Nová metóda recyklácie batérií pre elektromobily využíva ultrazvukové vlny | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSDS
Belimo 2

Nová metóda recyklácie batérií pre elektromobily využíva ultrazvukové vlny

Vedci z anglickej univerzity vyvinuli inovatívny spôsob nakladania s opotrebovanými batériami pre elektrické vozidlá. Namiesto drvenia sa na opätovné získavanie cenných materiálov používajú ultrazvukové vlny.

Nová metóda recyklácie batérií pre elektromobily využíva ultrazvukové vlny

Foto: Depositphotos

Recyklácia bez drvenia

V rámci projektu zameraného na recykláciu lítium-iónových batérií, ktorý viedol profesor Andy Abbott z Faradayovho ústavu Leicesterskej univerzity, vedci vyvinuli prevratnú technológiu, ktorá pracuje s ultrazvukovými vlnami a rieši problém s oddeľovaním cenných materiálov od elektród.

Výskumníci chceli docieliť, aby bolo tieto materiály možné z batérií elektromobilov na konci ich životného cyklu úplne opätovne získať. Štúdia bola publikovaná vo vedeckom časopise Green Chemistry a jej autori už požiadali o patent.

Pri metódach, ktorými sa lítium-iónové batérie recyklujú v súčasnosti, sa vyradené batérie zvyčajne zhromaždia do drviča alebo vysokoteplotného reaktora. Na opätovné získanie vstupných materiálov sa následne používajú komplexné fyzikálne a chemické procesy. Tieto recyklačné postupy sú energeticky náročné a neefektívne.

Pri alternatívnej metóde sa batérie na konci životného cyklu nedrvia, ale rozoberajú, čo umožňuje extrahovanie väčšieho množstva materiálov a v lepšej kvalite. Ukázalo sa, že demontážou lítium-iónových batérií je možné opätovne získať až 80 % pôvodných materiálov v čistejšej podobe ako pri drvení.

Efektívne využitie ultrazvukových vĺn

Doteraz nezodpovedanou otázkou bolo, ako rýchlo, finančne výhodne a ohľaduplne k životnému prostrediu oddeliť z použitých batérií cenné materiály, napríklad lítium, nikel, mangán a kobalt. V novom vedeckom postupe sa riešenie tohto problému zakladá na technológii, ktorá sa v súčasnosti široko využíva v potravinárskom priemysle.

Ultrazvuková metóda účinne oddeľuje materiály od elektród a zanecháva hliník alebo meď v pôvodnom stave. Ukázalo sa, že tento postup tiež vysoko efektívne odstraňuje oxidy kobaltu, lítia, niklu a mangánu.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

OĽaNO chce ďalšiu daň. Podnikatelia odmietajú ďalšie straty investícií

OĽaNO chce ďalšiu daň. Podnikatelia odmietajú ďalšie straty investícií

Poslanec za OĽaNO Milan Vetrák predložil v októbri na rokovanie parlamentu novelu zákona č. 235/2012 Z. z. o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach.

Zdražel plyn, biomasa aj uhlie. Niektorých teplárov sa to však netýka, ceny výrazne nezvýšia

Zdražel plyn, biomasa aj uhlie. Niektorých teplárov sa to však netýka, ceny výrazne nezvýšia

Tlak na koncové ceny tepla závisí od toho, z čoho teplárne vyrábajú teplo. Regulačného úradu a firiem sme sa pýtali na nárast vstupných nákladov v teplárenstve.

Švajčiarsko zakáže používať elektromobily, aby sa vyhlo black-outu

Švajčiarsko zakáže používať elektromobily, aby sa vyhlo black-outu

V prípade hroziaceho nedostatku elektriny sa obmedzí nabíjanie elektrických vozidiel, zatvoria obchody, štadióny, či divadlá.