Nová metóda čistenia solárnych panelov od prachu môže ušetriť miliardy litrov vody | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
VSDS
Belimo

Nová metóda čistenia solárnych panelov od prachu môže ušetriť miliardy litrov vody

Prach výrazne znižuje výkon fotovoltických článkov. Na jeho odstraňovanie sa však spotrebuje obrovské množstvo vody a môže pri ňom dôjsť k poškodeniu povrchu panelov. Výskumníci prinášajú nové efektívnejšie riešenie.

Nová metóda čistenia solárnych panelov od prachu môže ušetriť miliardy litrov vody

Foto: Pexels

Prach znižuje energetický výkon panelov

Predpokladá sa, že solárna energia bude do roku 2030 pokrývať 10 % celosvetovej produkcie elektriny. Veľká časť tejto výroby bude pravdepodobne situovaná v púštnych oblastiach, kde je dostatok slnečného žiarenia aj rovných povrchov.

Vážny problém pre solárnu energiu však predstavuje hromadenie prachu na solárnych paneloch, následkom ktorého môže dôjsť k zníženiu výkonu fotovoltických článkov až o 30 % už v priebehu jedného mesiaca bez čistenia. Je preto nevyhnutná pravidelná údržba.

Podľa odhadov sa na čistenie solárnych panelov v súčasnosti spotrebuje takmer štyridsať miliárd litrov vody ročne. Doterajšie pokusy o čistenie bez vody vyžadujú mechanickú prácu a často pri nich dochádza k nezvratnému poškriabaniu povrchov, napríklad rotačnými kefami, čo tiež znižuje výkon panelov.

Vedci z Massachusettského technologického inštitútuštúdii, ktorá bola publikovaná v časopise Science Advances, predstavujú metódu automatizovaného čistenia solárnych panelov. Ich postup nezahŕňa vodu, je bezkontaktný a podľa vedcov by mohol výrazne zredukovať komplikácie spôsobené prášením.

Častice odpudí statická elektrina

Systém funguje na princípe elektrostatického odpudzovania, vďaka ktorému prachové častice odskakujú z povrchu panelu bez potreby umývania vodou a kefami. Vedci vyvinuli priehľadnú vodivú vrstvu, ktorá pokryje solárny panel a časticiam prachu dodá elektrický náboj.

Tesne ponad panel potom prechádza jednoduchá elektróda, ktorá prach odpudzuje. Systém je možné ovládať automaticky pomocou jednoduchého elektromotora a vodiacich koľajníc pozdĺž bočnej strany panelu. Mechanizmus je znázornený aj na videu:

Hlavní autori výskumu, študent Sreedath Panat a strojárenský inžinier Kripa Varanasi, uskutočnili laboratórne testy, z ktorých vyplynulo, že množstvo vyrobenej energie prudko klesá od začiatku hromadenia prachu a po mesiaci bez čistenia môže výkon solárneho panelu klesnúť takmer o tretinu.

Pri solárnom parku s kapacitou 150 megawattov podľa výpočtov pokles výkonu už o jedno percento môže viesť k strate 200 000 dolárov na ročných príjmoch. Vedci tvrdia, že globálny pokles výkonu solárnych elektrární o tri až štyri percentá by predstavoval stratu medzi 3,3 až 5,5 miliardami amerických dolárov.

Účinnosť metódy zvyšuje atmosférická vlhkosť

Aj iné tímy výskumníkov sa už pokúšali vyvinúť elektrostatické riešenia, no väčšina pracovala s elektrodynamickou vrstvou, ktorá však môže prepúšťať vlhkosť, čím spôsobí zlyhanie systému. Takéto vrstvy podľa Kripu Varanasiho môžu byť užitočné napríklad na Marse, kde vlhkosť nepredstavuje problém, no na Zemi, dokonca aj v púštnom prostredí, môžu byť zdrojom komplikácií.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

ÚRSO finalizuje určovanie aj výšku sieťových poplatkov pre budúci rok

ÚRSO finalizuje určovanie aj výšku sieťových poplatkov pre budúci rok

Užívatelia budú za odber aj dodávku do sústavy na jednom mieste platiť iba raz.

Ak neklesnú ceny energií, výroba batérií bude nerentabilná, vraví predstaviteľ automobilky

Ak neklesnú ceny energií, výroba batérií bude nerentabilná, vraví predstaviteľ automobilky

Európa vraj prichádza o cenovú konkurencieschopnosť v mnohých oblastiach, obzvlášť pri nákladoch na elektrinu a plyn. Môže to ohroziť transformáciu priemyslu.

Zdania výrobcov elektriny. Vláda schválila cenové stropy

Zdania výrobcov elektriny. Vláda schválila cenové stropy

Mimoriadny odvod sa má vzťahovať už na obdobie od 1. decembra. Zákon smeruje do NR SR v skrátenom konaní.