LED žiarovky budú lacnejšie a úspornejšie | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSDS
Belimo 2

Nová LED žiarovka bude ešte úspornejšia a lacnejšia

Vedci vymysleli inovatívny spôsob výroby luminiscenčných diód, ktorý znižuje náklady, straty energie a zvyšuje svetelný výkon.

Nová LED žiarovka bude ešte úspornejšia a lacnejšia

LED žiarovky sú najúspornejším zdrojom osvetlenia, aký doteraz ľudstvo vymyslelo. Šetria energiu v porovnaní s klasickými žiarovkami, aj halogénovými žiarivkami. Hlavnou prekážkou ich rozšírenejšieho používania je predajná cena.

Cena LED žiaroviek však postupne klesá. Najlacnejšie s najmenším výkonom možno v predajniach alebo cez internet kúpiť už od 6-7 eur. Najširšie použitie majú LED diódy s päticou E27, pre menší výkon napríklad do interiérových svietidiel alebo lustrov sú vhodné LEDky s objímkou E14.

Náhradou za klasické bodové halogénové žiarovky sú bodové LED diódy GU10. Populárnou päticou pre výrobcov svietidiel a osvetlovacej techniky sú aj G9 LED žiarovky. Hoci vyššia cena sa vráti na úsporách pomerne skoro, často je to faktor odrádzajúci od používania LED-ky.

Ešte úspornejšia LED žiarovka

To však už čoskoro nemusí byť zásadnejší problém. Vedci a študenti z hongkongskej Polytechnickej univerzity vyvinuli novú technológiu vlákna. Jej použitím sa energetická efektívnosť LED žiarovky ešte viac zvyšuje. Zároveň sa znižujú náklady na výrobu a teda aj možná predajná cena v obchodoch.

Hoci tradičné LED diódy sa vyznačujú pomerne vysokou účinnosťou svietivosti na úrovni 100 lm/W, nová technológia dosahuje až 129 lm/W. Iba pre porovnanie, úsporná žiarivka dosahuje 48 – 65 lm/W, halogénová žiarovka 16-22 lm/W, obyčajná žiarovka 15 lm/W.

Nová LED žiarovka bude ešte úspornejšia a lacnejšia” NAME=Foto: Fotolia

Vedci vyčíslili, že pri dennom osemhodinovom používaní budú náklady na spotrebu energie predstavovať 33 hongkongských dolárov ročne. Tradičná ledka spotrebuje za rovnakých podmienok 47 HK$.

Životnosť novej elektroluminiscenčnej diódy je porovnateľná s tradičnými LED žiarovkami, dosahuje zhruba 50 000 hodín. Náklady na výrobu sú však polovičné.

Nižšia predajná cena

Dlhá životnosť LED žiaroviek a energetická efektívnosť sú silnými stránkami luminiscenčných diód. Vysoké výrobné náklady a úzky uhol vyžarovania svetla sú zasa slabinami, ktoré znižujú ich obľúbenosť.

Hongkongskí vedci však, zdá sa, vyriešili aj tieto slabiny. Uhol žiarenia zväčšili na 300 stupňov, teda na úroveň žiaroviek so žeraviacim vláknom. Zároveň zlepšili farebné spektrum tak, že osvetlené predmety budú vyzerať ako pri prirodzenom svetle.

Nové LED žiarovky by mali tiež vyžarovať menej infračerveného svetla, obsahovať menej chemicky nebezpečných zložiek a menej elektronických súčiastok. Zároveň 80 % z použitých materiálov bude možné recyklovať.

Niektorí odborníci však upozorňujú na možné nebezpečenstvo neprirodzeného “modrého” svetla. Práve absencia UV a príliš veľa modrého svetla, vytvárajú v ľudskom organizme látky, ktoré môžu viesť k poškodeniu zraku alebo celkového zdravia.

Cena LED žiaroviek klesá, no stále sú drahšie ako klasické alebo halogénové žiarovky” NAME=Foto: Fotolia

Vyšší svetelný výkon a menšie straty energie Základnou zmenou oproti klasickým LED diódam je výmena substrátového materiálu z keramiky a zafíru za hliník. Tento kov sa vyznačuje lepšou tepelnou vodivosťou, odrazivosťou a dostupnejšou cenou.

Lepší svetelný výkon aj menšie straty energie má zabezpečiť aj použitie viacero menších LED čipov namiesto jedného veľkého. Nová technológia tvarovania formy LED žiarovky umožňuje vyrobiť súvislé, priehľadné a guľaté puzdro z plastu a zabezpečiť tak širší uhol žiarenia.

Vedci už požiadali o patentovanie vynálezu a zhotovili prvý prototyp žiarovky. Pre uvedenie na trh budú potrebné ešte ďalšie testy a získanie certifikátov.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Do siete sa tento rok môže pripojiť viac lokálnych zdrojov, hlási MH SR a oznamuje limit aj na rok 2023

Do siete sa tento rok môže pripojiť viac lokálnych zdrojov, hlási MH SR a oznamuje limit aj na rok 2023

V aktuálnom a budúcom roku sa môžu na Slovensku pripojiť lokálne zdroje s celkovým výkonom takmer 280 MW. Možnosti v rámci západného, stredného a východného Slovenska sa však rôznia.

Slovensko chce oddialiť zákaz predaja benzínových a naftových áut v EÚ

Slovensko chce oddialiť zákaz predaja benzínových a naftových áut v EÚ

Päť európskych krajín požaduje zmiernenie znižovania emisií v cestnej doprave a zavedenie prechodného obdobia pre zákaz spaľovacích motorov.

Zákaz odpájania, právo na splátkový kalendár. ÚRSO ukázal 9 opatrení na ochranu pred zdražovaním

Zákaz odpájania, právo na splátkový kalendár. ÚRSO ukázal 9 opatrení na ochranu pred zdražovaním

Nárast trhových cien energií nedokážeme vykompenzovať, ani ak maximálne znížime distribučné poplatky a zisky energofiriem, avizuje regulátor.