Dotácia na rekonštrukciu rodinného domu môže pokryť najviac 50 % nákladov. Zvyšok peňazí majú poskytnúť banky cez úvery. Za časť z nich sa zaručí Európska banka pre obnovu a rozvoj.

Budajov rezort chce z Plánu obnovy stámilióny na obnovu budov a pre priemysel (VIDEO)

Budajov rezort chce z Plánu obnovy stámilióny na obnovu budov a pre priemysel (VIDEO)

Znižovanie emisií v priemysle podporí nová schéma, priemyselné emisie však po novom už nebudú monitorovať samotné podniky, ale SIŽP. Pri rekonštrukciách rodinných domov chce ministerstvo preplácať 50 % nákladov.

Prvé čerpačky na vodík mali byť do októbra. Súťaž na ich stavbu firmy nezaujala

Prvé čerpačky na vodík mali byť do októbra. Súťaž na ich stavbu firmy nezaujala

SIEA plánovala mať od októbra vo svojej flotile aj vodíkový autobus a vodíkové autá.