INNOGY
DTE
INNOGY

Nová technológia umožní USA ťažiť lacný bridlicový plyn ďalších dvadsať rokov

Vývoj technológie ťažby tzv. bridlicového plynu v USA umožní Amerike využívať extrémne lacný plyn v horizonte ďalších 20 rokov.

Nová technológia umožní USA ťažiť lacný bridlicový plyn ďalších dvadsať rokov

Flickr

Podľa pôvodných predpokladov by musela cena za milión britských termálnych jednotiek (BTU) z bridlicového plynu postupne rásť z troch až na šesť dolárov. Lenže spoločnosti Comstock Resources a Chesapeake Energy dokázali prísť s vylepšením vrtov, ktoré stlačia cenu pod tri doláre za milión BTU pri zachovaní ziskovosti vrtu, uviedol server E15.cz.

Podľa ťažiarov stačí horizontálne časť vrtov predĺžiť približne o dve tretiny v porovnaní so súčasnými vrty. Súčasne sa do vrtov napustí trikrát viac frakovacej zmesy, ktorá narúša okolité horninu a umožňuje uvoľňovanie plynu.

Takýto vrt je síce o tretinu drahšie v porovnaní so súčasnou technológiou, lenže prináša výnos 30 % pri cene 2,50 dolára za milión BTU. Spoločnosť Comstock Resources uvádza, že pre v súčasnosti používané konvenčné vrty sa pohybuje výnos okolo ôsmich percent.

Súvisí: Bridlicový plyn na Energie-portal.sk

Najväčší potenciál pre využitie nového spôsobu ťažby má ložisko Haynsville, ktoré sa nachádza na pomedzí štátov Lousiana a Texas. Ložisko je druhým najväčším zdrojom bridlicového plynu v USA. Tým najväčším je potom pansylvánská oblasť Marcellus.

"Existuje veľká pravdepodobnosť, že Spojené štáty budú užívať veľmi nízke ceny plynu veľmi dlhú dobu, možno 20 rokov," cituje Wall Street Journal Marka Papu, ktorý monitoruje vývoj na ložisku Haynesville.

Pole produkuje 8 % amerického zemného plynu, čo je druhé najväčší po obrie Marcellus Shale na severovýchode. Vzhľadom k tomu, že sa nachádza v Louisiane, v blízkosti niekoľkých medzištátnych plynovodov, potenciálnych vývozných zariadení a priemyselných spotrebiteľov, zvýšenie produkcie plynu v Haynesville má obrovský vplyv na ceny zemného plynu v celej krajine.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Monitoring energetiky | 4. - 11. 8. 2020

Monitoring energetiky | 4. - 11. 8. 2020

Prehľad energetických noviniek v médiách, verejnej správe a legislatíve za uplynulé obdobie.

Fotovoltika ušetrí potravinárskej firme 20-tisíc eur ročne za elektrinu

Fotovoltika ušetrí potravinárskej firme 20-tisíc eur ročne za elektrinu

Fotovoltická elektráreň pozostáva z 806 panelov s celkovým výkonom 250 kWp. Výrobca zároveň využíva odpadové teplo z kompresorov.

Protimonopolný úrad UNIPETROL-u odklepol prevzatie časti Fontee

Protimonopolný úrad UNIPETROL-u odklepol prevzatie časti Fontee

Skupina Unipetrol získa do svojho portfólia novú čerpaciu stanicu.