Eversheds Sutherland
INNOGY
INNOGY

Nová metóda recyklácie batérií pre elektromobily využíva ultrazvukové vlny

Vedci z anglickej univerzity vyvinuli inovatívny spôsob nakladania s opotrebovanými batériami pre elektrické vozidlá. Namiesto drvenia sa na opätovné získavanie cenných materiálov používajú ultrazvukové vlny.

Nová metóda recyklácie batérií pre elektromobily využíva ultrazvukové vlny

Foto: Depositphotos

Recyklácia bez drvenia

V rámci projektu zameraného na recykláciu lítium-iónových batérií, ktorý viedol profesor Andy Abbott z Faradayovho ústavu Leicesterskej univerzity, vedci vyvinuli prevratnú technológiu, ktorá pracuje s ultrazvukovými vlnami a rieši problém s oddeľovaním cenných materiálov od elektród.

Výskumníci chceli docieliť, aby bolo tieto materiály možné z batérií elektromobilov na konci ich životného cyklu úplne opätovne získať. Štúdia bola publikovaná vo vedeckom časopise Green Chemistry a jej autori už požiadali o patent.

Pri metódach, ktorými sa lítium-iónové batérie recyklujú v súčasnosti, sa vyradené batérie zvyčajne zhromaždia do drviča alebo vysokoteplotného reaktora. Na opätovné získanie vstupných materiálov sa následne používajú komplexné fyzikálne a chemické procesy. Tieto recyklačné postupy sú energeticky náročné a neefektívne.

Pri alternatívnej metóde sa batérie na konci životného cyklu nedrvia, ale rozoberajú, čo umožňuje extrahovanie väčšieho množstva materiálov a v lepšej kvalite. Ukázalo sa, že demontážou lítium-iónových batérií je možné opätovne získať až 80 % pôvodných materiálov v čistejšej podobe ako pri drvení.

Efektívne využitie ultrazvukových vĺn

Doteraz nezodpovedanou otázkou bolo, ako rýchlo, finančne výhodne a ohľaduplne k životnému prostrediu oddeliť z použitých batérií cenné materiály, napríklad lítium, nikel, mangán a kobalt. V novom vedeckom postupe sa riešenie tohto problému zakladá na technológii, ktorá sa v súčasnosti široko využíva v potravinárskom priemysle.

Ultrazvuková metóda účinne oddeľuje materiály od elektród a zanecháva hliník alebo meď v pôvodnom stave. Ukázalo sa, že tento postup tiež vysoko efektívne odstraňuje oxidy kobaltu, lítia, niklu a mangánu.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Heger: Najviac peňazí zo stámiliónového fondu získa Horná Nitra

Heger: Najviac peňazí zo stámiliónového fondu získa Horná Nitra

Fond na spravodlivú transformáciu rozdelí 459 miliónov eur. Dotácie majú ísť aj na obnoviteľné zdroje či modernizáciu diaľkového vykurovania v štyroch krajoch.

Zastaralá elektrická sieť v Európe môže spôsobovať vážne výpadky prúdu

Zastaralá elektrická sieť v Európe môže spôsobovať vážne výpadky prúdu

Energetická infraštruktúra je už pár dekád za optimálnou dobou životnosti. Riziko rastie so zvyšujúcou sa elektrifikáciou ekonomiky, upozorňuje dodávateľ elektrickej kabeláže.

Elektrina na burzách zdražuje, ÚRSO už avizuje vyššie ceny elektriny na rok 2022

Elektrina na burzách zdražuje, ÚRSO už avizuje vyššie ceny elektriny na rok 2022

Regulátor ukázal, z akej ceny elektriny bude vychádzať pri výpočte regulovaných cien na rok 2022 a aké zdražovanie môžu odberatelia očakávať. Hore pôjde aj cena plynu.